doğa samsun sürücü kursu cemre
 
5s dikey akın bilgi

Posta Sektöründe Yeni Düzenleme! Ücret Talep Edilmeyecek

Posta-sektöründe-yeni-düzenleme-Ücret-talep-edilmeyecek
Daha Fazla Göster

Posta Sektöründe Yeni Düzenleme! Ücret Talep Edilmeyecek Yeni bir düzenlemeye göre, posta ve kargo sektöründe gönderilerin iadesine ilişkin hizmetler teslimat noktası olarak hizmet verecek olan esnaf tarafından verilebilecek. Ancak esnaf, vatandaştan iade alırken, hiçbir ad altında ilave ücret talep edemeyecek.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), posta sektöründe alternatif teslimat modellerinin geliştirilmesi çalışması kapsamında başlatılan esnafa teslimat modelini yeniden düzenledi. Düzenlemeye göre gönderilerin iadesine ilişkin hizmetler teslimat noktası olarak hizmet verecek olan esnaf tarafından verilebilecek. Ancak esnaf, vatandaştan iade alırken, hiçbir ad altında ilave ücret talep edemeyecek.

 

Posta Sektorunde Yeni Duzenleme Ucret Talep Edilmeyecek 1 Güncel

DEĞİŞİKLİĞE GİDİLDİ
BTK, posta sektöründe alternatif teslimat modellerinin uygulanması yönünde hazırladığı yönetmelikte değişikliğe gitti. BTK Sektörel Rekabet Dairesi Başkanlığı’nın daha önce hazırladığı düzenleme kapsamında pandemiyle birlikte zirveye çıkan e-ticaret trafiğinin kargo maliyetinin azaltılması ve esnafın da desteklenmesi amacıyla sene başında yeni bir uygulamaya geçilmişti.

Çalışma kapsamında mahalle esnafı kargo teslim noktası yapılırken, dev kargo şirketleri bu sayede iş yükünü hafifletirken, esnafa da ek gelir imkanı yaratıldı.

Posta Sektorunde Yeni Duzenleme Ucret Talep Edilmeyecek 2 Güncel

 

ESNAF GEL-AL NOKTASI OLDU
Sabah’ta yer alan habere göre yapılan düzenlemeyle daha önce posta gönderilerinin alıcısıyla teslimat noktası olarak esnafın hizmet verebilmesine imkan tanındı. Bunun için esnafın kargo şirketleri ile sözleşme imzalamaları gerekirken bugüne kadar 10 binlerce esnaf kargo şirketleri için teslimat noktası görevini üstlendi.

Ayrıca yine önceki düzenlemeyle posta gönderisinin alıcısıyla teslimat noktası olarak ilişki kuracak büyük site yerleşimlerinin yönetimi veya AVM ile plaza muhaberat yönetimi ile de sözleşme yapılabilmesine olanak sağlandı.

Posta Sektorunde Yeni Duzenleme Ucret Talep Edilmeyecek 1 Güncel

İADELER DE ARTIK ESNAFA OLACAK

BTK, şimdi de yaptığı düzenlemeyle gönderilerin iadesine ilişkin hizmetlerin de sözleşme yapılan esnaf tarafından alınabilmesine karar verdi.

Böylece alternatif teslimat yöntemlerinin uygulanması sırasında sözleşme yaparak teslimat noktası olarak hizmet vermeyi kabul eden esnaf ile AVM ve plaza muhaberat yönetimi posta gönderisi alıcılarından teslimat hizmeti ile gönderi iadesine ilişkin hizmetlere yönelik ilave ücret talep edemeyecek.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir