banner1518

banner1365

banner1526

banner1345

banner1496

banner1534

Tarsal tünel sendromu nedir

Tarsal tünel sendromu, siyatik sinirin ayak parmaklarına kadar uzanan dalı olan posterior tibial sinirin tarsal tünellerden geçerken yaşanabilecek sıkışmalar sonucu oluşmaktadır.

SAĞLIK 09.01.2021, 16:19
42
Tarsal tünel sendromu nedir


TARSAL TÜNEL SENDROMU NEDİR ?

Tarsal tünel sendromu, siyatik sinirin ayak parmaklarına kadar uzanan dalı olan posterior tibial sinirin tarsal tünellerden geçerken yaşanabilecek sıkışmalar sonucu oluşmaktadır. Diğer sendromlara göre daha nadir görülen Tarsal tünel sendromu, ayakta oluşan bir rahatsızlık olduğundan dolayı, gün içerisinde ayaklara çok fazla ağırlık bindirmek bu rahatsızlığı tetiklemektedir. Bilekte oluşabilecek burkulmalar hasarı arttırabilir. 

NEDEN OLUR ?
Tarsal tünel sendromu tetikleyen birçok sebep bulunduğuna dikkat çeken Op. Dr. Enis Yıldırım, “Ayak bileğine yapılan aşırı yük binmesi en yaygın neden olarak bilinir. Gün içerisinde uzun süre ayakta durup, ayak bileğinin gücünü kaybetmesine bağlı yaşanabilecek burkulmalarda tarsal tünel sendromu oluşması mümkündür. Başlıca tarsal tünel sendromu sebeplerine bakacak olursak; Travmalar, Tarsal tünel çevresinde iyi huylu kitle ,Artrit Düz tabanlık, Tibial sinir yakınındaki tümörler, Şeker hastalığı, Ayak bileklerinde ödem ,Ayak bileği burkulması, veya kırığı, Sinir üzerindeki baskıya neden olan tibial siniri çevreleyen zarda varikoz damarlar, öncelikli olarak sayılabilir. 

TEDAVİ YÖNTEMİ
Tarsal tünel sendromu tedavisi belirtilere ve şikayetlerin derecesine göre değişiklik göstermektedir. Ağrılar çok şiddetli değilse evde tedavi mümkündür. Bu amaçla, iltihaplanmayı azaltarak sinir sıkışmasını hafifleten ilaçlar kullanılabilir. Mümkün olduğunca problemli bölgeyi yormaktan kaçınmak ve buz uygulamak rahatlatacak ve iyileşmeye yardımcı olacaktır. Dinlenme, buz uygulaması, kompresyon ve yükseltmeden oluşan dört adımlı RICE tedavisi de şişme ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olacaktır. İyi sonuçlar alınamadığı taktirde, bir sonraki aşama cerrahi müdahale olacaktır.

Yorumlar (0)