banner595

Erdoğan: Milyonlarca sivil Suriye kasabı Esed'e teslim ediliyor (2)

"KOALİSYON GÖRÜŞMELERİNİN NETİCEYE ULAŞMASINI TEMENNİ EDİYORUM" Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri ile bir araya geldiği iftar programında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koalisyon...

Erdoğan: Milyonlarca sivil Suriye kasabı Esed'e teslim ediliyor (2)

"KOALİSYON GÖRÜŞMELERİNİN NETİCEYE ULAŞMASINI TEMENNİ EDİYORUM" Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri ile bir araya geldiği iftar programında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koalisyon...

14 Temmuz 2015 Salı 23:13
Erdoğan: Milyonlarca sivil Suriye kasabı Esed'e teslim ediliyor (2)

"KOALİSYON GÖRÜŞMELERİNİN NETİCEYE ULAŞMASINI TEMENNİ EDİYORUM"
Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri ile bir araya geldiği iftar programında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koalisyon görüşmelerine değindi. Erdoğan, "Koalisyon görüşmelerinin sağlıklı bir şekilde yürütülmesini ve hayırlı bir neticeye ulaşmasını temenni ediyorum. Suriye, Irak Yunanistan, Ukrayna gibi komşularımızdaki durum ortadayken, Meclisteki tüm siyasi parti genel başkanlarının, ülkenin geleceğini düşünerek adım atmaları gerekiyor. Sıkılı yumruklarla olmaz. Siyaset, özü itibarıyla bir uzlaşma, müşterekler üzerinde mutabakata varabilme sanatıdır. Siyasilerin görevi, taktik manevralarla millet iradesine çalım atmak değil, bilakis sandıkta tecelli eden karara tabi olmak, onu hayata geçirmektir" dedi.
"ULUSLARARASI TOPLUMUN İRADE EKSİKLİĞİNİN BEDELİNİ BOŞNAKLAR ÖDEDİ, ŞİMDİ SURİYELİLER ÖDÜYOR" 
Uluslararası toplumun dünyada yaşananlara gereken hassasiyeti göstermediğini ifade eden Erdoğan, "Uluslararası toplumun irade eksikliğinin bedelini 20 yıl önce Boşnaklar ödedi, şimdi de masum Suriyeliler, Iraklılar ödüyor. Suriye başta olmak üzere bugün de benzer olaylar vuku buluyor. Bugün Suriye'de 300 bin Suriyeli hayatını kaybetmiştir. 4 milyon kişi ülkesini değiştirdi. 2 milyonu bizim ülkemize geldi. 6 milyon Suriyeli de ülke içinde yer değiştirmek zorunda kalmıştır" diye konuştu.
"BOSNA SAVAŞI SIRASINDA MİLLETİMİZ NASIL SEFERBER OLDUYSA" 
Türkiye'nin insani yardımlara devam edeceğini ifade eden Erdoğan, "Bundan 20 yıl önce Bosna Savaşı sırasında milletimiz nasıl seferber olduysa şimdi de komşularımız başta olmak üzere dünyanın en ücra köşesindekilere kadar tüm mazlumlar için aynı şekilde sivil toplum kuruluşlarımız seferber oluyor" açıklamasında bulundu.
"EN SON GÖRMEK İSTEDİĞİMİZ ŞEY TEFRİKADIR"
Erdoğan, "Coğrafyamızın ve İslam dünyasının çok zor zamanlardan geçtiği Türkiye'nin de bu zor coğrafyada hedef yapıldığı bir dönemde en son görmek istediğimiz şey tefrikadır (nifak koymak)" dedi.
"YURTLARDA BASİT BİR OTELCİLİK HİZMETİ VERMESİ DEĞİL GELECEĞE BAKIŞI FARKLI ŞEKİLDE VERMESİ LAZIM"
Erdoğan, "Gençliğimiz noktasında sıkıntılarımızın olduğunu bu vesile ile hatırlatmak işitiyorum. Özelikle, vakıflarımızın, derneklerimizin yurtlarda basit bir otelcilik hizmeti vermesi değil tam aksine onların ruh dünyasını adeta nakış dokur gibi dokuması lazım. Onlara geleceğe bakışı çok farklı bir şekilde vermesi lazım. Aksi takdirde 'benim oğlum bina okur döner döner yine okur' bu duruma düşeriz. Zaman öldüren değil, zamanının kıymetini bilen, onu en iyi şekilde değerlendiren bir gençlik yetiştirme zamanıdır" diye konuştu.
HİMMET, HİZMET DİYEREK ALDIKLARI PARALAR KUMAR MASALARINA, ZEVK VE ŞATAFAT DÜŞKÜNLÜĞÜNE PEŞKEŞ ÇEKİLDİ"
Paralel yapıyı eleştiren Erdoğan, "Bir konuya özel hassasiyet göstermenizi bekliyorum. Her türlü kirli ilişkiye giren paralel ihanet çetesinin neden olduğu tahribatın sarılması gerekiyor. Himmet ve hizmet diyerek aldıkları paraları nereye harcadıklarını gördük. Kumar masalarına, zevk ve şatafat düşkünlüğüne peşkeş çekildi. Geleceğimizin teminatı binlerce gencimiz, bu örgütün elinde ülke ve millet karşıtı bir konuma sürüklendi. Bu paralel örgütün işlediği cürümlerin devlette ve vatandaşlarımız arasında sebep olduğu fitnenin izole edilmesi konusunda sizlerin daha fazla çaba sarf etmesini, bekliyorum. Öğrenci yetiştiren yurt açan, yoksulun elinden tutan gayretlere ihtiyacımız var" diye konuştu.
"SIKILI YUMRUKLARLA OLMAZ, SİYASET BİR UZLAŞMA SANATIDIR"
Koalisyon görüşmelerine 'sıkılı yumruk'ların fayda sağlamayacağını ifade eden Erdoğan, "Dün itibarıyla başlayan, bugün de devam eden koalisyon görüşmelerinin sağlıklı bir şekilde yürütülmesini ve hayırlı bir neticeye ulaşmasını temenni ediyorum. Suriye, Irak Yunanistan, Ukrayna gibi komşularımızdaki durum ortadayken, Meclis'teki tüm siyasi parti genel başkanlarının, ülkenin geleceğini düşünerek adım atmaları gerekiyor. Sıkılı yumruklarla olmaz. Siyaset, özü itibarıyla bir uzlaşma, müşterekler üzerinde mutabakata varabilme sanatıdır. Siyasilerin görevi, taktik manevralarla millet iradesine çalım atmak değil, bilakis sandıkta tecelli eden karara tabi olmak, onu hayata geçirmektir. Anayasanın bana verdiği görev çerçevesinde süreci kolaylaştırıcı bir görev sürdürmüşsem inşallah bundan sonra aynı tavrı sürdüreceğim. Tüm genel başkanlarından aynı hassasiyeti göstermelerini bekliyorum" ifadelerini kullandı.

Hakime TORUN / ANKARA ()-


Loading...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner650