doğa yataks cemre
 
5s dikey arslan bilgi

Samsun Bafra Ovası’nda Betonlaşmaya Davetiye!

bafra-ovasinda-betonlasmaya-davetiye-1310
Daha Fazla Göster

Samsun Bafra Ovası’nda Betonlaşmaya Davetiye! Ziraat Mühendisleri Odası Samsun Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Murat Akar, Büyükşehir Belediyesi tarafından Bafra’da sulak tarım arazine yapılması planlanan Sebze ve Meyve Hali’nin ardından, bölgenin betonlaşmasının önünün açılacağını ileri sürdü

Büyükşehir Belediyesi tarafından Bafra’nın Türbe Köyüne yapılması planlanan ‘Sebze ve Meyve Hali’nin yerine, Ziraat Mühendisleri Odası Samsun Şubesi tarafından itiraz geldi. Yönetim Kurulu Üyesi Murat Akar, yapılaşmanın 186 dönümle kalmayacağını öne sürerek, Bafra Ovası’nın betonlaşma tehdidi ile karşı karşıya olduğunu ifade etti.

13 bafra 1 Ana Manşet

KURUL KARARI BEKLENİYOR

Konunun Haziran ayında Toprak koruma Kurulu’na geldiğini kaydeden Akar, “Burası için Ziraat Mühendisleri Odası ve TEMA şerh koydu. Burası birinci sınıf sulu tarım arazisidir. Bafra Ovası’nın içerisinde kalmaktadır. Buranın tarım dışına çıkarılması doğru değildir. Fakat, diğer üyelerin çoğunluğuyla karar alındı. Kamu yararı var denilerek 5403 Sayılı Toprak Koruma Kanunu’nun 14’üncü maddesi gereği Bafra Ovası, büyük ova kapsamında kaldığı için Bakanlar Kurulu’na gönderildi. Orada konunun askıda olduğunu öğrendik. Eğer Bakanlar Kurulu ‘kamu yararı var’ deyip de kabul ederse, biz iptal davası açacağız” diye konuştu.

rfw Ana Manşet

‘TAŞ MI YİYECEĞİZ?’

Bafra Ovası’ndaki en küçük arazilerin dahi korunması gerektiğini kaydeden Akar, “Bizim itirazımız 1. sınıf sulu tarım arazisinin tarım dışına çıkarılması. Kamu yararı olan yatırımların her zaman yanındayız ama burası çok verimli bir arazi. Yazık. Gittik gördük. Lahana, kapya biber, çeltik ekilmiş dümdüz bir arazi. Bafra’da hiç mi yer yok? İnsan üzülüyor. Biz bunun mücadelesini veriyoruz.
Biz Toprak Kurulu Kararını iptal ettirmeye yönelik bir dava açacağız, üreticiler ise kamulaştırma iptaline yönelik itiraz davası açacak. Koskoca Bafra Ovası. Oraya hal yapılacak ama ondan sonra etrafı ne olacak? Bir sürü bina dikilecek, betonlaşacak. Sadece halle kalmayacak ki. Ondan sonra biz de taş yeriz. İki tane ovamız var. Türkiye’nin sayılı ovaları. Bunları korumayalım da ne yapalım biz” ifadelerini kullandı.

13 bafra 2 Ana Manşet

Merve İLHAN

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir