banner1365

banner1469

banner1345

banner1468

Sıcaktan bunalıp klimayı açanlar dikkat

banner1357

Kulak Burun Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Yusuf Şentürk, sıcaktan bunalıp klimayı açanlara uyarılarda bulundu.

SAĞLIK 12.06.2019, 15:13 12.06.2019, 15:18
Sıcaktan bunalıp klimayı açanlar dikkat
banner1353
banner1375

Büyük Anadolu Hastaneleri Kulak Burun Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Yusuf Şentürk, sıcakların bastırmasıyla birlikte artan klima kullanımına karşı vatandaşları uyardı.

CİDDİ SONUÇLARI OLABİLİR

Şentürk, yaptığı açıklamada “Günümüzde oldukça yaygın olarak kullanılan klimalar, benzetme yapmak gerekirse çölde bir vaha olarak görülebilir. Ancak dikkat edilmelidir ki doğal olmayan bu serinlik hastalıkların kapısını aralayabilir. Özellikle kalite düzeyi düşük ya da temizliğine dikkat edilmemiş olan klimalar ateş, halsizlik, öksürük gibi belirtiler ile başlayan hastalıklara neden olabilir. Bahsi geçen belirtiler dikkate alınmaz ise hastalık boyutu zatürreye kadar varabilmektedir” dedi.

BAKIM YAPTIRIN

Kaliteli klima ve bakımı yapılması durumunda astım hastaları, şeker hastaları ve kalp rahatsızlıkları gibi rahatsızlıklara iyi geleceğini ifade eden eden Şentürk, "Ancak dikkat edilmelidir ki, temizliği aksatılmış olan klimaların filtreleri içerisinde de barındırdığı bakteriler, solunum yolu enfeksiyonlarının oluşmasına neden olabilmektedir. Özellikle astım hastaları için büyük tehdit oluşturabilecek olan klima içi bakteri ve mantar sporları hastaların atak geçirmesine ve akciğer enfeksiyonlarına kolayca yol açabilmektedir" diye konuştu.

KARŞISINDA OTURMAYIN

Klimanın karşısında oturulmaması gerektiğini vurgulayan Şentürk, “Özellikle masa başı çalışanların sıklıkla yaptıkları hatalardan birisi klimanın karşısında ya da arka tarafında konumlandıracak şekilde oturmalarıdır. Bu nedenle kaslarda kasılma ve tutulmalara neden olabilmektedir. Özellikle terli haldeyken kesinlikle klima karşısında bulunulmaması gerekmektedir” ifadelerini kullandı. 

Yorumlar (0)
sisli
Namaz Vakti 16 Kasım 2019
İmsak 05:48
Güneş 07:16
Öğle 12:24
İkindi 14:59
Akşam 17:22
Yatsı 18:46