doğa calven cemre
 
5s dikey izosam bilgi

Sadece Yemekten Değilmiş! Yağ Fazlalığı…

Sadece-Yemekten-Değilmiş!-Yağ-Fazlalığı...
Daha Fazla Göster

Sadece Yemekten Değilmiş!  Yağ Fazlalığı … Fazla yemek yemek kilo almanıza göbeğinizin oluşumuna etken olsa bile vücudunuzdaki yağ birikimi sadece fazla yemekle oluşmadığı konusunda uzmanların birkaç nedeni olabildiği konusunda uyarıları bulunuyor. Vücuttaki yağ fazlalığını ve göbeklenmenizdeki sorunun nedenlerini sizler için araştırdık. İşte 7 etken …

Göbek yağları sadece görünüşünüze zarar vermekle kalmaz, sağlığınıza da zarar verebilir. İç yağlanma dediğimiz viseral yağlar, hayati organlarımızı saran yağ tabakasının artması sonucu oluşur. Bu da inme gibi rahatsızlıkların baş göstermesine neden olabilir. Göbeğiniz varsa ve bunun nedenini yediğiniz şeylere bağlıyorsanız, kısmen haklısınız. Ancak göbek yağları başka faktörler nedeniyle de ortaya çıkabilir.

TRANS YAĞ TÜKETMEK

Yağ vücudumuz için önemli bir gıdadır. Ancak hangi yağların sizin için sağlıklı olduğunu bilmeniz daha önemli. Trans yağ en sağlıksız yağlar arasındadır. Sadece göbek yağına yol açmakla kalmaz, aynı zamanda genel vücut ağırlığınızı da artırır. Bunun dışında, sizi kardiyovasküler hastalıklar, diyabet, kanser gibi kronik hastalıklara daha yatkın hale getirebilir. Trans yağ, fırınlanmış ürünlerde ve paketlenmiş ürünlerde bulunabilir. Bu nedenle, göbek yağını kaybetmek için trans yağ içeriği yüksek gıdaları azaltmalısınız. Bunun yerine, bol miktarda besin ve mineral içeren lif ve sebzeler açısından zengin tam tahıl ürünleri tercih edin.

ALKOL GÖBEK YAĞINA NEDEN OLUR

Göbek yağı söz konusu olduğunda, alkol tüketimi katkıda bulunan bir faktör olabilir. Alkollü içeceklere genellikle ‘boş’ kaloriler denir, yani vücudunuza yalnızca kalori sağlarlar, besin sağlamazlar. Bununla birlikte, daha fazla viseral yağ birikimine ve daha yüksek vücut kitle indeksine yol açabilirler.Göbek yağlarınızı azaltmak istiyorsanız, alkol tüketmeyi bırakmanız gerekiyor.

HAREKETSİZ YAŞAM

Ayağa kalkmaz ve biraz fiziksel aktivite yapmazsanız, göbek yağlarından kurtulmanız imkansız hale gelir. Düzenli egzersiz sizi formda tutar ve belinizin etrafındaki yağ depolamasını sınırlamanızı sağlar. Kısa yürüyüşler yapmak anlamına olsa bile, hareketsiz kalmaktan daha iyi olacağı bunu yapın. Evde yapması kolay karın merkezli egzersiz programlarına başvurun.

BOL ŞEKERLİ YİYECEK VE İÇECEKLER

Beslenme alışkanlıklarınız sağlığınızı ve kilonuzu büyük ölçüde etkileyebilir. Çok fazla şeker tüketirseniz, aşırı göbek yağı geliştirme riskiniz var. Şekerli yiyecek ve içecekler ile rafine karbonhidratların enerji için yakılması zor olduğu için, sonunda yağ olarak depolanır.

Şeker isteğini frenlemenin en iyi yolu, sağlıklı karbonhidratlar ve tam gıdalar yemek, bol su içmek, böylece tok hissetmektir.

STRES VE UYKUSUZLUK

Araştırmalar, stres ve kaygının vücutta kortizol hormonunun salgılanmasına yol açabileceğini ve bunun da metabolizmanızı yavaşlattığını ileri sürüyor.

Artan metabolizma hızı ile kilo verme şansınız veya göbek yağınız büyük ölçüde düşer.

Ek olarak, çok az uyku kortizolün yükselmesine ve ayrıca yüksek kalorili yiyecekler için isteklerinizin artmasına neden olur. Bu durum kilo almanıza, özellikle de göbek yağının artmasına neden olabilir.

GENLERİNİZ

Genleriniz neye benzediğinizi, geliştirdiğiniz fiziksel rahatsızlıkların türünü ve çok daha fazlasını tanımlayabilir. göbek yağı söz konusu olduğunda, bunun nedenleri arasında genlerimiz de yer alıyor.

Araştırmalar, belirli genlerin, kilo yönetimi ve iştah düzenlemede önemli bir rol oynayan hormon olan leptinin salınımını ve etkisini etkileyebileceğini düşündürüyor.

LİF AÇISINDAN DÜŞÜK YİYECEKLER TÜKETMEK

Özellikle göbeğinizdeki viseral yağlardan kurtulmak ve karnınızı düzleştirmek istediğinizde, lif açısından zengin besinler tüketmeniz gerekir. Düşük lifli bir diyet, yüksek kalorili yiyecekler için iştahınızı veya açlığınızı engelleyemez. Bu da daha fazla yemenize neden olabilir. Ayrıca vücudunuzda yeterince lif yoksa sindirim sisteminizle ilgili sorunlarınız olabilir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir