banner673
banner595

Demirtaş: AKP yönetimi koalisyonda, Cumhurbaşkanı erken seçimde istekli

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, hükümet kurulması için Cumhurbaşkanı tarafından bu kadar uzun sürede görev verilmemesinin normal olmasının mümkün olmadığını belirterek, "AKP şu anda bir aydır, hakkı olmadığı halde hukuksuz...

Demirtaş: AKP yönetimi koalisyonda, Cumhurbaşkanı erken seçimde istekli

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, hükümet kurulması için Cumhurbaşkanı tarafından bu kadar uzun sürede görev verilmemesinin normal olmasının mümkün olmadığını belirterek, "AKP şu anda bir aydır, hakkı olmadığı halde hukuksuz...

07 Temmuz 2015 Salı 17:59
Demirtaş: AKP yönetimi koalisyonda, Cumhurbaşkanı erken seçimde istekli
banner556
HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, hükümet kurulması için Cumhurbaşkanı tarafından bu kadar uzun sürede görev verilmemesinin normal olmasının mümkün olmadığını belirterek, "AKP şu anda bir aydır, hakkı olmadığı halde hukuksuz bir şekilde, gayri meşru bir şekilde, Türkiye'yi tek başına yönetiyor" dedi. Demirtaş, Ak Parti yönetiminin koalisyon kurmada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ise erken seçimde istekli göründüğünü ifade ederek, "Yani Cumhurbaşkanı'nın dayatması doğrultusunda Türkiye bir erken seçime sürükleniyor" dedi.
Diyarbakır'da bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayıp, soruları cevaplandırdı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hükümeti kurma görevini vermemesini değerlendiren Demirtaş, "Bu kadar uzun süre görev vermeme durumunun normal olması mümkün değil. Şimdi Türkiye'de olağanüstü bir durum yok. En çok oy alan partiden bir milletvekiline Cumhurbaşkanı'nın görev vermemesi için hiçbir neden yok. Neden bu kadar bekletiyorlar? Doğrusu bunu kabul etmek, anlamak mümkün değil. Fakat AKP şu anda bir aydır, hakkı olmadığı halde hukuksuz bir şekilde, gayri meşru bir şekilde, Türkiye'yi tek başına yönetiyor. Halktan oy almamış olmasına rağmen bir aylık tek başına bir iktidar, bir hükümet dönemi yaşanıyor. Bu arada atamalar yapılıyor, yüksek düzeyde bürokraside atamalar gerçekleştiriliyor. Bir an önce koalisyon görüşmelerinin başlaması lazımdır. Eğer bir koalisyon ihtimali varsa, kurulucak ise ki, bunlar görüşmelerde çok kısa bir sürede netleşecektir. Kurulacak koalisyon hükümeti güvenoyu alırsa çalışmasına devam eder. Ama aksi taktirde Türkiye bir erken seçime gidecekse de bunun bir an önce netleşmesi lazım. Belirsizlik hali siyasette de ekonomide de, toplumda da belli rahatsızlıklar yaratıyor bu da çok normaldir. Bu rahatsızlıkların giderilmesi için derhal bu belirsizliğin ortadan kalkması gerekiyor"dedi.
"AKP YÖNETİMİ KOALİSYONDA, CUMHURBAŞKANI ERKEN SEÇİMDE İSTEKLİ"
HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, son bir ayda yaşanan gelişmelerin koalisyon mu yoksa erken seçimimi işaret ettiğine dair görüşünü ise şöyle açıkladı:
"Ben AKP yönetiminin koalisyon kurma konusunda istekli olduğunu düşünüyorum. Fakat, Cumhurbaşkanı'nın erken seçim konusunda daha istekli olduğu anlaşılıyor. Burada AKP yönetimi ve mevcut geçici hükümetin tutumu mu ağır basacak, bir koalisyon konusunda uzlaşmaya mı çalışacaklar, bir hükümet mi kurulacak? Yoksa Cumhurbaşkanı'nın AKP üzerindeki tahakkümü, AKP üzerinde kurmuş olduğu hegemonya ve vesayet devam mı edecek? Bunu görmüş olacağız. Yani Cumhurbaşkanı'nın dayatması doğrultusunda Türkiye bir erken seçime sürükleniyor. Fakat bundan da biz HDP olarak, çekinmiyoruz, çekinmediğimizi her aşamada da belirttik. Kasım'da ortasında, veya sonunda herhangi bir gün, erken seçim tarihi olarak belirlenirse, bu belirsizlik ortadan kalkarsa Türkiye açısından iyi olur. Bir erken seçimde taşlar daha ciddi bir şekilde yerine oturur diye düşünüyoruz. Fakat kestirmek zor. Erken seçim giderek ağır basıyor. Görünen o. Ancak AKP yönetimi, hükümet kurma isteğini hayata geçirebilecek mi, Cumhurbaşkanı'na rağmen bunu yapabilecek mi, vesayetten kurtulabilecek mi? Bunu önümüzdeki hafta hep birlikte göreceğiz. Bu konular netleşmiş olacak."
"SİYASETTE DÜŞMANLIK, KAN DAVASI, KİN VE NEFRET OLMAZ"
Partilerinin kendilerini koalisyon görüşmeleri için ziyaret edecek partilere sunmak için bir dosya hazırladığını söyleyen Demirtaş, "HDP, seçim döneminde seçim sonrasında ortaya koyduğu ilkeler neyse, açık şeffaf bir şekilde, gizli kapaklı hiçbir ilişkiye girmeden kamuoyuyla bunları paylaşıyor, paylaşmaya devam edecek. Biz demokrasi, adalet, barış, üç temel ilkede ancak bir hükümet koalisyon kurulursa, Türkiye'nin ihtiyacını karşılayabilir inancındayız. Bu üç temel ilkeyi de alt başlıklarla dolduruyoruz. Ama onların bu ilkeleri hayata geçirme konusunda samimiyetlerini görürsek destekleriz. Hayata geçirmeleri konusunda parlamentoda, dışarıdan yardımcı oluruz. Çünkü bizim için Türkiye toplumunun ihtiyacıdır önemli olan. Siyasette düşmanlık, kan davası, kin, öfke olmaz, kişiselleştirme olmaz"dedi.
"DOĞAN İLE CUMHURBAŞKANI GÖRÜŞMESİ KİŞİSEL BİR GÖRÜŞMEDİR"
Demirtaş, HDP Gaziantep Milletvekili Celal Doğan'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşme ile ilgili ise, "Celal Bey, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde, sayın Erdoğan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapıyor idi. Oradan kalma kişisel dostlukları var. Giderken de bize bilgi verdi, dönerken de bize bilgi aktardı. Sayın Celal Doğan, disiplinsiz, ciddiyetsiz bir şekilde davranacak birisi değil. Fakat görüşmenin kendisi kişisel bir görüşmedir. HDP'yi temsilen, HDP'nin isteği üzerine gerçekleşmiş bir görüşme değil. Bizden doğru sayın Cumhurbaşkanı'na ne mesaj gitmiştir, ne de sayın Cumhurbaşkanı'ndan bize mesaj gelmiştir. Zaten görüşmenin içeriğini sayın Celal Doğan, kamuoyuna açık açık paylaşmıştır. Onun dışında konuşulmuş, paylaşılmış bir şey yoktur" dedi.
Demirtaş, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun koalisyon görüşmelerinde HDP ile ilgili sözleri üzerine şunları söyledi:
"Sayın Davutoğlu partimizi ziyaret ederse bunu kendisinde görmek istiyoruz. Seçimden doğru sonuçlar çıkardığını kendisinden duymak istiyoruz. Bu doğrultuda ön yargısız bir şekilde fikirlerini bizlerle paylaşırsa, biz de samimi, dürüst önerilerimizi kendisiyle paylaşacağız. Türkiye'nin ve toplumun ortak çıkarları doğrultusunda hareket etmek için bizim hiçbir çekincemiz yoktur. Bunu koalisyon kuracağız anlamında söylemiyorum. Birlikte hareket etmek, Türkiye'nin içi kaynıyor. Ama HDP'yi yok sayma gafletine kim düşerse düşsün, halk tarafından cezalandırılmaya devam edilecekler. Çünkü HDP, Türkiye'nin geleceğinin umududur. Türkiye'nin geleceği HDP'dedir artık, bunu herkes bilmelidir. Bunu son seçim ispatlamıştır."
"DİYARBAKIR BOMBACISI KESİNLİKLE DEVLET İÇİNDEN DESTEK ALMIŞTIR"
Diyarbakır'da HDP mitinginde patlatılan bombalar ve yürütülen soruşturna ile ilgili çıkan haberleride değerlendiren Demirtaş,  "Türkiye'nin en büyük mitinglerinden birinde toplu katliam girişimi yaşanmış, bomba patlatılmış ortada 5 ölü 300'den fazla yaralı var. Fakat tutuklanan 1 kişi. Arkasında kim var, kimlerden destek aldı? Hangi yardımla Diyarbakır'a gelip bu katliamı yaptı? Bununla ilgili bir soruşturma yok. Fakat söyleyelim; saldırıyı gerçekleştiren kişi IŞİD elemanı. Adıyaman'dan Suriye'ye gidip IŞİD'e katılıyor. Ailesi ve komşuları, onun IŞİD'e katıldığını polise bildiriyorlar. Ve polis terör nitelikli suçlardan aramak kaydı koyuyor. Ve Diyarbakır'da bomba koymadan bir gün önce kaldığı otelde polis bunu gözaltına alıyor. Arama kararı kaydı var hakkında. Fakat ne hikmetse IŞİD'e katıldığına dair tek bir soru sorulmuyor bu kişiye. Sadece asker kaçağı olduğu iddiasıyla işlem yapılıyor ve ne hikmetse askere de götürülmüyor. Çocuk serbest bırakılıyor ve oteline geri dönüyor. Ve aynı kişi ertesi gün gelip miting meydanında katliam gerçekleştiriyor. Şimdi kimler bu soruşturmayı gizlediler, kimler bu çocuğu korudular? Diyarbakır'a kimlerin desteğiyle geldi? Bombayı kimlerin desteğiyle hazırladı? Kim bombayı Diyarbakır'a sokmasına izin verdi? Miting alanına bombayı sokmasına kim yardım etti? Bunların hepsi bir örgütün varlığına işaret ediyor. Fakat bu örgüt de gizli, saklı, devlet bilgisi dışında bir örgüt de değil, öyle anlaşılıyor. Kesinlikle devletin içerisinden destek almıştır. Kesinlikle istihbaratın, emniyetin içinden destek almıştır, öyle anlaşılıyor" dedi.
"AİLESİ SAYIN ÖCALAN İLE GÖRÜŞTÜRÜLMELİDİR"
Demirtaş, çözüm süreci ve İmralı Adası'na gidilememesi ile ilgili ise, "Hükümet kurulmadan heyetlerin İmralı Adası'na gitmesi çok mümkün görünmüyor. Fakat ailesinin gidip İmralı'da kendi sağlık durumuyla ilgili bilgi alması önünde hiçbir engel yok. Adalet Bakanlığı'nın bu konuda derhal gerekli izni tamamlayarak, ailesinin kendisiyle görüşmesine olanak sağlaması gerekiyor. Bu tecrit görüntüsünün ve tecrit durumunun ortadan kalkması gerekiyor. Fakat hükümet kurulur kurulmaz da çözüm süreciyle ilgili tutum nedir, ne olacak? Bunların netleşmesi ve çözüm sürecine dair belirsizliğin de bir an önce ortadan kalkması gerekiyor"diye konuştu.
"ARDA TURAN, BARCELONA'DA BAŞARILI OLACAKTIR"
Demirtaş, Arda Turan'ın Barcelona'ya transferi konusunu da değinerek, "Arda Turan'ın Barcelona'ya gitmesi iyi bir gelişmedir. Hem Barcelona için hem Arda için. Türkiye sporu ve futbolu için önemli bir gelişmedir. Ben başarılı olabileceğini düşünüyorum, inanıyorum. Arda Turan Barcelona'da kendini sevdirecektir. Hem futboluyla hem Barcelona'da halkla, seyircisiyle iyi bir kaynaşma, iyi bir buluşma sağlayacağını düşünüyorum. Umut ediyorum Barcelona'da kendisini izleme ve destekleme fırsatımız olur. Başarılar diliyorum kendisine hayırlı olsun" dedi.

FOTOĞRAFLI

 

Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner650

banner653