banner1496

banner1345

banner1334

Salıpazarı’nda vatandaş perişan - Samsun haberleri

banner1357

Samsun'un Salıpazarı İlçesi'nde etkili olan sağanak ve 2 kişinin hayatını kaybettiği sel felaketi sonrasında büyük zarar meydana geldi. Fındık bahçelerinin sular altında kaldığı Salıpazarı’nda içme suyu ve ulaşım sorunu büyük boyutlara ulaşmış durumda. Köy yollarının hemen hemen tamamı harap olurken, su şebekesindeki tahribat nedeniyle vatandaşlar içme suyuna ulaşmakta da güçlük çekiyor 

SALIPAZARI 29.08.2019, 11:40
320
banner1353
banner1375

Samsun’un Salıpazarı İlçesi'nde yaşanan ve 2 kişinin hayatını kaybettiği sel felaketi sonrasında ilçe halkı mağdur olmuş durumda. Susuzluk sorunu başta olmak üzere ilçede köylere giden bütün yollarda büyük hasarın meydana geldiği Salıpazarı’nda vatandaş isyan etti. Fındık bahçelerinin sel suları altında kalması nedeniyle bu yılki emekleri heba olan üreticiler de zararlarının karşılanacağını umut ediyor. Vatandaş felaketten ödenek yokluğu gerekçe gösterilerek Salıpazarı Barajı’nın yapılmaması nedeniyle  DSİ’yi sorumlu tutuyor. Salıpazarı’nda vatandaşın en büyük sorunu ise içme suyu. SASKİ şebekesinin selden zarar görmesinin ardından onarım çalışmaları halen tamamlanamadığı için vatandaşlar içme suyu bulmakta sıkıntı yaşıyor.

Sel felaketinin ardından Salıpazarlılar, yaşadıkları sorunları Samsun Canlı Haber TV’ye şu sözlerle anlattılar:

DEVLET YARDIM ETSİN
Hüsniye KAYA: Çok zor bir gündü. Suyun yüksekliği bizi çok korkuttu. İki kişi hayatını kaybetti. Durumumuz çok kötü. Ben 50 yaşındayım bu zamana kadar böyle bir şey görmedim.  Devlet yetkililerinin biran önce duruma el atması gerekiyor. 

ÇOK KORKTUM
Ali ÇELİK: Selde aracım ve bahçelerim zarar gördü. Ben zaten aracımla birlikte sular içinde kaldım. Ölümden döndüm. Bir fabrikanın korkuluklarına sığındım. Çok korktum. 

ÖLMEK Mİ GEREKİYOR?
Adem DEMİREL: İki kişi hayatını kaybetti. Birilerinin önlem alması için illa insanların ölmesi mi gerekiyor. Bizim için kötü bir gündü. Bu ilçeye biran önce baraj yapılması gerekiyor. 

BARAJ YAPILSIN 
Nizamettin HACIOĞLU: Burada yapılması gereken tek şey baraj. Her yağmur yağdığında biz korkuyoruz. 25 yıldan beri Salıpazarı İlçesi'ni oyalıyorlar. Güya 2020 yılında barajı teslim edeceklerdi. Bırakın teslim etmeyi tek bir çivi çakılmış değil. Bu işin biran önce çözüme kavuşturulması lazım.  

BU İLÇEYE BAKILMALI 
Burhan KESER: Çok büyük bir afet yaşadık.  Evimizin çevresinde heyelan meydana geldi. Fındıklarım zarar gördü.  Salıpazarı'na bakılmalı. Baraj konusu ise çok önemli.. Eğer baraj yapılmış olsaydı, bu sel meydana gelmeyecekti. Baraj denilince akan suların durması lazım. 

CİDDİ SIKINTILAR VAR 
Serkan DURU: Sel çok ciddi boyuttaydı. Gereken yapılmadı. Ulaşım felç durumda. İnsanlarımız gerçekten mağdur. Bu bölgenin öncelikle afet bölgesi olarak ilan edilmesi gerektiğini düşünüyorum. İçme suyu ile ilgili ciddi sorunlar var. Bu ilçede birkaç vadi var. Bu vadiler baraj yapımı için çok uygun.

MAĞDUR EDİLMESİN
Ali ŞENBAY: Sel direkleri söktü, yol tamamen çöktü. Yaya olarak da yollarda gidemiyoruz. Durum içler acısı. Baraj konusuna gelince, teknolojinin ve günün getirdiği şartları kullanmak lazım ve vatandaşı mağdur etmemek lazım. 

DEVLET KURTARSIN
Bekir KURT: Salıpazarı, 1961, 2012, 2019 yıllarında hep sel felaketini yaşadı. Set yaptılar ama yetmedi. Bu setlerin yüksekliklerinin artması gerekiyor. Köprü meselesine hiç girmiyorum bile. Köprünün kalkması lazım. Burayı kurtarmak da devletin görevidir. Ben bu memleketin insanıyım. 

AFET BÖLGESİ OLSUN
Şeker KURT: Çok korktuk. Panik vardı. Bizim mahallede bulunan yollar hep gitti. Salıpazarı ilçesi küçük bir ilçe ama iki tarafında da ırmak var. Bu yüzden afet bölgesi olarak ilan edilmesi lazım. Ufacık bir suda bu hale geliyorsa, diğer türlü düşünemiyorum. 

ZARAR BÜYÜK
Kemal KURTARAN: Fındık bahçelerim hep gitti. Sigortaya başvurdum ama mağduriyetimin giderileceğini düşünmüyorum. Sular çok yükseldi. Vatandaşları vinçlerle kurtarıldı. Zararımız çok büyük. Barajımızın her şeyi yapıldı ama sanırım yatırımcı bulamadılar. Eğer baraj olsaydı, felaket büyük ölçüde engellenmiş olurdu. 

YAZIKLAR OLSUN
Bekir DAĞLARIDELEN: Yollar hep zarar gördü. Hastaneye gidecek yol bile yok. Yazıklar olsun. Bu gidişle hiç bir şey yapmayacaklar. Baraj da yapılmayacak. Hikaye anlatıyorlar. Bir önceki felakette para geldi bunlara ama kimseye bir kuruş bile vermediler. İçme suyu da yok. Ben su içmek için marketten su alıyorum. 

Dilber BAHADIR-Mustafa İNAN
 

Yorumlar (0)
banner1474
20°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 07 Ağustos 2020
İmsak 03:47
Güneş 05:29
Öğle 12:45
İkindi 16:38
Akşam 19:52
Yatsı 21:27