banner1313

banner1346

banner1345

banner1334

Karadenizli annenin büyük azmi!

Rize'nin Fındıklı ilçesinde Havva Latifoğlu (53), 30 yıl boyunca 'Gurbet 53' adını verdiği teknesiyle balıkçılık yaparak, hastalık sonucu ellerini kullanamayan eşine baktı ve 4 çocuğunu okuttu.

RİZE 12.05.2019, 00:41 12.05.2019, 00:51
Karadenizli annenin büyük azmi!

Fındıklı ilçesinde yaşayan Havva Latifoğlu’nun eşi Mustafa Latifoğlu'nun, geçirdiği bir hastalık sonucu ellerini kullanamaz hale gelmesiyle, eşi ve 4 çocuğunun geçimi için çalışmaya karar veren Havva Latifoğlu'nun, 30 yıl önce aldığı ağla balıkçılığa başladığı öğrenildi. İşini ilerleten Havva Latifoğlu önce bir sandal, sonrasında da 'Gurbet 53' adını verdiği balıkçı teknesini satın aldı. Latifoğlu, her sabah Karadeniz’e açılarak balık avladı. Çocuklarının üniversite masraflarını karşılamak için daha çok çalışmak zorunda kalan Latifoğlu'nun, balıkçılığın yanı sıra bağ bahçe işlerine başladığı, tarlada sebze ve meyve yetiştirdiği öğrenildi. Güne denizde balıkçılık ile başlayan Latifoğlu, tarladan topladığı ürünleri de pazarda sattı.

4 ÇOCUĞUNU OKUTTU

Ailesi için yıllardır çalışan Havva Latifoğlu, kazancıyla çocuklarını üniversitede okuttu. Çocuklarından Cumhur Hikmet (30) Karabük Üniversitesi Metalurji Mühendisiliği'ni bitirirken, Gül Ayşe (27) ise Denizli Pamukkale Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünü birincilikle tamamladı, özel bir şirkette üst düzey yönetici oldu. Elif de (26) Konya Selçuk Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezun oldu. Latifoğlu'nun küçük kızı Gaye ise (21) kazandığı Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi İç Mimarlık bölümünde bu yıl 2'inci sınıfa geçerken, halen çalışmayı sürdüren Havva Latifoğlu'nun, azmi ile büyük bir örnek teşkil ediyor.

"HAYAT MÜCADELEYLE DEVAM EDİYOR"

Ev ekonomisine katkı sağlamak için balıkçılık, odunculuk, bağ bahçe ve hayvancılık gibi işler yaptığını da belirten Havva Latifoğlu, "Balıkçılığı da yüzmeyi de hiç bilmiyordum, ama tekneyle açık denizlere açılıp balıkçılık yaptım. Hayat mücadeleyle devam ediyor. Çocuklarınızı kimsenin eline bırakmayın. Anne gibi yar olmaz. Çalıştığımız zaman çocuklarımızı her şekilde doyururuz, çünkü biz anneyiz. Kadınların yapamayacağı hiçbir şey yoktur. Her başarılı erkeğin arkasında başarılı bir kadın vardır. Çocukları 9 ay karnında taşıyıp dünyaya getirmekle anne olunmuyor. Anneler çocukları için mücadele eder. Ben çocuklarım için mücadelemi verdi. Onlar da bunu karşılıksız bırakmadı. Okudular, başardılar ve meslek sahibi oldular. Benim mücadelemin de karşılığını verdiler. Çok mutluyum" ifadelerini kullandı.


Yorumlar (0)
19°
açık
Namaz Vakti 22 Eylül 2019
İmsak 04:50
Güneş 06:15
Öğle 12:32
İkindi 15:57
Akşam 18:39
Yatsı 19:59