banner1320

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg:"NATO tüm anlaşmazlıkların üstesinden tekrar tekrar geldi"

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Brüksel’de 11-12 Temmuz tarihlerinde yapılacak NATO Liderler Zirvesi öncesi merkez karargahta düzenlediği basın toplantısında "NATO tüm anlaşmazlıkların üstesinden tekrar tekrar geldi" dedi.Çarşamba...

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg:"NATO tüm anlaşmazlıkların üstesinden tekrar tekrar geldi"
banner1314

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Brüksel’de 11-12 Temmuz tarihlerinde yapılacak NATO Liderler Zirvesi öncesi merkez karargahta düzenlediği basın toplantısında "NATO tüm anlaşmazlıkların üstesinden tekrar tekrar geldi" dedi.

Çarşamba günü başlayacak olan NATO Liderler Zirvesi öncesi NATO’nun yeni karargahında ön hazırlıklar devam ediyor. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Brüksel’de 11-12 Temmuz tarihlerinde yapılacak NATO Liderler Zirvesi öncesi merkez karargahta basın toplantısı düzenleyerek NATO’nun caydırıcılığını ve savunmasını güçlendirmek, terörle mücadelede ilerlemek ve daha adil masraf paylaşımı sağlamak için karar alacaklarını açıkladı. NATO ülkeleri 2014 yılında savunma harcamalarını azaltmayı kesmeye karar vermişti. Alınan karara göre savunma harcamaları yurt içi hasılanın yüzde 2’sinin altına inmeyecek. Ancak ittifaktan sadece 5 ülke daha harcamalarını arttırarak hedefe ulaşan ülke sayısını 8’e çıkarabildi. Genel Sekreter Stoltenberg, “Avrupalı üyelerimiz ve Kanada 2024 yılına kadar ittifaka 266 milyar dolarlık katkı sağlayacak” açıklamasında bulundu.

Basın mensuplarının NATO ülkeleri arasındaki anlaşmazlıklar sorulunca “Son aylarda sürekli söylüyorum, elbette anlaşmazlıklar olacak önümüzdeki zirvede de anlaşmazlıklar olmasını bekliyorum. Ama inanıyorum ki NATO bu anlaşmazlıklara rağmen Kuzey Atlantik bölgesini korumaya devam edecek” diyen Stoltenberg, şöyle devam etti: “Geçmişte bir sürü anlaşmazlıklar yaşadık ama tarihten çıkarmamız gereken ders şudur ki; NATO tüm anlaşmazlıkların üstesinden tekrar tekrar geldi.”

Devlet liderlerinin terörle mücadele politikalarını hızlandırmayı da görüşeceklerini söyleyen Genel Sekreter, Irak ordusunun profesyonelleşmesi için yeni askeri okulların açılma kararı vereceklerini de söyledi.

NATO’nun üyelik müzakereleri için Makedonya ile görüşmek istediklerini söyleyen Stoltenberg, Yunanistan ile aralarındaki anlaşmazlığı çözünce Makedonya’nın 30’uncu NATO üyesi olacağını açıkladı.

Brüksel’de düzenlenecek zirveye NATO üyesi 29 ülkenin devlet başkanları, 20 ortak ülkenin temsilcileri, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri, Avrupa Birliği temsilcisi ve Dünya Bankası temsilcisi katılacak.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1313

banner1300