banner1313

banner1346

banner1345

banner1334

07.05.2019, 09:46

Ramazan, oruç ve hikmetleri

Peygamberimiz tarafından “Başı rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennemden kurtuluş” olarak ifade edilen Ramazan ayı, Yüce Allah’ın; kullarına sonsuz ihsan, bereket, rahmet ve mağfiretiyle yaklaştığı bir zaman dilimidir. Bu mübarek ayın girmesiyle cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır ve şeytanlar zincire vurulur.(Buhari, Savm, 5) Bu yönüyle ramazan ayı insan için, kalbindeki Allah sevgisini ve ahlaki güzellikleri yaşamına aksettirmesi noktasında bir vesile, bir arınma ve bir yenilenme dönemidir. Yüce Rabbimizin ““Ey iman edenler! Kötülüklerden sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı.” (Bakara, 2/183) emriyle oruç farz bir ibadet olarak insanın yaşamına girdi ve Ramazan ayının anlam dünyasına yepyeni bir boyut kattı. Orucun ilk hedefi öncelikli olarak ayet-i kerimede de zikredildiği gibi insanı kötülüklerden alıkoymaktır. Sevgili Peygamberimizin de “Oruç kalkandır”(Buhari, Savm, 2) şeklinde ifade ettiği gibi Oruç, dünyevi arzu ve isteklere karşı bir direniştir. İnsanın nefsini sınırlaması, kendini Rabbinden uzaklaştıracak arzu ve hırslarından uzak durmasıdır. Dolayısıyla oruç, fiziken ve ruhen tepeden tırnağa Allah’ın rızasına uygun hareket etmektir.  Bu yönüyle oruçlarımız bir sabır, irade ve merhamet eğitimidir. İnsan, kendisine bahşedilen birçok nimeti zevkle almaya meyillidir. Bu nimetlerin geçici olarak reddedilmesiyle insana, bunların önemi ve hâliyle de bunları bahşeden Allah’a minnettar olması hatırlatılır. Oruç, müminlere nimetlerinin gerçek kaynağının Allah olduğunu anımsatır.


İnsanı manevi bir eğitim sürecine taşıyan oruç; kulun, kısa sürede kalbi ve ruhu üzerinde birikmiş tortulardan kurtulmasını sağlar. Böylece oruç, insanı nefsini yücelterek kurtuluşa erme noktasına çıkarabilmektedir. Nasıl ki sadaka ve zekât, inananları günahlardan temizler, onları arındırıp, yüceltirse (Tevbe: 9/103) bedenin zekâtı olan oruç da insanı nefsinin istekleri altında ezilmekten kurtarır. 


Oruç bedenin zekâtı olarak, Peygamberimizin “oruç tutunuz ki sıhhat bulasınız” sözünü doğrular nitelikte insan vücudunun hafiflemesine ve sağlıklı olmasına katkı sağlar.  


Oruç ibadeti insana; iftar, sahur, kılınan teravih namazları ve diğer ibadetlerle hayatı disipline etme imkânı sağlar. Oruç ayı olan ramazan boyunca toplu hâlde yapılan ibadetler ruhlara birliktelik ve dayanışma duygusunu hatırlatır. “Ben” değil “biz” bilinciyle kardeşlik, diğerkâmlık ve ümmet olma duygularını pekiştirir. Zengin ve fakir aynı saflarda namaz kılar, aynı sofrada yemek yer. Yine yardımlaşma boyutuyla zekât, fitre ve fidyeler; gelir dağılımındaki dengesizliği düzenler.  


Oruç ayı olan ramazan ayı kulun Rabbine yönelerek, günahlarının bağışlanması için yoluna yerleştirilmiş fırsatlarla doludur. Ramazan ayı insanların bağışlanma ümidiyle farklı bir çaba içine girdiği zaman dilimidir. Bu zaman diliminde tutulan oruç, ansızın gelecek sıkıntılara karşı insanlara nasıl davranılması gerektiğini öğreten bir ibadettir. Çocuklarımızla keyifli zamanlar geçirerek dini ve kulluğuna ait bazı ritüelleri onlara öğretirken hep birlikte Allah’ın rızasına uygun yaşama fırsatı veren bir aydır ramazan…


Rabbimizin rahmeti ve lütfuna erişerek günahlarımızdan arınmış ve yenilenmiş bir ruh ile ramazan ayının sonuna ulaşmak dileğiyle…Hayırlı Ramazanlar…

Yorumlar (0)
13°
açık
Namaz Vakti 23 Eylül 2019
İmsak 04:51
Güneş 06:16
Öğle 12:32
İkindi 15:56
Akşam 18:38
Yatsı 19:58