banner1518

banner1365

banner1526

banner1345

banner1525

banner1324

Sedasyon nedir

Sedasyon nedir ? Sedasyon hastanın herhangi bir cerrahi operasyon öncesinde hastanın uyutulmasını sağlayan bir yöntemdir. Anesteziye yardımcı olur ve hastanın kendini daha konforlu hissetmesini sağlar.

SAĞLIK 10.01.2021, 13:39
7
Sedasyon nedir

SEDASYON NEDİR 
Sedasyonu tanımlamak için aneztezi ile arasındaki farkları sıralamak daha rahat olabilir: Sedasyon ve anestezide hasta herhangi bir acı ve ağrı hissetmez. Sedasyon uygulanmış bir hastanın bilinci açıkken, anestezi uygulanmış bir hastanın bilinci kapalıdır. Sedasyon genelde anestezi yöntemlerinden biri olarak kabul edilir. Ama onun uygulanması için sedasyon konusunda uzmanlık kazanmış birisi gereklidir. 

SEDASYON NASIL UYGULANIR ?
Sedasyon anestezi gibi damar yolu açılıp bir ilaç enjekte edilmesi ile uygulanabilir. Ama tek yöntemi bu değildir. Bazen ağız yoluyla alınan ilaçlarla da sedasyon yapılabilir. Bir diğer yöntem ise solunum yoluyla yapılmasıdır. Bu durumda bazı gazlar hastaya bir maske aracılığıyla uygulanabilir. Uygulama sırasında önemli olan bir konu hastanın kan basıncının ve oksijen düzeyinin belirli bir seviyede tutulması gerekiyor. Bu yüzden bazen doktorlar sedasyondan sonra maske takarak oksijen verme yolunu seçebilir.

Yorumlar (0)