banner595

HDP'den terör saldırıları için Meclis'e Genel Görüşme talebi

ANKARA, () - HDP Grup Başkanvekilleri İdris Baluken ve Pervin Buldan, hükümetin iç ve dış politikalarını değerlendirmek ve son günlerde yaşanan olayları görüşmek üzere, Anayasa'nın 98 ve İçtüzük'ün 101, 102, 103'üncü maddeleri...

HDP'den terör saldırıları için Meclis'e Genel Görüşme talebi

ANKARA, () - HDP Grup Başkanvekilleri İdris Baluken ve Pervin Buldan, hükümetin iç ve dış politikalarını değerlendirmek ve son günlerde yaşanan olayları görüşmek üzere, Anayasa'nın 98 ve İçtüzük'ün 101, 102, 103'üncü maddeleri...

24 Temmuz 2015 Cuma 17:03
HDP'den terör saldırıları için Meclis'e Genel Görüşme talebi

ANKARA, () - HDP Grup Başkanvekilleri İdris Baluken ve Pervin Buldan, hükümetin iç ve dış politikalarını değerlendirmek ve son günlerde yaşanan olayları görüşmek üzere, Anayasa'nın 98 ve İçtüzük'ün 101, 102, 103'üncü maddeleri uyarınca, Genel Görüşme açılması talebinde bulundu.
TBMM Başkanlığı'na verilen Görüşme talebinde, yaşanılan olayların aydınlatılmamasının toplum vicdanını yaraladığını savunan HDP'li milletvekilleri, terör saldırılarının artmasından endişe duyduklarını belirterek, "Sınırımızın büyük bir kısmında, halkların birlikteliğini esas alan güçlerin varlığı Suriye'deki kaotik ortamı düşündüğümüzde, ülkemiz adına bir şanstır. Ancak hükümetin dış politikadaki yanlış tutum ve yaklaşımları, bu fırsatı heba etmektedir. Hükümetin Suriye'de izlemesi gereken politika, barışçıl yönetimleri IŞİD gibi barbar ve tecavüz örgütlerine karşı güçlendirmek iken, bugüne kadar böylesi bir politika izlenmemiştir. Dış politikadaki yanlış yaklaşımların ülkemizde yol açtığı bu katliamların artmasından endişe duymaktayız. Terör Örgütü IŞİD'in bölgede ve ülkemizde artan tehdidine karşı bir an önce ciddi önlemler alınmalıdır. Hükümetin barışçıl olmayan dış politika yanında, iç barışımızla ilgili de hiç bir şey yapmadığını, gelinen çok önemli bir aşamayı da yok saydığını görmekteyiz" dedi.

HDP Grup Başkanvekilleri Baluken ve Buldan'ın TBMM Başkanlığı'na sunduğu Genel Görüşme talebi, şöyle:
"Ülkemizde son zamanlarda yaşanan olağanüstü durum Suruç'ta vahşi bir katliamın yaşanmasıyla daha da vahim bir noktaya gelmiştir. Mart 2015'de Suriye'de başlayan çatışmalardan sonra izlenen dış politika her geçen gün ülkemizin ve halkımızın güvenliğini ve geleceğini tehdit etmeyi aşan, can kayıplarına yol açan bir düzeye ulaşmıştır. Dış politikanın barış ekseninden uzak bir şekilde yürütülmesi de her geçen gün halkımıza yönelik tehditleri arttırmaktadır. Bu tehditler karşısında yürütme erkini elinde bulunduranların, izledikleri politikalarla güvenlik zafiyetine neden oldukları, yeterli önlemi almadıkları, yaşananlarla ilgili tahkikatları ve incelemeleri toplum vicdanını rahatlatacak düzeyde yapmadıkları görülmektedir. Reyhanlı'dan günümüze kadar yurttaşlarımıza yönelik gerçekleşen katliamlarla ilgili sorumluların yargı önüne çıkarılmamış ve bu saldırıların arkasındaki güçler aydınlatılmamıştır. Yaşanan katliamların aydınlatılmaması toplum vicdanını yaralamaktadır. Komşumuz Suriye'de değişen dengeler, yeni güçleri de ortaya çıkarmıştır. Barışçıl politikalar yürüten ve halkların birlikte eşit yaşam çizgisini esas alanların yanında, insanlık tarihinin görebileceği en vahşi katliamları yapan terör örgütleri de ortaya çıkmıştır. Hükümet dış politikada bu barışçıl çizgi ile diplomatik, siyasi ve ekonomik ilişkiler geliştirmeyi esas almak yerine, demokratik Rojava yönetimini yok saymaktadır. Sınırımızın büyük bir kısmında, halkların birlikteliğini esas alan güçlerin varlığı Suriye'deki kaotik ortamı düşündüğümüzde, ülkemiz adına bir şanstır. Ancak hükümetin dış politikadaki yanlış tutum ve yaklaşımları, bu fırsatı heba etmektedir. Hükümetin Suriye'de izlemesi gereken politika, barışçıl yönetimleri IŞİD gibi barbar ve tecavüz örgütlerine karşı güçlendirmek iken, bugüne kadar böylesi bir politika izlenmemiştir. Dış politikadaki yanlış yaklaşımların ülkemizde yol açtığı bu katliamların artmasından endişe duymaktayız. Terör Örgütü IŞİD'in bölgede ve ülkemizde artan tehdidine karşı bir an önce ciddi önlemler alınmalıdır. Hükümetin barışçıl olmayan dış politika yanında, iç barışımızla ilgili de hiç bir şey yapmadığını, gelinen çok önemli bir aşamayı da yok saydığını görmekteyiz. Uzun bir süredir var olan çatışmasızlık zemini gittikçe azalmaktadır. Birlikte yaşam ve barış zeminini güçlendirmek için meclisimiz daha aktif bir rol almalıdır. İç ve dış politikada barıştan uzaklaşmak, hepimizin yaşamını, güvenliğini ve geleceğini tehdit etmektedir. Bu noktada Türkiye Büyük Millet Meclisinin, hükümetin iç ve dış politikada barıştan uzaklaşan ve halkımızın yaşamını tehdit eden politikalarını bir an önce görüşmesi yaşamsal önemdedir."


Loading...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner650

banner801