doğa samsun sürücü kursu cemre
 
5s dikey akın bilgi

Saçlarınız Neden Mi Dökülüyor? İşte Tedavisi

saclariniz-neden-mi-dokuluyor-iste-tedavisi
Daha Fazla Göster

Saçlarınız Neden Mi Dökülüyor? İşte Tedavisi Erkeklerde daha sık ve erken yaşlarda görülen saç dökülmeleri, kadınları da büyük oranda etkiliyor. Saç dökülmesi insanları oldukça rahatsız eden bir durum. Uzun süren saç dökülmeleri ciddi hastalıkların da habercisi olabilir.

SAÇ DÖKÜLMESİ NEDEN OLUR?

Saç dökülmesinin tedavisinin önce saçın neden döküldüğüne dair tespiti gerekir.Bu nedenle saç dökülmesine yönelik bir tedavi uygulaması için öncelikle sebebinin tespiti yapılmalıdır. Saç dökülmesinin çok fazla nedeni olabilir. En sık görüleni genetik faktörlerdir. Erkeklerdeki saç dökülmesinin yüzde 50’si, bayanlardaki yüzde 25’i genetik faktörlere bağlıdır. Ailesel olarak genlerimizde ya anne ya baba tarafı ya da her ikisi de kellik sorunu yaşayan bireyler varsa kişide de görülme oranı büyük oranda artmaktadır. Kadın hastalarımızda sıklıkla beslenmeyle ilgili kötü yapılan diyetler, aşırı kalori kısıtlaması, çok hızlı kilo kayıpları, demir, D vitamini, B12 vitamin ve mineral eksiklikleri, bunun dışında stres, gerilmiş hastalıklar, cerrahi operasyonlar, cerrahi de alınan anesteziler, kullanılan ilaçlar pek çok faktöre bağlı olarak saç dökülmesi görülebiliyor

DEĞERLENDİRMEYE GÖRE TEDAVİ BELİRLENİR

Saç dökülmesinin tedavi süreci ise önce hastanın muayenesi ve saç dökülme miktarı saçın seyrekliği, kökün durumu gibi faktörlere bakarak değerlendirmesi yapılıp buna ilave olarak gerekli tahlil ve tetkiklerin yapılmasından sonra tedavi sürecini oluşturuluyor. Vitamin eksikliği, ilaç kullanımı, diyet gibi buna bağlı olarak bir dökülme varsa buna yönelik tedavi uygulandığında saç dökülme problemi 2-3 aylık süre sonunda çözülebiliyor. Fakat genetik bir dökülme varsa hormonal bir faktör ise kişinin genetik yapısından kaynaklandığından tedavi süreci daha uzun olabilir. Burada farklı tedavi yöntemleri uygulanıyor eğer kellik tam oluşmuş ise de saç ekimine kadar tedavi seçenekleri oluşturulabiliyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir