SAMBİS…

Sambis denilince aklınıza ne geliyor?
 
Sambis aslında Türkiye’de yapılan ilk akıllı bisiklet kiralama projelerinden biriydi ve Samsun’da yapıldı. Şu anda neden yapılmadığını ve akıbetinin ne olduğunu kimse bilmiyor.
Bu proje OKA tarafından desteklenen ve gerçekten de büyük kaynaklar harcanarak yapılan bir projeydi. Bu projenin en başından beri yapılan hatalar projenin şu anda atıl olmasını ve Samsun’un Türkiye’ye örnek olacakken Türkiye’ye rezil olmasını sağladı.
 
Proje ile ilgili gazete küpürlerini ve internet haberlerini gördüğünüz zaman projenin İlkadım Belediyesi tarafından çok önemli bir proje olarak lanse edildiğini göreceksiniz.
 
12 Nisan 2011 yılında çıkan İlkadım Belediyesinin yaptığı basın açıklamasında;

İlkadım Belediyesi'nin proje ortaklığını yaptığı “Sağlıklı Yaşam İçin Bisiklet Projesi SAMBİS'in ilk izleme denetimi onaylandı.
Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) ile proje sahibi İlkadım Belediyesi ve Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin ortaklığında yürütülen “Temiz Bir Gelecek ve Sağlıklı Yaşam İçin Bisiklet Projesi SAMBİS'in ilk izleme denetimi yapıldı. OKA İzleme ve Değerlendirme Birimi Uzmanı Özgür Töngel tarafından izlenen SAMBİS Projesi, Proje Koordinatörü Samet Beyazkılınç, Strateji Geliştirme Müdürü Kemal Şen ve İlkadım Belediyesi Başkan Yardımcısı Başkan Gafur Akyol projenin son hazırlığını kontrol etti. 
Toplam maliyeti 729.273.32 TL olan SAMBİS Projesi'nin 546.954.99 TL'lik finansmanı OKA tarafından karşılanacak. Projenin toplam maliyetinin yüzde 25'lik dilimi olan 182.318.33 TL ise İlkadım Belediyesi tarafından eş finansman olarak sağlanacak. 

Şeklinde bilgi verildiği gözükmekte.
 
Samsun’un farklı noktalarını gezin Sambis’in bozulmuş kiralama ünitelerini göreceksiniz. Ama bu proje ile aslında kim ne kaybetti onu yazalım.
1)    Oka itibarına leke sürdürdü. Başlı başına tüm Türkiye’ye örnek olacakken rezil oldu.
2)    İlkadım Belediyesi onca yatırımı yöneten belediye basit bir bisiklet projesini yönetemedi.
3)    Büyükşehir Belediyesi OKA ve İlkadım Belediyesinin bu projedeki ortağıydı .
4)    En büyük kaybeden ise halkımız, 2011 yılında başlanan ve 2012 yılında bitirilmesi gereken projeyle halkımızın 6 yıllık bisiklete binme ve ulaşım hakkı çalınmıştır.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa BAYRAKTAR
Mustafa BAYRAKTAR - 4 ay Önce

Güzel bir konuya değinmişsiniz, teşekkür ederiz.
Farklı partiden bir belediye başkanın başlattığı proje olduğu için devam ettirilmediğini düşünüyorum.
Birde şu konuya değinmenizi istirham ediyorum;
Belediye evleri - Tekkeköy arası yapılan raylı sistem, aslında, yanında bisiklet yolu, yaya yolu olan çok yönlü bir tercihli yol projesi iken, raylı sisteme dönüştürüldüğünde, sadece raylı sistem yapılıp bırakıldı.
Oysa yerel seçimler öncesi çarşaf çarşaf reklamlar, şehrin duvarlarını süslüyordu.
Hatta, hala Büyükşehir sitesinde proje görselleri mevcut. Ama şimdi herkes unuttu...
Keza Atakum'a yapılacak bisiklet yolları da aynı şekilde rafta duruyor...

banner839

banner838