Adana Estelite Güzellik Merkezi kurucularından Dr. Dilek Şire Eren, sağlıklı bir cilt için, fazla alınması durumunda asit artışına neden olarak vücudun regülasyonunu bozan gıdalardan uzak durulması gerektiğini söyledi.

Uzun süredir rengi normalden koyu, çok yağlı, çok kuru, esnekliğini kaybetmiş cilt altı yağ dokusu ile pullanma ve kızarıklıkları olan bir cilt dokusunun, asidik vücut tablosunda bulunulduğunun işaretleri olabileceğini ifade eden Eren, “Cildimizdeki bazı bulgular, asidik beslenmemize bağlı olabilir” dedi.

Dr. Dilek Şire Eren, kontrolsüz ilaç ve özellikle antibiyotik kullanımı, bağırsak flora bozukluğu, rafine katkılı gıdalar, asidik içeceklerin fazla alınması, gece geç saatlerde özellikle hayvansal gıdalarla beslenme, uzun saatler aç kalma, stres ve az su tüketilmesi gibi hazırlayıcı faktörlerin vücutta fazla asit yükü oluşmasına yol açtığını belirterek, “Sağlıklı bir bireyde tampon sistemleri devreye girer ve vücudun asit-baz dengesini korumaya çalışır. Ancak, asit artışı yapan faktörler vücudun kapasitesini aşacak oranda fazla alındığında vücut regülasyonu bozulur” diye konuştu.

Cilt sorunları ile ilgili yapılan kozmetik işlemlerin kalıcı olması için vücudun asidik olmaması gerektiğinin altını çizen Eren, şöyle devam etti:

“Sağlıklı ve genç görünmemiz için de gerekli olan bu yaklaşım, bütüncül olarak ele alınmalıdır. Öncelikle beslenme ele alınmalı, su içme alışkanlığı kazanılmalı, bağırsak florası probiyotik gıdalarla desteklenmelidir.”