banner1365

banner1345

Uzman Doktor açıkladı: Kopan parmak...

banner1357

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Fatih Söylemez, parmak kopmaları vakalarıyla ilgili açıklama yaptı.

SAĞLIK 13.05.2019, 10:27
Uzman Doktor açıkladı: Kopan parmak...
banner1353

FBM Estetik Tıp Merkezi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Fatih Söylemez, parmak kopmaları vakalarıyla ilgili açıklama yaparak bilgi verdi. 

"PARMAK KOPMASI OLDUĞUNU BELİRTİN"

Kopan parmağında nemli veya beze sarılması gerektiğini belirten Opr. Dr. Söylemez, “Parmağın yara bölgesine nemli bir havlu ile pansuman yapılmalıdır. Bu arada hemen 112’den acil yardım istenmeli ve parmak kopması olduğu bildirilmelidir. 112 ekibi tarafından veya kendi imkanlarıyla bir hastane aciline ulaşılmalıdır. Parmak kopmasında, 112 sağlık ekibi hasta için uygun merkezlerle bağlantıyı sağlar ve kopan parçanın hastayla birlikte bu merkeze taşınmasını sağlar. Uygun mikrocerrahi yapabilecek merkeze ulaşana kadar kopan parça nemli bir gazlı beze sarılmış halde, buza temas etmeden ancak serinliğinden faydalanacak şekilde taşınır. Bu taşıma şekli kopan parçanın birkaç saat oksijensizliğe dayanmasını sağlar” dedi.


KOPAN PARMAK BUZA TEMAS ETMEMELİ

Hastanın öncelikle parçayı temiz bez veya havluya sardıktan sonra bunu delik olmayan bir poşetin içine yerleştirip poşetin ağzını sıkıca kapatması ve sonra bu etrafını buz aküleri ve buz kütleleri ile desteklemesi gerektiğini kaydeden Opr. Dr. Söylemez, “Burada amaç kopan parçanın serin ortamda taşınmasıdır. Kopan parça direk buza temas etmemeli. Parça direk buzun içine veya buzlu suyun içine atılmamalıdır. Direk buza temas da parçanın donmasına ve dokuların ölmesine sebep olur. Dokunun serin tutulması, dokunun oksijen ihtiyacını azaltıp, kansız kaldığı birkaç saat içinde doku ölümünü yavaşlatmaktır. Daha sonra en yakın hastaneye ulaşılmalıdır” diye konuştu. 

2 SAAT İÇERİSİNDE MÜDAHALE EDİLMELİ

Parmak kopması vakalarında ilk iki saatin önemine değinen Opr. Dr. Söylemez, “Bu nedenle başarılı bir sonuç için ideali ortalama 2 saat içinde ameliyat masasına alınmasıdır. Süre ilerledikçe dokuda hücre ölümleri attığı için başarı şansı azalmaktadır. Parmak ucu kopmalarında parmak dokusunun oksijensizliğe tahammül süresi daha uzun olduğundan gecikmiş vakalarda dahi replantasyon (parmak dikimi) denenmelidir” şeklinde konuştu. 

Opr. Dr. Söylemez açıklamasını şu şekilde sürdürdü;

“Burada parmak çalışmasını etkileyen en önemli unsur eklemlerin ne kadar hasar gördüğü konusudur. Eklemi hasar görmemiş hastalarda, fizik tedaviyle son derece yüz güldürücü sonuçlar alınmaktadır.”

Yorumlar (0)
19°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 20 Ekim 2019
İmsak 05:20
Güneş 06:45
Öğle 12:24
İkindi 15:23
Akşam 17:54
Yatsı 19:13