Hilas Otel

Çelik İnşaat

'Kör de olabilirsin kangren de '

Geçtiğimiz günlerde burun estetiği için bıçak altına yatan genç kızın, komaya girip ardından da hayatını kaybetmesi sonrası gözler esteik ameliyatlarda risklere ve şartlara çecvrildi.

'Kör de olabilirsin kangren de '

Geçtiğimiz günlerde burun estetiği için bıçak altına yatan genç kızın, komaya girip ardından da hayatını kaybetmesi sonrası gözler esteik ameliyatlarda risklere ve şartlara çecvrildi. 

Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği (TPRECD) İkinci Başkanı Prof. Dr. Selahattin Özmen, estetik ameliyatların donanımlı bir ortamda tecrübeli anestezi ve anestezi teknikerleri ile beraber bu işte tecrübeli cerrahlarca yapılması gerektiğini ifade etti.

Özmen, "Hiçbir sorunu yok gibi görünmesine rağmen her insanda altta yatan ve normal check-up (genel sağlık taraması) prosedürleri ile saptanamayan bazı sorunlar mevcut olabilir. Bu çeşitli kalp hastalıkları, kanama bozuklukları şeklinde rutin prosedürlerle ortaya çıkmayan bazı sorunlar olabilir" diye konuştu. Özmen, bazı estetik ameliyatların daha uzun süre anestezi gerektirdiği için riskinin bir miktar daha yüksek olduğunu kaydederek "Bu ameliyatlar büyük hacimli karın germe ameliyatları, büyük hacimli liposuction (yağ aldırma) ameliyatları, çok büyük memelerin küçültülmesi olabilir" şeklinde konuştu.

O BİLE RİSKLİ

"Estetik ameliyatları kimler yapmalı" şeklindeki soruya Özmen şu cevabı verdi:

"Sosyal medya vasıtasıyla artan reklam nedeniyle oluşan belki de tecrübesi çok fazla olmayan bazı meslektaşlarımızın, bazı çok büyük ameliyatları korkusuzca yapmaya başlamaları bir sorun. Örneğin vücuttan liposuction ile 10-15 litre yağ alırsanız komplikasyon riskini artırmış olursunuz. Hatalı yapılan bir dolgu işlemi kangrenden körlüğe kadar gidebilen sonuçlara yol açabilir."

NE OLMUŞTU?

İstanbul'daki özel bir üniversitede acil tıp teknisyenliği bölümü 1. sınıf öğrencisi olan Leyla Sönmez, geceleri uyurken nefes darlığı çektiği için Adana'da özel hastanede 29 Ocak günü burun eti ameliyatı için bıçak altın yatmıştı. Operasyondan sonra alındığı odada karın ağrısı çekmeye başlayan genç kadının ailesi, durumu doktor ve hemşirelere bildirmiş fakat, doktorların, "Kızınız naz yapıyor. Bir şeyi yok. Yakında taburcu edeceğiz" dediği iddia edilmişti. Sönmez, yapılan tüm müdahalelere karşın yaşamını yitirmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER