banner1365

banner1345

Parkinsonda 'Pil' umudu

banner1357

OMÜ Tıp Fakültesi Nöromodülasyon Merkezi Sorumlusu Beyin ve Sinir Cerrahı Doç. Dr. Ersoy Kocabıçak, beyin pili tedavisi ile parkinson hastalarında oldukça iyi sonuçlar alındığını belirterek, “Bu tedavi yöntemi hastaların yaşamını zorlaştıran titreme, hareket yavaşlığı ve kaslardaki ağrı ve gerginlik gibi şikayetleri düzeltmeye yarıyor” dedi.

SAĞLIK 19.10.2019, 11:14 Ceylan
Parkinsonda 'Pil' umudu
banner1353
banner1375

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Nöromodülasyon Merkezi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Uluslararası Klinik Nörobilim Kursu başladı. Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Nörolojik Bilimler Kursu’nun konusu parkinson hastalığı ve bu hastalığın tedavisinde kullanılan beyin pili ameliyatları. Yerli ve yabancı alanlarında uzman kişilerin konuşmacı olarak katıldığı kursta 35 konuşmacı hoca ve toplam 160 kişilik bir katılımcı olması bekleniyor.

İYİ SONUÇLAR ALINIYOR

Kurs hakkında bilgiler veren OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Nöromodülasyon Merkezi Sorumlusu Beyin ve Sinir Cerrahı Doç. Dr. Ersoy Kocabıçak, “Beyin pili ameliyatları parkinson hastaları için aslında ülkemizde son yıllarda epeyce sık kullanılmaya başlayan bir ameliyat türü. Gelişen teknolojiyle birlikte bu ameliyatların olası etkinliği gün geçtikçe artıyor ve ameliyatın olası riskleri de gün geçtikçe azalıyor. Beyin pili tedavisi ile bu ameliyata uygun parkinson hastalarında oldukça iyi sonuçlar alınmakta. Bu tedavi yöntemi hastalığı durdurmasa da hastaların yaşamını zorlaştıran titreme, hareket yavaşlığı ve kaslardaki ağrı ve gerginlik gibi şikayetleri düzeltmeye yarıyor. Yaklaşık 10 yıldır Ondokuz Mayıs Üniversitesi hastanemizde parkinson hastalığında beyin pili ameliyatlarını zaten uyguluyorduk. Fakat bu hastalıkla ilgili tüm branşlar ayrı ayrı çalıştığı için hastaların takip ve tedavisinde bazı zorluklar yaşıyorduk. Üniversite yönetimimizin desteğiyle nöroloji ve beyin cerrahi, psikiyatri, psikoloji, fizik tedavi gibi branşların bir çatı altında toplandığı bir serviste hastalarımızın tedavisini yapıyoruz. Bu sayede daha düzenli daha bilimsel olarak hastalarımızı takip ediyoruz. Böylece parkinson hastalarımız en güncel ve en doğru tedaviye ulaşma imkanı buluyorlar” diye konuştu.

4. Uluslararası Klinik Nörobilim Kursu  bugün de devam edecek.

Yorumlar (0)
banner1371
21°
açık
Namaz Vakti 12 Kasım 2019
İmsak 05:44
Güneş 07:13
Öğle 12:24
İkindi 15:01
Akşam 17:25
Yatsı 18:48