banner1223

Samsunlu hekim uyardı: Yenidoğan sarılığına dikkat

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzm. Dr. Yılmaz yeni doğan bebeklerle ilgili dikkat edilmesi gereken hususları paylaştı. Dr. Yılmaz: "Yenidoğan sarılığına dikkat".

Samsunlu hekim uyardı: Yenidoğan sarılığına dikkat
banner1227

Yenidoğan sarılığına karşı tedbirli hareket edilmesi gerektiğini ifade eden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Büşra Yılmaz, "Yenidoğan bebeklerin sarılık ve beslenme (kilo) takibi için mutlaka bir uzman hekim takibinde olması gereklidir" ifadelerini aktardı.

Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Büşra Yılmaz, yenidoğan sarılığı ile alakalı önemli bilgiler aktardı. Yenidoğan bebeklerin sarılık ve beslenme (kilo) takibiile kontrolü için mutlaka bir uzman hekimin takibinde olması gerektiğini ifade eden Uzm. Dr. Yılmaz, "Yenidoğan sarılığı yaşamın ilk 10 gününde bebeklerin çoğunda görülen bir durumdur. Sarılığın sebebi kırmızı kan hücrelerinin yıkılması ile kanda artan yüksek miktardaki bilirubin molekülünün ciltte ve göz aklarında birikmesidir. Doğum sonrası 36. saatten sonra ortaya çıkan, çok yüksek değerlere ulaşmayan ve 2 haftadan kısa süren sarılık fizyolojik sarılık olarak adlandırılır ve herhangi bir zararı yoktur. Ancak sarılık doğum sonrası ilk 24 saatte görülüyorsa, çok hızlı yükseliyorsa ve çok yüksek değerlere ulaşıyorsa bu normal bir durum değildir. Kan uyuşmazlığı, beslenememe, enfeksiyon gibi problemler fizyolojik olmayan sarılığa sebep olabilir. Yüksek sarılık düzeyleri bebeğinizin beyninde kalıcı hasar bırakabilir. Bu durumun sebebini araştırmak gerekir ve fototerapi (ışık tedavisi) ile sarılığı kontrol altına almak gerekir" açıklamasında bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1226

banner1127

banner1148