banner595

Prof. Dr. Ersoy: "Her Hastaya Tüp Mide Operasyonu Yapılamaz"

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr.Emin Ersoy, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de, özellikle son yıllarda ciddi artış gösteren obezite probleminin cerrahi çözümünde doğru tercihin son...

Prof. Dr. Ersoy: "Her Hastaya Tüp Mide Operasyonu Yapılamaz"

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr.Emin Ersoy, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de, özellikle son yıllarda ciddi artış gösteren obezite probleminin cerrahi çözümünde doğru tercihin son...

04 Temmuz 2015 Cumartesi 11:37
Prof. Dr. Ersoy: "Her Hastaya Tüp Mide Operasyonu Yapılamaz"
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr.Emin Ersoy, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de, özellikle son yıllarda ciddi artış gösteren obezite probleminin cerrahi çözümünde doğru tercihin son derece önemli olduğunu söyledi.
Konuya ilişkin yaptığı açıklamada, obezite sorunu yaşayan hastaların yarısından fazlasının morbid obez oluşları nedeniyle ameliyata gereksinim duyduklarını belirten Prof.Dr.Emin Ersoy, operasyon seçiminde öncelikle gözönünde bulundurulması gereken belirleyici unsurlara değindi.
Aynı zamanda Türkiye Endoskopik ve Laparoskopik Cerrahi Derneği Başkanı da olan Prof.Dr. Emin Ersoy, açıklamasında şunları kaydetti :
“ Kilo vermek için her şeyi yapıp kilo veremeyen hastaların tercih edecekleri ameliyat yöntemi çok önemlidir. Ameliyatta seçilecek yöntem, öncelikle “Laparoskopik” yani kapalı yöntem olmalı. Ancak ameliyat sırasında bir problem olursa veya daha önce geçirdiği operasyonlar laparoskopik operasyona engel oluşturuyorsa ‘Açık’ operasyon tercih edilmelidir.”
BESLENME ALIŞKANLIĞI OPERASYON TÜRÜNÜ ETKİLER
Hastanın beslenme alışkanlığının operasyon seçimini etkileyen bir faktör olduğunu söyleyen Prof.Dr. Ersoy :
“Eğer hasta, tatlı besinler tüketme alışkanlığı yoğun olan bir gruba giriyorsa; bu hastaya tercihen hacim küçülten ve emilim azaltan bir operasyon yapılmalı. Yani “Gastrik bypass” operasyonu tercih edilmelidir. Ancak tatlı sevmeyen gruptan ise diğer operasyonlar düşünülmelidir.”
Ersoy, sanılanın aksine vücut kütle endeksinin, ameliyat tipi seçiminde bir etken olmadığını, ancak bazen süper morbid obez hastalara operasyon öncesinde bu endeksi azaltmak için gastrik balon gibi geçici endoskopik uygulamalar yapılabileceğini de ifade etti.
HER HASTA AMELİYAT EDİLMEZ
Her hastanın ameliyat edilemeyeceğinin altını çizen Prof.Dr. Ersoy, “Ameliyat öncesinde yapılan anestezi, endokrin, kardiyoloji ve gerek görüldüğü takdirde diğer bölümlerin değerlendirmelerinde anestezi riski yüksek olan obezite hastaları ameliyat edilmeyebilir. Ya da bu riskler, önerilen tedavilerle azaltıldıktan sonra ameliyat edilebilir” ifadelerini kullandı.
TÜP MİDE OPERASYONU NEDEN TERCİH EDİLİYOR?
Açıklamasında Tüp Mide (Sleeve Gastrektomi) yönteminin tercih edilmesindeki nedenleri de açıklayan Prof. Dr. Emin Ersoy şöyle konuştu:
“Günümüzde obezite operasyonları içerisinde en sık uygulanan yöntemler arasına Tüp Mide operasyonu girmektedir. Nedenlerini ise, laparoskopik yöntemle daha hızlı ve pratik uygulanabilir olması, Gastrik bypass ile kilo verme oranları itibariyle karşılaştırıldıklarında aralarında çok az fark olması, metabolik komplikasyonlarının daha az, morbidite ve mortalitelerinin diğerlerine göre daha kabul edilebilir olması olarak sıralayabilirim.”
CERRAHİ YÖNTEME NASIL KARAR VERİLİR ?
Prof.Dr. Emin Ersoy, obezite hastalarının cerrahı yönteme doktorları ile birlikte karar vermeleri gerektiğine değinerek, bunun da sebeplerini şöyle açıkladı:
“Cerrahi operasyon hasta ile birlikte verilen bir karardır. Tek başına karar verilmesi uygun değildir. Çünkü hastanın, ameliyat sırası ve sonrası süreçlerde yaşayabileceği problemler ile ameliyat sonrası yapması gerekenlerin hasta ile ayrıntılı olarak paylaşılması gereklidir. Ameliyatın başarı ile tamamlanması demek, kilo vermenin başarı ile sonuçlanması anlamı taşımaz. Hasta geçirdiği operasyon sonrası yapılan önerilere uymalı ve yeni bir yemek yeme düzenine hazır olmalıdır. Yani yaşamı bundan önceki gibi olmayacak, eski alışkanlıklarından vazgeçerken yeni bir yemek yeme alışkanlığına geçmesi gerekecektir. Bu bir süreçtir ve yaklaşık olarak 1 yıllık bir süreci kapsamaktadır. Yeni kazanımları mutluluğunu artırırken, daha önceki besin tüketme alışkanlığından ayrılması kendisini mutsuz edebilir. Hasta kesinlikle bunlara hazırlıklı olmalıdır.”
Ersoy, obezite hastalarının cerrahi operasyon dışında tüm seçenekleri denemesine karşın sonuç alamaması durumunda, kendilerine iyi bir obezite cerrahı bulmalarının zamanının geldiğini sözlerine ekledi.

Loading...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner650

banner801