banner595

DSP Genel Başkanı Türker, Mersin’de Milletvekili Adaylarını Tanıttı

Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Masum Türker, Türkiye’de düşük maaş olgusunun bu yıl gündeme geldiğini belirterek, "Amerika’da bu 2004 yılında gündeme geldi. Amerika’da siyahlar beyazlar kavgası var, siyahlar ölüyor. ABD’de...

DSP Genel Başkanı Türker, Mersin’de Milletvekili Adaylarını Tanıttı

Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Masum Türker, Türkiye’de düşük maaş olgusunun bu yıl gündeme geldiğini belirterek, "Amerika’da bu 2004 yılında gündeme geldi. Amerika’da siyahlar beyazlar kavgası var, siyahlar ölüyor. ABD’de...

29 Nisan 2015 Çarşamba 18:48
DSP Genel Başkanı Türker, Mersin’de Milletvekili Adaylarını Tanıttı
Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Masum Türker, Türkiye’de düşük maaş olgusunun bu yıl gündeme geldiğini belirterek, "Amerika’da bu 2004 yılında gündeme geldi. Amerika’da siyahlar beyazlar kavgası var, siyahlar ölüyor. ABD’de 15 bin dolar kazanıyor zenciler. Buna karşılık beyazlar 25 ile 27 dolar arasında kazanıyor. O gördüğünüz adam öldürmeler, zenci öldürmelerin tabanında bu var" dedi.
Masum Türker, Mersin Gazeteciler Cemiyeti’nde (MGC) partisinin Mersin milletvekili adaylarını tanıttı. Burada konuşan Türker, Türkiye’de ekonomik programın yeniden yapılanması gerektiğini ifade etti. İktidar olmaları durumunda karma ekonomiye yeniden döneceklerini vurgulayan Türker, "Yani Türkiye hem iş yaratmak için hem üniversiteden mezun olanların işsizliğine son vermek için hem de okula gidemeyip iş arayanlara iş yaratacak karma ekonomik düzeni tekrar kuracağız. Kapitalizmin beşiği Amerika bile karma ekonomiye dönüşüyorsa bizim böyle bir karma ekonomik düzene dayanarak bir yapı ortaya koymamız çok doğal bir olgudur. Asgari ücret meselesini çok tartışıyorlar. Asgari ücret en az 2 bin lira olacak, sosyal güvenlik kesintisi hariç vergi ve diğer bütün kesintilerden muaf olacak. Burada ne devletin ne de özel sektörün hiçbir kaybı yok. Emekli maaşının bir ülkede askeri ücretin en az yüzde 30 fazlası olması gerekiyor. Biz ikramiye asla vermeyi düşünmüyoruz. Çünkü ikramiye verilen dünyadaki bütün uygulamalarda maaşlara zam yapılmaz. Oysa asıl olan her dönem emekli maaşlarına zam yapılmasıdır. Bu nedenle o ikramiyeler yerine maaşın kendisinin yüzde 30 fazlası olması gerekir. Emekli maaşının 2 bin 600 lira olması gerekiyor. Bunlar tek başına yetmez. Beraberinde çiftçinin, köylünün eline para geçmesi lazım. İşçinin ve çiftçinin ürettiği malları muhakkak devlet adına birinin satın alması, onu değerlendirmesi gerekir. Bunun için bir formülümüz var. Devlet ya da özel okul olsun bütün okullarda sabah öğrencilere kahvaltı verseniz, bir litre süt verseniz işte hayvancılığı geliştirirsiniz, o vereceğiniz kahvaltı malzemelerini satın alacağınız yeri geliştirirsiniz. Bizim burada hem çiftçinin, köylünün ürettiğine talep yaratmak hem de en önemlisi geleceğimizi emanet edeceğimiz çocukların her sabah annesiyle kahvaltı için kavga etmesini de önlemiş olacağız" diye konuştu.
"İÇ GÜVENLİK YASASI’NI İPTAL EDECEĞİZ"
Mersin’in hem Suriye’den hem de Türkiye’nin içinden göç aldığını vurgulayan Türker, "Bu göçlerin artık kontrol altına alınması gerekiyor. Bunun için bir Göçmen ve Yurtdışı Türkler Bakanlığı kuracağız. Kadınlarımız emekli olamıyor. Kadınlarımızın emekli olmasını sağlamak için biz onların emekli borçlanmalarını belli bir yapıda kendilerine emekli maaşından kesilmek üzere sağlayacağız. Özellikle Türkiye’yi ilgilendiren ve son zamanlarda Meclis’te kavgalara neden olan İç Güvenlik Yasası’nı iptal edeceğiz. Türkiye’de iki gündür hukuk kargaşası yaşanıyor. Eskiden birisini kötülemek, dışlamak için komünist derlerdi. Şimdi bunun adı değişti, paralelci oldu. Birini suçlamak istiyorsanız diğer paralelci diyorsunuz. Bu yüzden hukuk sistemini düzeltmemiz lazım. Kim olursa olsun Türkiye’de artık hukuk yok olmuş, bir kanun devletine, kanun devleti de polisiye devletine bürünmüştür. Türkiye’de polisler, astsubaylar ve bazı devlet memurları ölesiye çalıştırılırlar ama emekli yapınca da maaşlarının yarısını vermezler. Biz onların da haklarını koruyacağız. Ben 15 yıldır bu memurların maaşlarının düzeltilmesinin takipçisiyim" şeklinde konuştu.
TÜRKER’DEN CHP’YE ELEŞTİRİ
Siyasi partilerin kapanmasına karşı olduklarının altını çizen Türker, "CHP’ye gelin öncülük yapın dedik. Bakın kapatmak ayrıdır, işbirliği yapmak ayrıdır. Yanı başımızda bir Syriza modeli var. Bu Syriza modelini CHP’ye götürdük, gelin yapın diye. Syriza modeli demek her bir partinin kitlesine yer vermek demektir, birlikte hareket etmek demektir. Bugün bu işe öncülük etmesi gereken en büyük parti böyle bir öncülüğü reddetti, siz partinizi kapatın, sizin ambleminizi kullanın dendi. Bizim amacımız bir amblemimizin var olması değil, bir düşüncenin var olması. Syriza modeline baktığınızda 13 farklı siyasi harekettir. Sen yok ol biz tek kalalım dediğiniz zaman zaten 12 Eylül’den bu yana Türkiye’ye dayatılmak istenen iki partili modele evet demektir. Barajı kaldırsalardı bugün hiçbir partinin baraj modeli olmayacaktı. Bu ufak ufak dediğiniz şeyler büyük şeyleri yaratırlar. Bu güçleri yaratmak için CHP bu dönem bu yolu seçmedi. Biz madem ki görüşlerimiz büyük bir potanın içine konmak istemiyor bizde parti olarak giriyoruz" ifadelerini kullandı.
"ABD’DE SİYAHLAR ÖLÜYOR"
Türkiye’de belli grupların yaptığı ekonomik casusluklarda belli olmasın diye bir kılıfın takıldığını kaydeden Türker, "Kamuoyu artık bunu yemiyor. Bu düşük maaş olgusu Türkiye’de ne zaman gündeme geldi, bu yıl. Peki Amerika’da ne zaman gündeme geldi, 2004. Amerika’da siyahlar beyazlar kavgası var, siyahlar ölüyor. Şimdi Türkiye’nin fark ettiği olayı Amerika 4 yıl önce fark etti, dolayısıyla doları geri çekiyor. O yüzden Türkiye’de dolar yükseliyor. Şu andaki reel endekse göre doların gerçek fiyatı 3 lira ile 3,8 kuruş arasında gidip geliyor. Bastırılmış bir dolardır bizde. En fazla yükselen ülke biziz. Çünkü biz çok bastırmıştık. ABD’de 15 bin dolar kazanıyor zenciler. Buna karşılık beyazlar 25 ile 27 dolar arasında kazanıyor. O gördüğünüz adam öldürmeler, zenci öldürmeler tabanında bu var" dedi.
Konuşmaların ardından Türker, Mersin milletvekili adaylarını tek tek tanıttı.

Loading...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner650