banner733
banner595

Kılıçdaroğlu, Demirtaş ile görüştü (3)

BALUKEN: OPERASYONLARIN DURMASI VE PKK'NIN ÇATIŞMASIZLIK ORTAMINA GERİ DÖNMESİ GEREKTİĞİ KANAATİNDEYİZ CHP-HDP görüşmesi sonrasında HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Baluken, "Savaşın...

Kılıçdaroğlu, Demirtaş ile görüştü (3)

BALUKEN: OPERASYONLARIN DURMASI VE PKK'NIN ÇATIŞMASIZLIK ORTAMINA GERİ DÖNMESİ GEREKTİĞİ KANAATİNDEYİZ CHP-HDP görüşmesi sonrasında HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Baluken, "Savaşın...

04 Ağustos 2015 Salı 17:01
Kılıçdaroğlu, Demirtaş ile görüştü (3)
banner556

BALUKEN: OPERASYONLARIN DURMASI VE PKK'NIN ÇATIŞMASIZLIK ORTAMINA GERİ DÖNMESİ GEREKTİĞİ KANAATİNDEYİZ

CHP-HDP görüşmesi sonrasında HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Baluken, "Savaşın ve çatışmanın olduğu bir ortamda siyasetin sözünün ve etkisinin azaldığı bir dönemi yaşıyoruz. Kesinlikle her iki tarafın da ellerini tetikten çekmesi gerekiyor. Operasyonların durması ve PKK'nın da mutlaka çatışmasızlık ortamına geri dönmesi gerektiği kanaatindeyiz. Türkiye toplumu bu savaşa mecbur ve mahkum değildir" dedi.

"SAVAŞ ORTAMININ TEMEL NEDENİ CUMHURBAŞKANININ VE AKP'NİN TEK BAŞINA İKTİDAR YAKALAMA ARAYIŞIDIR"

HDP Eş Genel Başkanları ve heyetinin Meclis'te Kılıçdaroğlu ile gerçekleştirdiği görüşmenin detayları hakkında bilgiler veren Baluken, "Bugün eş başkanlarımızın da katılımıyla CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ve beraberindeki heyetle son derece olumlu ve verimli bir görüşme gerçekleştirdik. Diyalog kanallarının açık olması gereken barış çabalarının artması gereken bir dönemden geçiyoruz. Bütün toplumda diyalog kanallarının tekrar açık olması ve barış umutlarının yeniden yeşertilmesiyle ilgili büyük bir toplumsal beklenti var. Bugünkü görüşme halklarımızın bu beklentisini yerine getirme ve Türkiye toplumunu rahatlatma açısından son derece önemlidir. Bütün Türkiye şunu görmelidir. Dayatılan bu savaş ve çatışma ortamına karşı hiçbirimiz çaresiz değiliz. Bu konuda toplumda var olan barış ve çözüm umudunu büyütmeyle ilgili siyaset kurumunun yoğun bir çabası vardır. Önümüzdeki günlerde de bu çabanın bütün toplumla birlikte sahiplenilmesiyle beraber biz içerisine girmiş olduğumuz bu çözümsüzlük girdabından, savaş ortamından çıkılabileceğini düşünüyoruz. Şu anki savaş ortamının temel nedeni Cumhurbaşkanının ve AKP'nin tek başına bir iktidar yakalama arayışıdır. 7 Haziran'da ortaya çıkan halkın çözüm ve barışa dair vermiş olduğu mesajların gözardı edilmesidir. Bu yönüyle yürütmüş olduğumuz bu görüşmede son derece değerli fikir alışverişi oldu. 7 Haziran'da halkımızın ortaya koyduğu bu mesajların arkasında bunları görünür kılacak büyük bir toplumsal muhalefetin oluşması adına son derece değerli fikirler tartışıldı" diye konuştu.

"HER İKİ TARAFIN DA ELLERİNİ TETİKTEN ÇEKMESİ GEREKİYOR"

Gündeme ilişkin değerlendirmede bulunan Baluken, artan terör olayları hakkında "AKP kendi iktidarı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın istikbali için ortaya koymuş olduğu bu savaş ve çatışma zeminini Türkiye'nin bölünme korkusu üzerinden halklarımıza anlatmaya çalışıyor. Şunu açık ve net ifade edelim. Türkiye'nin kesinlikle bir bölünme gündemi bile söz konusu değildir. Biz Türkiye'nin birliği içerisinde silahların devreden çıkacağına ve demokratik siyasi çözümün mutlaka sağlanacağına olan inancımızı tekrar belirtiyoruz. Görüşmede de bu konudaki fikirlerimizi son derece açık bir yüreklilikle CHP heyetiyle görüştük. Savaşın ve çatışmanın olduğu bir ortamda siyasetin sözünün ve etkisinin azaldığı bir dönemi yaşıyoruz. O nedenle mutlaka silahların susması gerektiğini, bu çatışma ortamından çıkılması gerektiğini hem görüşmede ayrıntılı şekilde konuştuk hem de burada da bütün kamuoyuna ifade etmek istiyoruz. Kesinlikle her iki tarafın da ellerini tetikten çekmesi gerekiyor. Operasyonların durması ve PKK'nın da mutlaka çatışmasızlık ortamına geri dönmesi gerektiği kanaatindeyiz. HDP olarak bu konuda yoğun çabamız var Bundan sonra da bu çabamızı arttırarak devam ettireceğiz. Türkiye toplumu bu savaşa mecbur ve mahkum değildir. Bizim bu savaşı, bu çatışma ortamını durduracak gücümüz ve buna karşı güçlü demokratik çözüm önerilerimiz vardır. AKP'nin savaş arayışına karşı çatışma ortamını arttıran çözümsüzlük politikalarına karşı bu duruş ortaya çıkarsa önümüzdeki günlerde barışı ve demokratik çözümü tekrar gündemleştiren güçlü toplumsal bir zemin oluşturabiliriz" ifadelerini kullandı.

"OLASI AKP-CHP KOALİSYONUNUN TÜRKİYE'NİN GELECEĞİ AÇISINDAN PEK ÇOK SORUNA ÇÖZÜM GETİREBİLECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ"

Koalisyon görüşmeleri hakkında görüşlerini belirten Baluken, erken seçim tartışmalarına da değinerek "Şu anda yürüyen koalisyon görüşmeleri var. Özellikle CHP'nin dahil olacağı bu koalisyon seçeneğinin Türkiye'deki kutuplaştırma ve çatışma zeminini güçlendirecek yaklaşımlardan çıkarabileceğini düşünüyoruz. Olası bir AKP-CHP koalisyonunun Türkiye'nin geleceği açısından sağlam bir programla birlikte pek çok sorununa çözüm getirebileceğini düşünüyoruz. Şu anda erken seçimle ilgili olan gündemden çok bu koalisyon görüşmelerinden sonuç alınması gerektiğini ifade ediyoruz. Şu anda Cumhurbaşkanı erkem seçim istiyor. AKP yönetimini de Başbakanı da bu konuda baskı altında tutuyor. AKP'nin böyle bir yaklaşımı durumunda da biz her türlü seçeneğe parti olarak hazırız" şeklinde konuştu.

"BİR HEYETİMİZ KANDİL ALANINDA İNCELEMELERDE BULUNUYOR"

HDP'den bir heyetin Kandil'de incelemelerde bulunduğunu kaydeden Baluken, "Şu anda bir heyetimiz Kandil alanında, sivil katliamın yaşandığı bir yerde incelemelerde bulunuyor. Bu sivil katliamın boyutunu oradaki yerel halkın yaşamış olduğu sıkıntıları tespit ediyor. Heyetimiz geldikten sonra heyetimizle görüşeceğiz. Onların gözlemlerini birebir kendilerinden almış olacağız. Eğer ikinci bir ziyarete ihtiyaç varsa bunu kendi aramızda değerlendireceğiz" açıklamasında bulundu.

 

Loading...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner651

banner682