baskaynak Doğa Okulları cemre
 
5s dikey Uzmanlar Petrol HRS Ajans

Reflünüz Varsa Bunları Yapmayın!

featured

Reflünüz Varsa Bunları Yapmayın! Reflüsü olanlar bazı yiyip içtiklerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Aksi taktirde reflü tetiklenir ve daha sıkıntılı bir duruma girebilirsiniz.

reflu Sağlık

Mide ekşimesi veya mide yanması hissediyorsanız, reflüsü olan milyonlarca kişiden biri olabilirsiniz. Oldukça yaygın bir sorun olan reflü, aslında oldukça basit alışkanlıklar nedeniyle tetiklenebilir ve yaşam kalitenizi büyük oranda düşürebilir. Bu nedenle aslında farkında olmadığınız birçok sebep nedeniyle reflü sorunu yaşıyor olabilir. Tüm bu sebepleri ortadan kaldırarak reflü sorunuyla baş edebilirsiniz.

Yemek yedikten sonra hissedilen mide yanması, genellikle günlük yaşamdaki aktivitelerden kaynaklanan bir sorun olabilir. Bu nedenle beslenmeye dikkat etmenin yanı sıra giydiğiniz kıyafetlerden tüketilen içeceklere kadar birbirinden farklı ayrıntılara göre hareket etmek, aslında yaşadığınız tüm problemi de ortadan kaldıracaktır. İşte reflüyü tetiklememek için yapmamanız gerekenler…

DAR GİYSİLER GİYMEK

Her ne kadar çekici gibi görünse de sıklıkla giyilen sıkı kıyafetler, kan dolaşımında problemler ortaya çıkarabilir. Üstelik üstünüze tam olarak oturan pantolonlar, sıkı kemerler midenizde oluşturduğu baskı nedeniyle mide asidinde artışa neden olarak reflüyü tetikler. Bu nedenle günlük yaşamınızda daha rahat ve hafif kıyafet seçimleri sayesinde reflü sebeplerinden birini de ortadan kaldırabilirsiniz.

refl Sağlık

SIRT ÜSTÜ UYUMAK

Yastıksız uyumak, uzmanlar tarafından boyun ve omurga sağlığı için dönemsel olarak önerilse de reflüyü tetiklemesi bakımından yapılmaması gereken davranışlardan biridir. Uzmanlar, uyku esnasında mide asidinin aşağıya doğru akışının olabilmesi için yastıkla uyumanın daha sağlıklı olduğunu belirtiyor. Başınızın yeterince yüksek olduğundan emin olmak için ekstra yastıklar kullanabilirsiniz.

YEMEKTEN SONRA UZANMAK

Ağır bir menüden sonra ağırlık çöktüğü için uzanmak isteyebilirsiniz. Ancak bu alışkanlık, reflüyü tetikleyici durumlardan biri olabilir. Yemekten hemen sonra yattığınızda tükettiğiniz besinler, yemek borusu ile mide arasındaki kapak noktasına taşınabilr. Bu nedenle yemekten sonra dik oturmak ve yatmadan en az iki-üç saat önce yemek yemiş olmak, reflüyü ortadan kaldıracak alışkanlıklardan bir diğeridir.

YEMEK ESNASINDA SU İÇMEK

Yeterince su tüketmek, sağlık için vazgeçilmezlerden biridir. Ağır bir yemek tüketimi esnasında susamak da oldukça doğaldır. Fakat yemek yeme esnasında sıklıkla su tüketmek, reflüyü tetikleyebilecek sebeplerden biridir. Yemek sırasında çok fazla su tüketimi, uygun sindirim için ihtiyaç duyulan mide asidinin yapısını seyreltebilir. Ayrıca yemek esnasında soğuk içecek tüketimi, kan damarlarındaki yağların sıkışmasına ve katılaşmasına neden olarak sindirmeyi daha zor hale getirir.

YOĞUN KAHVE TÜKETİMİ

Kahve doğru oranda tüketildiğinde oldukça yararlı olsa da yoğun kahve tüketimi, beklemediğiniz sonuçlara neden olabilir. Kahve, özellikle reflü semptomlarını daha kötü hale getiren kafein içeriği yönünden oldukça zengindir. Bu nedenle kahve içtikten sonra reflüye dair bir rahatsızlık hissediyorsanız alımını azaltmak veya yavaş yavaş kesmek doğru bir tercih olacaktır.

reflu 1 Sağlık

ŞİDDETLİ FİZİKSEL AKTİVİTE

Aktif olmak, sağlıklı kalmanın en önemli anahtarlarından biri. Fakat doğru aktiviteyi seçmek de oldukça önemli. Doğru olmayan egzersiz programı, kendinizi daha kötü hissetmenize neden olacak şekilde bir reflü tetikleyicisine dönüşebilir. Örneğin; bisiklete binme, jimnastik veya ağırlık kaldırma gibi yoğun egzersizler, reflüyü kötüleştirebilir. Bunun yerine yoga veya orta hızda yürüyüş gibi daha düşük ağırlıktaki egzersizleri tercih etmek, doğru bir aktif kalma sürecini izleyebilmenizi sağlayacaktır.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Uygulamayı Yükle

Samsun'a Dair Tüm Haberleri Yakından Takip Etmek İçin Uygulamamızı İndirin.