banner1518

banner1365

banner1526

banner1345

banner1496

banner1324

Ortodonti Uzmanı Dr. Melis Kalkavan uyardı! Stres ağız sağlığını da etkiliyor

Ortodonti Uzmanı Diş Hekimi Dr. Melis Kalkavan Erdoğan, stres ve endişenin, ağız sağlığını değişik şekillerde etkiyebileceğini söyledi

SAĞLIK 22.12.2020, 12:30
242
Ortodonti Uzmanı Dr. Melis Kalkavan uyardı! Stres ağız sağlığını da etkiliyor

Ortodonti Uzmanı Dr. Melis Kalkavan uyardı! Stres ağız sağlığını da etkiliyor - Ortodonti Uzmanı Diş Hekimi Dr. Melis Kalkavan Erdoğan, stres ve endişenin, ağız sağlığını değişik şekillerde etkiyebileceğini söyledi

Stresin insan sağlığına olan olumsuz etkilerinin saymakla bitmeceğini belirten Ortodonti Uzmanı Diş Hekimi Dr. Melis Kalkavan Erdoğan, "Ağzımız vücudumuzun giriş kapısı. Ağız sağlığımızı genel vücut sağlığımızın önemli bir parçası olarak kabul edip, ağız sağlığımıza gerekli önemi vermemiz gerekiyor" dedi. 

SIKÇA RASTLANABİLİR

Dr. Kalkavan Erdoğan, stres ve endişenin ağız sağlığına değişik şekillerde etkiyebileceğini söylerken, bu duyguları yoğun yaşayan bireylerde, ağızda yara ve aftlara sıkça rastlanabileceğini, hastaların diş sıkma veya diş gıcırdatma sorunları olabileceğini, var olan ağız sağlığı sorunları ile beslenme alışkanlıklarının düzensizleşebileceğini ve diş eti hastalıklarının baş göstermesi ile durumun daha da karmaşık bir sürece doğru evrilebileceğini bildirdi.

İHMALE GELMEZ

Ağız hijyeninin sağlanması günlük yapılması gereken, ihmale gelmeyecek bir aktivite olduğunu kaydeden Dr. Kalkavan Erdoğan, "Anksiyete ve stres, ağız bakımı düzeninizi aksatmanız boyutunda sizi etkiliyorsa profesyonel yardım almanız kaçınılmaz olur. Ağız ve diş sağlığının korunmasında  stresin bu denli önemi asla göz ardı edilmemelidir. Olası patolojilerin varlığında erken tanının ve koruyucu hekimliğin önemi akıllara getirilmeli, bu sebeple yılda iki kez diş hekimi muayenesi gerçekleştirilmelidir" ifadelerini kullandı. 


 


 

Yorumlar (0)