Kosova’da dev iftar çadırı Ramazan’a hazır

Kosova’nın başkenti Priştine’de Ramazan’ın başlamasına 2 gün kala dev bir iftar çadırı kurulmaya başlandı.Ramazan ayının başlamasına 2 gün kala Kosova’da heyecan başladı. Yardımlaşmanın sergilendiği, birlik ve beraberliğin...

Kosova’da dev iftar çadırı Ramazan’a hazır
banner1139

Kosova’nın başkenti Priştine’de Ramazan’ın başlamasına 2 gün kala dev bir iftar çadırı kurulmaya başlandı.

Ramazan ayının başlamasına 2 gün kala Kosova’da heyecan başladı. Yardımlaşmanın sergilendiği, birlik ve beraberliğin pekiştiği, milli ve manevi duyguların geliştiği Ramazan ayında bu yıl da toplumsal dayanışmaya katkı yapacak çalışmalar son aşamaya girdi. Bu çalışmaların başında bereket, huzur ve sevincinin paylaşıldığı iftar çadırlarının kurulması oldu.

İstanbul Eyüp Sultan Vakfı’nın, geleneksel olarak her yıl Kosova’da kurduğu iftar çadırları bu yıl da Kosovalı vatandaşlara hizmet verecek. İftar çadırında hummalı çalışma devam ederken, çadırın Çarşamba akşamı yapılacak ilk iftara hazır hale gelmesi için yoğun çaba harcanıyor.

Eyüp Sultan Vakfı tarafından Priştine’de Gençlik ve Spor Merkezi’nin platosunda kurulan 2 bin kişilik çadırda bu yıl da Kosovalılar ağırlanacak.

Eyüp Sultan Vakfı Yönetim Kurulu üyesi ve Balkanlar Koordinatörü İskender Yanovalı, yaptığı açıklamada, Eyüp Sultan Vakfı olarak 11 yıldan bu yana gerçekleştirmiş oldukları Ramazan organizasyonunun Kosova’da övgü ve ilgiyle karşılandığını hatırlattı. Yanovalı, “Eyüp Sultan Vakfı olarak Türkiye dışında sadece Kosova’da iftar organizasyonuna başladık. Bu 11’inci senemiz. Biz buradaki Kosovalılarla birlikte ekmeğimizi paylaşmaktan çok mutlu oluyoruz. Çünkü Kosova halkı ve Türkiye halkı arasındaki bağ çok önemli bir bağdır. Bizim Evlad-ı Fatihan kardeşlerimizdir Kosovalılar. Biz uzun yıllar Kosova’ya hep kardeş gözüyle bakıyoruz ve ekmeğimizi buraya gelip paylaşıyoruz. Burada ekmeğimizi paylaşmaktan çok mutlu oluyoruz” ifadelerini kullandı.

Kosova’da ilk olarak 700 kişilik bir çadır kurduklarını, onun akabinde bin 200 kişilik bir çadır kurduklarını, yetmeyince 2 bin kişilik çadır kurduklarını belirten Yanovalı iftar çadırına gösterilen ilgiye değinirken, “Ramazan boyunca Eyüp Sultan Vakfı olarak her akşam 5 bin kardeşimizle yemek yiyoruz. Ayrıca bu 5 bin kişi içerisinde çadırımıza gelemeyecek şekilde yaşlı, engelli aileler var, onların evlerine iftardan 1 saat, yarım saat önce yemek gönderiyoruz “ dedi.

Kosova halkını iftar çadırına davet eden Eyüp Sultan Vakfı Kosova Koordinatörü Yanovalı, “Kosova halkıyla birlikte olmak için biz buradayız. Onları davet ediyoruz. Buyursunlar gelsinler. Biz onlar için burada varız” ifadeleriyle Kosovalılara mesaj gönderdi.

On birincisi düzenlenen organizasyon kapsamında Priştine’de her akşam iftar çadırında toplam 2 bin Kosovalıya verilecek olan iftar yemeğine bu yıl da yoğun ilgi gösterilmesi bekleniyor.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1134

banner1142

banner1127

banner1148