banner1313

banner1300

banner1334

banner1337

Yargıtay: 'Zaten ücretsiz'

Sigortalı bir yakının kimliğini kullanarak özel bir hastanede tedavi olan kadına ilişkin, özel hastane fatura gönderdi. SGK faturaya ‘Usulsüz işlem’ dedi hastaneye ceza kesti ancak Yargıtay “Gebelerin tedavileri zaten ücretsiz” diyerek 10 bin liralık cezayı iptal etti.

SAĞLIK 14.02.2019, 09:40
Yargıtay: 'Zaten ücretsiz'

Sigortalı bir yakının kimliğini kullanarak özel bir hastanede tedavi olan kadına ilişkin, özel hastane fatura gönderdi. SGK faturaya ‘Usulsüz işlem’ dedi hastaneye ceza kesti ancak Yargıtay “Gebelerin tedavileri zaten ücretsiz” diyerek 10 bin liralık cezayı iptal etti.


ÖZEL hastaneler ile Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) arasındaki hizmet sözleşmesi hükümlerinden biri, sigortalı olmayanlara verilen hizmet için kuruma fatura gönderilmemesini kapsıyor. Bu kuralı çiğneyen hastaneye 10 bin TL’den az olmamak kaydıyla ceza verilebiliyor. Yüklü cezalardan biri de İstanbul Arnavutköy’de hastane işleten Güden Sağlık AŞ’ye kesildi. G. H. isimli kadın, sigortalı yakını M. G.’nin kimliği vasıtasıyla Aralık 2009’da iki kez hamilelik muayenesi oldu. Hastane durumun farkına varmadı. M. G. muayene olmuş gibi SGK’ya 67 liralık fatura yolladı. Fakat, kaymakamlığa bağlı İlçe Sağlık Grup Başkanlığı, gerçekleştirdiği taramada usulsüzlüğü belirledi ve SGK’ya durum aktardı.
SGK, yapılan bildirimin ardından hastaneye 10 bin lira ceza kesti. Kurum, 67 liralık faturanın da hastanenin ödeneğinden kesileceğini aktardı. Hastane cezanın iptali için dava açtı. Ekim 2010’da açılan davada, hastane şöyle savunmada bulundu: “Kimlik kontrolü için gerekli kontrolleri yapıyoruz. Ortada oluşan bir zarar yok. Zaten gebelere verilen sağlık hizmetini SKG karşılıyor. Kesilen 10 bin liralık ceza fahiş.” SGK adına gelen savunmada ise, taraflar arasında imzalanan sözleşmeye karşı davranıldığı ifade edildi. Savunmada, cezanın hukuka uygun olduğu, davanın reddine karar verilmesi talep etti.
 
EMSAL KARAR

 
Kararı veren İstanbul 15. Asliye Hukuk Mahkemesi, hastanenin isteğini kabul etti. Kararda özetle “Doğum ile ilgili muayeneleri her koşulda davalı idare karşılıyor. İdarenin bir zararı yok. Ceza şartı koşulları oluşmadı” denildi. Yargılama giderleri de SGK’nın ödemesine hükmedildi. Kararı SGK avukatları temyiz etti. Temyiz incelemesini Yargıtay 13. Hukuk Dairesi yaptı. Daire, yerel mahkeme kararını bozdu. Bozma gerekçesi ise kararda şöyle yer aldı. “Taraflar arasındaki sözleşme maddesinin uygulanması, bir zararın olup olmamasına bağlı değil. Hizmet sunumunda mevzuata uygun davranılmalı. Ceza şartının uygulanma koşulları oluştu.” Bozma kararı sonrası, dosya ilk mahkemesine geldi. Mahkeme önceki kararında durmaya devam etti.
 
Direnme kararının ardından dosya Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’na gitti. Kurul, oybirliği ile mahkemenin kararını onadı. Kurul kararında özetle şunlar ifade edildi: “Gebeler, sağlık yardımları kurum tarafından karşılanan kişiler. Yerel mahkemenin direnme gerekçesi bu yönden yerinde. Davacı, sözleşme hükmüne aykırı davranmadı.”
 
DOSYALARA SUNMAYA BAŞLADIK
 
Avukat Filiz Metin, benzer şekilde açtıkları 7-8 dosyanın olduğunu ifade ederek “Dosyaların tamamı da başkalarına ait kimlikle tedavi olan gebelerin muayeneleri nedeni ile açıldı. Bu karar emsal teşkil ediyor” ifadelerde bulundu. Av. Metin, kararın, Anayasa’nın ‘sosyal devlet’ ilkesine de uygun olduğunu aktardı. Av. Metin, takip ettiği dosyalarda 15 bin TL’den 140 bin TL’ye dek cezaların kesildiğini aktardı. Metin, anılan kararı süren dosyalarına da sunduklarını kaydetti.
 
300'DEN FAZLA CEZA...
 
Türkiye’de 567 özel hastanenin bulunduğunu ifade eden Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği Başkanı Dr. Reşat Bahat,”Gebe bir hastam, başkasının kimliğini kullandığı için ben de yargılandım. Her yıl, hastanelerimizde 300’e yakın böyle vaka oluyor. SGK da yüklü ceza kesiyor. Bu karar, özel hastaneler için çok önemli oldu” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)