banner1365

banner1345

Kalça ve dizde eklem sertliği tedavisi

banner1357

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç.Dr. Bülent Bektaşer, kalça ve diz bölgesindeki eklem sertliği hastalığında PRP tedavisinin kullanıldığını belirterek, "Bu tedavi 6 ay-1 yıl ara ile hastanın kliniğine göre tekrarlanmalıdır" dedi.

SAĞLIK 31.05.2018, 11:55
Kalça ve dizde eklem sertliği tedavisi
banner1353

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç.Dr. Bülent Bektaşer, kalça ve diz bölgesindeki eklem sertliği hastalığında PRP tedavisinin kullanıldığını belirterek, "Bu tedavi 6 ay-1 yıl ara ile hastanın kliniğine göre tekrarlanmalıdır" dedi.

PRP yönteminde hastanın kanının alınıp, iyileştirme ve büyüme faktörlerini içeren hücre ve serumun santrfüj yoluyla konsantre edilip tekrar eklem içine verilmesi işleminin gerçekleştiğini belirten Doç.Dr. Bülent Bektaşer, "Burada amaç aktif ve canlı olan hücreler vasıtasıyla iyileşmeye biraz katkıda bulunmak ve protez ameliyatı gidiş sürecini yavaşlatmaktır. Bu tedavi bu konuda bir uzman doktor tarafından yapılmalıdır.Konsantre steril bir şekilde , özellikle en az tip 2 sertifikası olan sistemler kullanılmalı, ekleme uygun noktalardan yapılmalıdır.Bu çok önemlidir olası bir eklem içi enfeksiyon ciddi eklem sorunlarına neden olmaktadır" diye konuştu.

Tedavi öncesi 1 gün önce ve bir gün sonra hastanın günlük tuvalet vs gibi aktiviteler hariç çok ayakta kalmamasını öneren Doç.Dr. Bülent Bektaşer, "Bu hastalar bir çok ilaç kullanmaktadır. Bu ilaçlar hücre aktivitesini etkileyeceği için özellikle antienflamatuarlar. Bir gün önce kesilmeli, sadece parasetamol gibi ağrı kesiciler kullanılmalıdır. PRP tedavisi 1 hafta 10 gün arayla 3 seans veya 1 ay ara ile 3 seans uygulama ile genellikle yapılmaktadır. Bu tedavi 6 ay - 1 yıl ara ile hastanın kliniğine göre tekrarlanmalıdır. Kuşkusuz diğer önlemler kilo verme, diz çevresi kasları çalıştırma , yere çömelme sert zeminde yürüyüşlerden kaçınılmalıdır." diye konuştu.

Son yıllarda bir çok merkezde yapılmaya başlayan ve popüler olan kök hücre naklinin aslında önümüzdeki yıllarda daha da çok gündemde olacak bir tedavi yöntemi olacağını dile getiren Koru Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç.Dr. Bülent Bektaşer, "Aslında bu hücreler tıbbi iyileşmeyi sağlayacak, o dokuya has gerçek kök hücreler değildir. Aslında başkalaşmamış kök hücrelerdir. Bu çözüme kavuştuğu zaman gerçek biyolojik tedaviler diğer tedavilerin asıl yerini alacaktır. Bu hücreler aktif ve canlı ise başkalaşma sonrası dokudaki yani kıkırdak hasarını onaracak proteze gidişatı yavaşlatacaktır.

Tedavide aslında vücudumuzda olan ve daha çok genç yaşlarda sayıları ve fonksiyonları azalan yeni hücreler üretme yetisi olan aslında hücrelerin, başlangıcı olan kök hücreleri vücudun çeşitli yerlerinde alınan örneklerden izole edilip tekrar problemli olan eklemlere tamiri için enjekte edilmesidir." açıklamasını yaptı.

Doç.Dr. Bülent Bektaşer, sözlerini şu şekilde sürdürdü;

"Bu yöntemlerden birincisi leğen kemiğinden lokal anestezi ile bu hücrelerin yoğun olduğu yerden bir miktar alınıp ,bu bölgede yeterince örnek almak kısıtlı olduğundan ve ameliyat sonrası ağrı nedeniyle, genellikle daha popüler olan karın yağından genel anestezi altında yeterince alınan örnekleri özel cihazlarla ana hücreleri izole edip tekrar eklem içine verilmektedir. Bu hücreler özellikle yaşı daha genç olan hastalarda daha iyi sonuç vermektedir. Etkiyi artırmak için 2 ayrı seans PRP de yapılmasını öneren ekoller mevcuttur. Hastaların takibi Prp gibi 6 ay - 1 yıl ara ile hastanın kliniğine göre tekrarlanmalıdır. Kuşkusuz diğer genel önlemler kilo verme , diz çevresi kasları çalıştırma , yere çömelme sert zeminde yürüyüşlerden kaçınılmalıdır. Doktorunuzun önerdiği diğer tedavilere devam edilmelidir; bu uygulamalar biyolojik olarak iyileşmeye destek ve proteze gidişi yavaşlatma için önemli adımlardır."
Yorumlar (0)
17°
sisli
Namaz Vakti 21 Ekim 2019
İmsak 05:20
Güneş 06:45
Öğle 12:24
İkindi 15:23
Akşam 17:54
Yatsı 19:13