doğa yataks cemre
 
5s dikey izosam bilgi

Sağlık Bakanı Koca’dan Flaş Aşı Açıklaması!

Sağlık-Bakanı-Koca'dan-Flaş--Aşı-açıklaması!
Daha Fazla Göster

Sağlık Bakanı Koca’dan Flaş Aşı Açıklaması! Koronavirüsle ilgili geçtiğimiz gün 3. doz Bıontech aşılarını görüşmek üzere  Bakan Koca başkanlığında bilim kurulu üyeleri toplanmıştı.  Toplantını ardından Bakan koca hem 3. doz aşısıyla ilgili hem de toplantıdaki diğer alınan karar ve görüşmeleri yazılı olarak açıkladı.

Bakan Koca’nın açıklamaları

Koronavirüs Bilim kurulu toplantısı sonrası yazılı açıklamada bulunan Sağlık Bakanı Koca, bugünden itibaren mRNA aşısı olanlara risk gruplarına göre hatırlatma dozu uygulanacak” ifadelerini kullandı.

Bakan Koca, konuyla ilgili olarak “2. doz mRNA aşısının üzerinden 6 aya kadar geçmiş sağlık çalışanları, 18-60 yaş arasındaki kronik hastalar, 60 yaş üstü kişiler hatırlatma dozu yaptırabilecek” açıklamasında bulundu.

SAĞLIK ÇALIŞANLARININ FAZLA ÇALIŞMA SÜRESİ VE NÖBETLER

Sağlık çalışanlarımıza seslenmek istiyorum. Geçtiğimiz günlerde sizleri yakından ilgilendiren konularda bilgiler vermiştim. Netice alınıncaya kadar bu konuların takipçisi olacağım. Geçtiğimiz günlerde 81 ilimizin il sağlık müdürlüklerine gönderdiğim talimatla uygulamada karşılaştığımız fazla çalışma süreleri ve nöbet düzenlemelerinin yasal mevzuatımıza uygun ve insani koşullarda sürdürülmesini istedim. Çeşitli illerimizin il sağlık müdürlerinden ve hastane başhekimlerimizden aldığım bilgilerle durumu yakından takip ediyorum.

“YAPILAN DÜZENLEMELERİN TAMAMINI YAKINDAN İZLİYORUM”

En geniş anlamda sağlık çalışanlarımızın özlük haklarının iyileştirilmesine yönelik olan çalışmalarımız da devam ediyor. Büyük emeklerle yetişen sağlık personelimizi hak ettiği ve elimizden gelenin en iyisiyle buluşturmak için düzenlemelerin tamamını yakından izliyor ve netice alacağımızı görüyorum.

KPSS SINAVI SONUÇLARINA GÖRE YERLEŞTİRME YAPACAĞIZ”

Uzmanlık asistanlarının çalışma koşulları ile ilgili başlattığımız çalışmanın yanında eğitimlerini de düzenleyen yeni ve geniş kapsamlı çalışmalar yapıyoruz. Konuyu tüm yönleri ile ele alıyoruz. Tüm tarafların fikrine, tecrübesine ve görüşüne müracaat edeceğiz. Çoğulcu bir yaklaşımla ele alınacak her konuda ortak akla katkı sunacak her katkıyı son derece değerli görüyorum. Daha iyi eğitim alan ve daha iyi koşullarda çalışan Uzmanlık öğrencilerinin gelişmişlik seviyemizin önemli ölçülerinden biri olacağını düşünüyorum. Sağlık çalışanlarından oluşan bu büyük aileye yeni üyelerin katılacağı müjdesini daha önce vermiştim. Bu konuda da çok yakında güzel haberleri öğrenmiş olacaksınız. Heyecanla aramıza katılmayı bekleyen genç kardeşlerim, beklediğiniz günün yaklaştığını ifade etmek isterim. Mülakat yapmadan sadece KPSS sınavı sonuçlarına göre yerleştirme yapacağız.

“TURKOVAC’IN SERİ ÜRETİMİ İÇİN GÖNÜLLÜLERE İHTİYAÇ VAR”

Ülkemizin gururu yerli aşımız Turkovac’ın seri üretime geçmesi için halen gönüllülere ihtiyacı var. Kendi aşımız kendi gücümüzdür. Bu gücü hayata geçirmek için 18-59 yaş arası iki doz aşı olmuş sağlıklı vatandaşlarımız hatırlatma dozu için gönüllü olmak üzere en yakın şehir hastanemize müracaat edebilir, enabiz.saglik.gov.tr adresinden ya da e-nabız mobil uygulamasından gönüllü olabilirler. Gönüllü olun, kendi aşımızın sahibi olalım.

“mRNA AŞISINDA HATIRLATMA DOZU YAPILMASINA KARAR VERİLDİ”

Dün gerçekleşen Bilim Kurulu Toplantımızda ise yine bazı önemli kararlar aldık. Bu kararları sıralamak gerekirse:

1. mRNA aşısı olmuş olup 2. dozdan itibaren 6 aya kadar süre geçmiş kişilere risk grupları önceliklendirilerek hatırlatma dozu yapılmasının uygun olacağına karar verildi. Bu gruplar;
a) 60 yaş üzerindeki vatandaşlar
b) 18-60 yaş arasında olup kronik hastalıkları olanlar
c) Başta sağlık çalışanları olmak üzere yüksek riskli mesleklerde çalışanlar.

KORONAVİRÜS HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir