doğa calven cemre
 
5s dikey akın bilgi

Prof. Kutoğlu Açıkladı: ‘Samsun Türkiye Ortalamasının Üzerinde’

Prof.-Kutuoğlu-Açıkladı-'Samsun-Türkiye-Ortalamasının-Üzerinde'
Daha Fazla Göster

Prof. Kutoğlu Açıkladı: ‘Samsun Türkiye Ortalamasının Üzerinde’ Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Kutoğlu, Samsun’un hava kirliliğinde Türkiye ortalamasının üzerine çıktığını söyledi

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Kutoğlu, Karadeniz Bölgesi’nde Samsun’un kirlilikte Türkiye ortalamasının üzerine çıktığını ifade etti.

Prof. Kutoglu Acikladi Samsun Turkiye Ortalamasinin Uzerinde1 1 Ana Manşet

KİRLİLİK ARTMAYA BAŞLADI
Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Kutoğlu ve ekibi, geliştirdiği yazılımla Türkiye’nin tamamını veya herhangi bir noktasındaki azot dioksit seviyesini görüntüleyebiliyor. Fosil yakıtların yanması sonucu ortaya çıkan azot dioksit; ZBEÜ Mühendislik Fakültesi öğretim üyeleri tarafından geliştirilen yazılımla takip ediliyor. Türkiye’nin tamamını uydu verilerine dayalı olarak görüntüleyebilen ekip, pandemideki kapanmalarda yaşanan kirliliğin azaldığına dikkat çekerken kapanmanın sona ermesinin ardından yeniden arttığı gözlemlendi.

İSTANBUL İZMİR VE ANKARA BAŞTA
Türkiye’nin en kirli illeri arasında İzmir, Ankara ve İstanbul’un ardından Bursa, Kocaeli’nin olduğunu anlatan Kutoğlu, Karadeniz Bölgesi’nde de Zonguldak ve Samsun’un Türkiye ortalamasının üzerine çıktığını aktardı.

Prof. Kutoglu Acikladi Samsun Turkiye Ortalamasinin Uzerinde1 2 Ana Manşet

“ORTALAMANIN ÜZERİNE ÇIKTI”
Kutoğlu, şunları söyledi: “NO2 (Azot dioksit) fosil yakıtların, yani gaz, kömür ve yağların yanması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Ekibimizin geliştirdiği yazılımla, artık Türkiye’nin tamamının veya herhangi bir noktasındaki atmosferde bulunan NO2 seviyesini uydu verilerine dayalı olarak aylık ortalama veya ilgili günün verisi varsa günlük olarak görüntüleyebiliyoruz.Sırasıyla, Türkiye’nin 2018, 2019, 2020 ve 2021 Eylül ayı ortalamaları görülüyor. Zonguldak için bir kötü haber, Karadeniz kıyısının NO2 bakımından en kirlisi görünüyor. İyi haber ise 2021 Eylül önceki yıllara göre ortalama olarak çok daha iyi. Bununla birlikte Türkiye ortalaması ile Zonguldak Eylül ayı değerleri karşılaştırıldığında bazı günler kirliliğin Türkiye ortalamasının iki katına çıktığı görülüyor.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir