doğa samsun surucu kursu cemre
 
5s dikey arslan bilgi

Profesörden Büyükşehir’e Eleştiri: ‘Samsun’un Tarihi Mekanı Artık ‘Yeme’ Mekanı’

profesorden-buyuksehire-elestiri-1609
Daha Fazla Göster

Profesörden Büyükşehir’e Eleştiri: ‘Samsun’un Tarihi Mekanı Artık ‘Yeme’ Mekanı’ OMÜ GSF Öğretim Görevlisi ve Samsun Kültür ve Sanat Platformu Derneği Başkanı Prof. Dr. Metin Eker, Büyükşehir Belediyesi’nin 15. yüzyıla ait tarihi Taşhan’ı restoran olarak kullanılmasını eleştirdi

Samsun’da Ondokuz Mayıs Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Görevlisi ve Samsun Kültür ve Sanat Platformu Derneği Başkanı Prof. Dr. Metin Eker, İlkadım İlçesi Saathane Meydanı’ndaki Osmanlı mimarisinin 15. yüzyıla ait tek sivil örneği Taşhan’ın restoran olarak kullanılması ile ilgili eleştirilerde bulundu.

16 tashan Ana Manşet

‘BİR LOKMA TARİHİMİZ VAR’

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne devrettiği Osmanlı mimarisinin eşsiz yapılarından biri olarak günümüze kadar Taşhan, restoran olarak hizmet vermeye başladı. Konuyla ilgili yorumunu sosyal medya hesabından paylaşarak yorumu takipçilerine bırakan Eker, “Bir lokma tarihimiz var. Tarihi Kentler Birliği’nin üyesi olan Samsunumuz’un merkezdeki tek tarihi mekanı olan Taşhan, restorasyon geçirmişti. Samsun’un ‘tek taş’ mimarisi diyebileceğimiz mekan, artık bir lokanta. Etrafındaki onlarca esnaf lokantasına rakip bir belediye lokantası. Çünkü belediye binasına komşu. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün Büyükşehir Belediyesi’ne devrettiği bu mekan ihale ile artık ‘yeme’ mekanı. Burasının lokanta harici neler için nasıl kullanılabileceği konusunda bütün Samsunluların hayal gücü çok daha üretken olacaktır. Örneğin bu ‘tek taş’ tarihi yapı, ne için tahsis ve tanzim edilebilir? Cevaplarınızı merak etmekle birlikte tahmin etmekte de zorlanmayacağımı ‘tahmin’ ediyorum” ifadelerini kullandı.

16 tashan 1 Ana Manşet

‘TARİHE YAZIK OLMUŞ’

Bunun üzerine Taşhan’ın lokanta olarak hizmet vermeye başlamasına tepki gösteren vatandaşlar ise şunları söyledi “Orası harika bir kültür mekanı olabilirdi. Tarihin ta kendisi, yazık olmuş. Sanat galerisi şeklinde kullanılabilirdi. Yarısı müze de olabilirdi.”

16 tashan 2 Ana Manşet

61 BİN LİRAYA KİRAYA VERİLDİ

Taşhan Restoran’dan aylık 80 bin lira istendiği, alıcı olmayınca 61 bin liradan kiraya verildiği öğrenildi.

16 tashan 2 Ana Manşet 16 tashan 3 Ana Manşet

Ethem Ozan ŞAHİN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 2 gün önce

    Sanat galerisi, müzeymiş, mevcutların kıymetini bildik de yenisini istemiş…