banner1571

banner1567

banner1526

banner1499

banner1525

banner1324

banner1581

DSÖ açıkladı... İşte koronayı bitirecek 4 şey!

Dünya Sağlık Örgütü'nden müjdeli açıklama geldi. Verilen iyi haberde aşının da etkisiyle son günlerde vaka sayısının düşmeye başladığına yer verildi.  

SAĞLIK 04.02.2021, 10:41
183
DSÖ açıkladı... İşte koronayı bitirecek 4 şey!

DSÖ açıkladı... İşte koronayı bitirecek 4 şey!  Dünya Sağlık Örgütü'nden müjdeli açıklama geldi. Verilen iyi haberde aşının da etkisiyle son günlerde vaka sayısının düşmeye başladığına yer verildi.  

Söz konusu açıklama hakkında Türkiye Gazetesi'nde yorumlama yapan Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Rektör Yardımcısı, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Kemalettin Aydın, koronayı 4 şeyin bitireceğini söyledi. Aydın yaptığı açıklamada koronavirüsün geçirdiği mutasyonların sonunu getireceğini söyledi ve "Vakalar güney ile kuzey yarım küre arasındaki mevsimsel değişim, toplumsal bağışıklığın artması ve aşının etkisi ile azalıyor. Dünya artık geçtiğimiz aylarda gördüğü günlük bir milyon vakaları bir daha asla görmeyecek. Vakalar aşağı doğru inecek. Eğer denildiği gibi mutant virüsün bulaş hızı yüksek ise toplumsal bağışıklık da bir o kadar hızlı artar. Virüs ne kadar çok insana bulaşırsa mutasyona uğrama oranı o kadar yükselir. Çoğalan mutasyonlar hasta etme yeteneğini kaybedebilir." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)