banner1219

Seçim öncesinde bunlara dikkat

Seçimlerde akrabasına ve tanıdığına oy vermek isteyen binlerce seçmen nakil talebinde bulundu. İçişleri Bakanlığı ve YSK tarafından bu talepler takip edilmekte.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önceki gün akrabalarına-tanıdıklarına oy atmak isteyen seçmenler ile ilgili "Bu bir işgal hareketidir. İçişleri Bakanlığı takibe alacak" ifadelerini kullandı. İçişleri Bakanlığı ve YSK işbirliği ile bu kapsamda nakil taleplerini mercek altına aldı.


ÇOK SAYIDA TALEP VAR


Türkiye Gazetesinden Yücel Kayaoğlu ‘nun aktardığı bilgiye göre YSK’nın aldığı kararla, şüpheli seçmen nakli konusunda güvenlik birimleri devreye sokulacak. Araştırma sonucu nakil isteyen seçmenin belirttiği adreste oturup oturmadığı, ismine kayıtlı elektrik, su, doğalgaz, telefon aboneliği veya faturası olup olmadığı, ikamet ettiği yere ait kira sözleşmesi, tapu kaydı olmadığına bakılacak. Araştırmada muhtarlık bölgesinde oturmayan seçmenler için gerekli değerlendirme yapılacak. Bu durumda olan seçmenlerin listeden çıkartılmasında ilçe seçim kurulu yetkili olacak.


AK Parti Isparta Milletvekili ile YSK temsilcisi Recep Özel mahalli seçimlerde daha öncekilere oranla daha fazla olarak yoğun bir seçmen kaydı nakline şahit olduğunu söyledi. Konu ile ilçe seçim kurullarının bazı tereddütleri olduğunu ve YSK’ya görüşlerini söylediğini belirten Özel  "Toplu şekilde nakil talepleri var. Bu durum bir seçim bölgesinin siyasi dengesini değiştirebilir. Geldiği yerin de gittiğin yerin de sonucu değiştirecek nitelikte. Seçim sonucunu değiştirir. Nüfus müdürlüklerinde de bu nedenle bir yoğunluk var” dedi.

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2019, 14:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1226

banner1127

banner1148