'Enflasyon her şeyi bozar'

Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programını değerlendiren MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, "Enflasyon her şeyi bozar, gelir dağılımını bozar, piyasadaki bütün makro dengeleri bozacak bir husustur" dedi

'Enflasyon her şeyi bozar'
banner1139

MHP Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, TBMM Genel Kurulu'nda Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı'nı değerlendirdi.

MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta yaptığı değerlendirmede, "Hükûmetin enflasyonla mücadele anlamında bir kısım gayretler içerisinde olmasını takdirle karşıladığımızı öncelikle ifade etmem lazım. Hep bu kürsüden enflasyonun ciddi bir sorun olduğunu ve enflasyonun Türkiye'de yükseleceğini ve bunun da problemleri büyüteceğini buradan defalarca söylemiş bir milletvekiliyim" dedi.

'EN ÇOK BEN ELEŞTİRDİM'
Türkiye’nin çeyrek yüzyıl kronik yüksek enflasyondan ciddi sıkıntı çektiğine vurgu yapan Usta, “2000 yılında başlattığımız programın adı ‘Dezenflasyon Programı’ydı esas itibarıyla yani enflasyonla mücadele, enflasyonu aşağıya çekme programıydı. Enflasyonla mücadelede ciddi bir mesafe alındı ancak enflasyonda bir bozulma başladığında, geçmişte bazı sayın bakanların "Ya, 1 puan, 2 puan enflasyon yüksek gelse ne olacak?" deyip enflasyonu küçümseyici tavırlarını da ciddi şekilde eleştirmiş bir milletvekiliyim. Bu anlamda enflasyon meselesi son derece önemli bir meseledir. Enflasyon her şeyi bozar, gelir dağılımını bozar, piyasadaki bütün makro dengeleri bozacak bir husustur. Tabii önümüzdeki sıkıntı, durgunluk içerisinde enflasyon sıkıntısı Türkiye açısından, bu da ayrı bir konu” dedi.

EN FAZLA İŞÇİLER VE MEMURLARIN AYLIKLARI ETKİLENECEKTİR
Konuyla ilgili yapılan açıklamaları hatırlatan Usta: “Belli mallarda belli firmaların en azından yılbaşına kadar fiyatlarında yüzde 10 indirim yapması veya artışa gitmemesi şeklinde bir program. Bu gayreti de yine takdirle karşılamakla birlikte, bunun ne kadar kalıcı olacağını, ne kadar sürdürülebilir olduğunu görmemiz lazım. Hakikaten ne kadar malda yüzde 10 bir düşüş olacağını bilmiyoruz, yüzde 10 aylık düşüş önemli bir şekilde enflasyon rakamını geriye çekebilir, bu önemli bir şey olabilir. Tabii buradan da en fazla işçiler ve memurların aylıkları etkilenecektir çünkü yılbaşında enflasyon farkı verecektik, o ayrı bir bahis. Ancak bu, çok sürdürülebilir bir şey değil yani, hem talep tarafında hem de maliyet tarafında enflasyonu ortaya çıkaran nedenlerin üzerine gitmemiz lazım” diye konuştu.

BOZUCU ETKİSİ OLACAKTIR
İlk yapılması gereken işlerden bir tanesinin girdi maliyetlerine bir bakmak olduğuna dikkat çeken Usta, “Girdi maliyetlerindeki aşırı şişmeler, oralardaki artışlar enflasyona neden oluyor. Yani kura istikrar kazandırmamız lazım -kuru aşağıya çekecek politikaları uygulamaya mutlak suretle koymak gerekiyor- ve kuru aşağı çekmemiz lazım. Kur buralarda sabitlendiği zaman bile -daha yükseğe gitmesinden bahsetmiyorum- enflasyon üzerinde hâlâ bozucu etkisi olacaktır” dedi

OTOMOBİLDE VERGİ AZALTILMAMALI
Usta, “Diğer tarafında da işin talep kısmı vardır. Talebi kısıcı tedbirlerin alınması lazım veya arz tarafında bir sıkıntı varsa, üretim tarafında bir sıkıntı varsa ki Türkiye'de bu maalesef var, buralarda üretim artışını sağlayacak, talebi de belli ölçüde, özellikle, fiyat artışlarının çok yüksek olduğu, kısılabilir, esnekliği olan mallarda talebi kısıcı tedbirler almak lazım. Bu bağlamda, hemen otomobille ilgili olanı söyleyeyim, otomobilde vergi azaltılması Türkiye'ye hizmet etmeyecektir; Almanya'daki, Japonya'daki otomobil fabrikalarına hizmet edecek bir şeydir. Yapılan o vergi indiriminin de yanlış olduğunu ifade etmek isterim” diyerek sözlerini tamamladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1134

banner1142

banner1127

banner1148