banner1518

banner1365

banner1526

banner1499

banner1334

banner1324

Saç analizi nedir ?

Saç analizi nedir ? Saç analizi, saç sorunlarını teşhis eden bir tarama aracıdır. Saçların dökülme nedenini, tipini kalitesini, sıklığını; saç derisi problemlerini, hastalıklarını ve eksikliklerini ortaya koyar.

SAĞLIK 10.01.2021, 14:03
12
Saç analizi nedir ?


SAÇ ANALİZİ NEDİR ?
Saç analizi, saç sorunlarını teşhis eden bir tarama aracıdır. Saçların dökülme nedenini, tipini kalitesini, sıklığını; saç derisi problemlerini, hastalıklarını ve eksikliklerini ortaya koyar. Saçın mikroskop altında muayene edilmesiyle beraber, laboratuvar ortamında kan tetkikleriyle de desteklenir. Saç basit bir yapı gibi görünse de, kişilerin yaşam kalitesi üzerinde oldukça etkili bir unsurdur. Bundan dolayıdır ki erkek ve kadınlar arasında sık karşılaşılan dermatolojik sorunlardan biri olan saç hastalıkları psikolojik sorunlara dahi neden olabilmektedir. Dolayısıyla saç dökülmesi, saçkıran, seboreik dermatit, kepeklenme ya da yağlanma gibi saç problemleri hakkında doğru tanıyı koyabilmek çok önemlidir. Saç derisi ve saç hakkında doğru tanının ve tedavinin belirlenebilmesi ise analiz ile mümkündür.

SAÇ ANALİZİ NASIL YAPILIR ?
Analiz işlemi, ilk olarak hastanın saç problemi öyküsüyle başlar. Hastalığın öyküsü değerlendirildikten sonra, akabinde fiziki muayeneye ile devam eder. Fiziki muayenede elde edilen bulguların, çeşitli yolları takip edilmesiyle de tanıya ulaşılır ve haastalığın tedavisi belirlenir. Saç hastalığında tanıyı bulabilmek için izlenen yolları ise şu şekilde sıralanabilir: Hastalık Öyküsü, Fiziki Muayene (Saç çekme testi, dökülen saçları toplama, saç yıkama, dökülme ölçeği), Mikroskopik İnceleme (Tikoskopi, trikogram), Cerrahi Yöntemler (Biyopsi) şeklinde yapılabilir

Yorumlar (0)