banner689
banner595

Mustafa Destici ile görüşen İsmail Koncuk: 13 yıldır yapmadıklarını, yapacaklarını söylemeleri akla zarar

ANKARA () - BÜYÜK Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, Genel Başkan Yardımcıları ve Yöneticilerden oluşan heyet Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk ve Yönetim Kurulu Üyelerini genel merkezde ziyaret etti. Gündemi değerlendiren...

Mustafa Destici ile görüşen İsmail Koncuk: 13 yıldır yapmadıklarını, yapacaklarını söylemeleri akla zarar

ANKARA () - BÜYÜK Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, Genel Başkan Yardımcıları ve Yöneticilerden oluşan heyet Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk ve Yönetim Kurulu Üyelerini genel merkezde ziyaret etti. Gündemi değerlendiren...

20 Ekim 2015 Salı 15:26
Mustafa Destici ile görüşen İsmail Koncuk: 13 yıldır yapmadıklarını, yapacaklarını söylemeleri akla zarar
banner556

ANKARA () - BÜYÜK Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, Genel Başkan Yardımcıları ve Yöneticilerden oluşan heyet Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk ve Yönetim Kurulu Üyelerini genel merkezde ziyaret etti. Gündemi değerlendiren Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, "Türkiye'de mutsuz bir kitle oluştu, siyasi iktidar kendi değirmenine su taşımayanları adeta ötekileştiriyor. 13 yıldır yapmadıkları şeyleri bugün yapacaklarını söylemeleri akla zarar bir durum" dedi.

"13 YILDIR YAPMADIKLARI ŞEYLERİ BUGÜN YAPACAKLARINI SÖYLEMELERİ AKLA ZARAR BİR DURUM"

Hükümetin seçim vaatlerini eleştiren Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, "1 Kasım'a yaklaştığımız şu günlerde seçim çalışmaları hızla devam ederken Büyük Birlik Partisi'nin ziyareti bizleri memnun etmiştir. Çok güzel günler yaşamadığımız herkesin malumudur. Kamu çalışanlarının içinde bulunduğu sıkıntılar, emeklilerin problemleri, 13 yıldır maalesef kamu çalışanlarına, emeklilere gösterilmesi gereken değeri göstermeyen siyasal iktidar hepimizce malum. 13 yıldır yapmadıkları şeyleri bugün yapacaklarını söylemeleri akla zarar bir durumdur. Bilhassa öğretmen ataması konusunda bugünlerde sayın Başbakan ve Milli Eğitim Bakanının açıklamaları dikkat çekicidir. Demek ki, 13 yıldır görmedikleri öğretmenleri atamaya karar vermişler. "Şubat'ta atama yapacağız" diyorlar ama 30 bin atama yapsalar dahi geriye kalan 400 bin öğretmeni nasıl iş sahibi yapacaklarına dair bir projelerini 13 yıldır görmedik. Öğretmenlerle birlikte, 430 bin İİBF mezunu işsiz, sağlık bölümlerinden mezun olan on binlerce genç iş bekliyor, sayıları milyonu bulan ön lisans mezunları var, 2 milyonu aşkın lise mezunu işsiz, 13 yıldır maalesef bunları görmeyen bir iktidar var. Kamu çalışanlarına yüzde 1'lik zammı verirken elleri titreyen bir siyasal iktidar var karşımızda. Seçim beyannamelerini okuyoruz. Siyasi iktidar beyannamesinde "Ayrımcılığı kaldıracağız" diyor. Türkiye Kamu-Sen üyelerini neredeyse üçüncü sınıf vatandaş gibi gören, bir anlayışa şahidiz. Türkiye Kamu-Sen üyesi olup okul müdürü olan bir elin parmağını geçmez Türkiye'de. Türk Sağlık-Sen üyesi olup hastane başhekimi olan, hastane müdürü olan bir çalışan göremeyiz. Bütün sendikalarımız ve üyelerimiz için geçerlidir bu. Madem ayrımcılığı kaldırmaya bu kadar isteklisiniz, o halde görevden aldığınız Türkiye Kamu-Sen'li yöneticileri görevlerine iade ederek başlayın bu işe. Yargı kararlarını dahi uygulamayan bir siyasi iktidar var" ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE'DE MUTSUZ BİR KİTLE OLUŞTU, SİYASİ İKTİDAR KENDİ DEĞİRMENİNE SU TAŞIMAYANLARI ÖTEKİLEŞTİRİYOR"

Türkiye'de mutsuz bir kitle oluştuğunu ileri süren İsmail Koncuk, "Türkiye'de artık sözün bittiği yerdeyiz. Türkiye orman kanunları ile yönetilen bir ülke midir ki, biz başka yollar arayalım? Hukuk devletlerinde hukuktan başka bir yol yoktur. Türkiye her geçen gün koşar adım hukuk devleti olma özelliğini kaybediyor. Mutsuz bir kitle oluştu, siyasi iktidar kendi değirmenine su taşımayanları adeta ötekileştiriyor. Bunlar bizi üzüyor, Türkiye Kamu-Sen üyelerinin ortak özelliği vatansever olmalarıdır. Kim iktidar da olursa olsun bizim üyelerimizi bu devletin yürümesi adına, millete hizmet götürmek adına her türlü fedakarlığı yapmak arzusu içinde olan, vatansever, liyakatli ve donanımlı insanlardır" diye konuştu.

"YETKİLİ KONFEDERASYON KAMU ÇALIŞANLARI VE EMEKLİLERİ 2017 YILI İÇİN İSE YÜZDE 3+4'E YİNE PAZARLADI"

Kamu çalışanları ve emeklilerinin sorunlarına değinen İsmail Koncuk, "Yetkili konfederasyon kamu çalışanları ve emeklileri 2013 yılında 123 liraya pazarlamıştı. 2016 yılı için yüzde 6+5'e, 2017 yılı için ise yüzde 3+4'e yine pazarladı. Türkiye Kamu-Sen olarak 2015 yılı toplu sözleşmesinde nasıl bir skandala da imza attıklarını geçtiğimiz günlerde yine ortaya çıkardık ama hala kendilerinden bu konuda bir cevap alamadık. Bir sendikanın hukuken 2013 yılında imzalamış olduğu toplu sözleşme hükümlerini, 2015 yılında yapılan toplu sözleşmeyle değiştirme hakkı yok. Bunlar kapsam dışında olan bir maddeyi değiştirerek 2015 toplu sözleşme zamanında yeniden yapmışlar. Kaybettiğimiz yüzde 1,8'lik oranı Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın mı karşılayacak? Öngörülen enflasyonun yüzde 8,25 oranda olacağı hesaplanıyor. Bu oran eğer gerçekleşirse, o toplu sözleşme maddesi değişmemiş olsaydı, kamu çalışanları ve emeklilerimiz 31 Aralık tarihinde yüzde 2,15 oranında zam alacaktı. Değiştirilen madde üzerinden bir enflasyon hesabı yapılacağı için 31 Aralık tarihinde yüzde 8,25 oranında bir enflasyon olsa bile yüzde 1,8 oranında kaybımız olacaktır. Bu gerçeğin insanlar farkında değil. Bunu her yerde anlatmamız gerekiyor. Bir sendikanın toplu sözleşmede kabul edilen bir maddeyi böylesine sorumsuzca, kamu çalışanlarını ve emeklileri zarara uğratmak pahasına değiştirme hakkı yoktur. Hepimiz bu durum için dava açıyoruz. Çünkü toplu sözleşme kapsamı dışındaki bir konu 2015 yılında değiştiriliyor. Ben tüm çalışanlara ve toplumun tüm kesimlerine yapılan bu haksızlıklara karşı uyanık olmalarını tavsiye ediyorum" ifadelerini kullandı.

"BU DÖNEMDE DURUŞUNDAN TAVİZ VERMEYEN TÜRKİYE KAMU-SEN'İ KUTLUYORUM"

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, içinde memurlar ve emekliler içinde vaatlerin yer aldığı BBP seçim beyannamesini Genel Başkan İsmail Koncuk'a takdim etti. Ülke gündemi ve çalışma hayatının sorunlarını değerlendiren Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, "Devletin başında bulunan, "Her hatada istifa mı olur?" derse kimse koltuğunu bırakmaz" dedi. Destici, "Bugün Türkiye Kamu-Sen yöneticileri bir araya gelmekten son derece büyük mutluluk duyuyorum. Yaklaşan 1 Kasım seçimleri öncesinde özellikle çalışma hayatı ve sorunları üzerine fikir alış verilinde bulunmak üzere bu ziyareti gerçekleştiriyoruz. Memur ve emeklilerimizin bizlere iletecekleri sorunları ve sıkıntılarını dinlemek üzere buradayız. Bizim kamu çalışanları ve emeklilerin sorunları üzerine tespitlerimiz var, bunları seçim beyannamemize de yazdık ancak, bizim bilmediğimiz ya da görmediğimiz sorun ve sıkıntıları da sizden dinlemek için buradayız. Sizden aldığımız bilgileri de bundan sonraki süreçte her türlü platform da gür bir sesle dillendirmek arzusundayız. Ülkemiz önemli ve kritik bir süreçten geçmekte. Güvenlik sorunu zirve yapmış durumda, her gün şehitlerimiz geliyor. Başbakan'ın , "PKK'nın belini kırdık" sözünü sıkça kullandığı günlerde bunların yaşanması son derece manidardır. Hala bazı mahallere giremezken, Türkiye'yi yönetenler, otoriteyi sağlayamadıkları halde hala meydanlarda nutuklar atabiliyorlar. Milletimiz artık bu gerçekleri görmelidir. Ankara'nın göbeğinde dahi güvenlik sorunu olduğunu son patlamayla görmüş olduk. 2011 seçimlerinden sonra bu son dört yılda zirve yaptı. Ehliyet, liyakat kenara bırakıldı yandaşlara koltuklar verildi. Ben bu noktada kurulduğu günden beri milli bir duruş sergileyen Türkiye Kamu-Sen'in bu yaşananlar çerçevesinde sergilediği net duruşu sebebiyle tebrik ediyorum. Ben de siyasete atılmadan önce Türkiye Kamu-Sen'in bir üyesiydim" diye konuştu.

  

Loading...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner650

banner682