TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Dr. Mehmet Muş'un çabalarıyla Samsun'a kazandırılan Adli Tıp Grup Başkanlığı'nın geçici binası, düzenlenen törenle hizmet vermeye başladı. Dr. Mehmet Muş, törende yeni müjdeleri de açıkladı. 

Dr. Mehmet Muş, yapılan törenle geçici binasında hizmet vermeye başlayan Samsun Adli Tıp Grup Başkanlığı Hizmet Binası'nın bu yıl tamamlanacağını, yeni adliye lojmanları inşaatının başlayacağını, Yakakent Su Ürünleri OSB'nin izninin bu hafta içinde geleceğini, Tekkeköy'deki yeni serbest bölgenin planlarının da bir kaç gün içinde askıya çıkacağını söyledi.


"BAŞKA EKSİĞİMİZ KALMIYOR"

Samsun Adli Tıp Grup Başkanlığı Geçici Hizmet Binası, Tepecik Mahallesi'nde gerçekleştirilen törenle açıldı. Açılan merkez, 30 personeliyle çevredeki illere de hizmet verecek. Bütün otopsiler, kan örnekleri, DNA ve doku parçası analizleri, uyuşturucu analizleri, kimyasal tahlillerin hepsi Samsun'da yapılacak. Adli Tıp Grup Başkanlığı geçici hizmet binasının şehre hayırlı olması temennisinde bulunan Dr. Mehmet Muş, "Dr. Mehmet Muş, "Adli Tıp Grup Başkanlığı epey zaman sürüncemede kaldı ve bugün nihayete ermiş durumda. Asıl adli tıp binamız yükseliyor. Orası bu yıl sonuna yetişmiş olacak. Adli Tıp Grup Başkanlığı bütün birimleriyle hizmet verecek. Eksiği yok fazlası var. Bu ve bunun gibi bir çok iş var. İmkanları bir araya getirdiğimizde enerji daha yüksek oluyor ve sonuç alıyorsunuz. Atakum'a yapılacak Bölge İstinaf Mahkemesi'nin avam projeleri çizildi, ağustos-eylül ayı gibi ihalesi yapılmış olacak ve inşaatı başlayacak. Lojmanlar çok eskimişti. Eski lojmanların yıkımı yapılıyor. Pazartesi-salı günü sözleşme imzalanıp inşaatına başlamış olacağız. Bizim yargı camiası olarak başka eksiğimiz kalmıyor" dedi.


"İNANIRSAK BAŞARIRIZ"

Sağlıkta da Samsun'un alt yapısının çok iyi olduğunu kaydeden Dr. Muş sözlerini şöyle sürdürdü: "Şehir Hastanesi haziran ayı içinde Sağlık İl Müdürlüğü'ne teslim edilecek diye bekliyoruz. Çalışmalar yüzde 97'yi geçmiş vaziyette. Tekkeköy Devlet Hastanesi devam ediyor. Atakum'da bir hastane yapacağız. Bunlar bittiğinde sağlık alanında çok büyük bir ihtiyacımız kalmamış oluyor. Tekkeköy'deki yeni serbest bölgenin planları askıya çıkıyor, tahsisler yapıldı. Yakakent Su Ürünleri OSB'nin izni bu hafta içinde gelmiş olacak. OSB'lerle birlikte şehrin ekonomik üretim kabiliyeti artmış olacak. Bizim hedefimiz toplam ihracattan payımızı önce yüzde 1'e sonra yüzde 2'ye çıkarmak. Şu an yüzde 0,63. İnanırsak başarırız. El ele vermek gerekiyor. İş dünyasıyla yerel yönetimleriyle, yargısıyla, STK'larıyla, şehrin bürokrasisiyle inandığımız zaman başarabileceğimizi düşünüyorum. 2028-2030'lara kadar yüzde 2'lik hedefimize ulaşırız diye düşünüyorum." 


"LOJMANLAR YENİLENİYOR"

Adli Tıp Grup Başkanlığı'nın geçici binada hizmet vermeye başlamasıyla özlemin sona erdiğini kaydeden Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Sabri Kılıç, "Adli Tıp Grup Başkanlığı'nın asıl hizmet binası bir yıl içinde tamamlanıp bize teslim edilecek. Bunun yanı sıra, depreme dayanıkzsız olması nedeniyle meslektaşlarımızı ve personelimizi tahliye ettiğimiz adliye lojmanlarımızın TOKİ'yle yapmış olduğumuz anlaşma çerçevesinde inşaatına da başlanıyor. 1 yıl içinde inşallah 76 daireden oluşan adliye lojmanlarımız tamamlanıp Cumhuriyet Başsavcılığına teslim edilecek. Bölge İstinaf Mahkemesi'nin hizmet vereceği yerleşkemizin proje ihalesi tamamlandı. Yakın zamanda inşaata başlanır, kısa sürede biterse bize teslim edildiğinde ek binalarımızdaki hizmet birimlerimiz de merkeze çekmek suretiyle iki yerleşkede yargı hizmetini güzel bir şekilde vermeye başlayacağız" diye konuştu. 

"TÜM İHTİYAÇLARI GİDERDİ"

Kılıç, yatırımların tamamlanmasıyla Samsun yargı teşkilatının bütün ihtiyaçlarının karşılanmış olacağını ifade ederek şöyle konuştu: "Bu konuda yoğun çaba gösteren kendisine ihtiyaçları arz ettiğimizde gerekeni yapacağını söyleyip bugün itibariyle de yapmış olan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Dr. Mehmet Muş'a şükranlarımı arz ediyorum. Mehmet Muş, sadece yargı teşkilatının değil Samsun'daki bütün birimlerin ihtiyaçlarını giderdi. Allah kendisinden razı olsun. Adli Tıp Grup Başkanlığı için tüm milletvekillerimizin de çok çabası oldu. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Adliyemiz bir çok konuda Türkiye'de örnek olmuştur. Yerleşkesinde ana okulu, mescidi, spor salonu, halı sahası olan nadir adliyelerden biridir. Yakın zamanda enerji tasarrufu ve yenilenebilir enerji konusunda da örnek olacağız. Çevre Şehircilik Bakanlığı ve Dünya Bankası finansmanı ile Samsun Adliyemizin ana hizmet binasına güneş enerjisi santrali kurulumunun onayı yapıldı, proje kapsamına dahil edildi. Türkiye'de güneş enerjisi santralini uygulayan ilk adliye olarak örnek olacağız." 

Lösemili çocuklara motivasyon! Yüzlerce oyuncak Samsun'a getirildi Lösemili çocuklara motivasyon! Yüzlerce oyuncak Samsun'a getirildi


"30 PERSONEL ÇALIŞIYOR"

Adli Tıp Kurumu Başkanı Hızır Aslıyüksek de şunları söyledi: "28 Aralık 2023 tarihinde temelini beraber attığımız Samsun Adli Tıp Grup Başkanlığı Hizmet Binası bitene kadar, Samsun Büyükşehir Belediyesince inşa edilen ve kurumumuza tahsis edilen bu hizmet binasında bilirkişi faaliyetine devam edeceğiz. Samsun Adli Tıp Grup Başkanlığı morg ve kimya ihtisas daireleri ve 30 personeliyle birlikte Samsun ve çevre illere hizmet verecek. Çarşamba, Bafra ve Vezirköprü Adli Tup Şube Müdürlüğümüzde önümüzdeki ay hizmet vermeye başlayacak." 

Programa ayrıca AK Parti Samsun Milletvekilleri Orhan Kırcalı, Ersan Aksu, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, İl Emniyet Müdürü Ahmet Arıbaş, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Mustafa Bakçepınar, Samsun Adalet Komisyonu Başkanı Nahit Köseoğlu, Samsun Baro Başkanı Av. Pınar Gürsel Yıldıran, Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, AK Parti İl Başkanı Mehmet Köse, MHP Samsun İl Başkanı Burhan Mucur, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Samsun Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Haluk Akyüz, İl Müftüsü Seyfullah Çakır, belediye başkan adayları, bürokratlar, protokol üyeleri, adliye personelleri ve davetliler katıldı.

ELVAN İLHAN 

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.