banner595

Davutoğlu: Sıkıyönetim açıklaması ile milletimizin demokrasiye olan güvenini sarsmak siyasi sorumsuzluktur (2)

KOALİSYON KONUSUNDA KİMSE BİZE TEKLİF GELMEDİ DİYEMEZ Başbakan Ahmet Davutoğlu, MYK sonrası açıklama yaptı. Koalisyon görüşmelerine değinen Başbakan Davutoğlu, "Bazı partiler sorumluluktan kaçarken, bazı liderler sadece...

Davutoğlu: Sıkıyönetim açıklaması ile milletimizin demokrasiye olan güvenini sarsmak siyasi sorumsuzluktur (2)

KOALİSYON KONUSUNDA KİMSE BİZE TEKLİF GELMEDİ DİYEMEZ Başbakan Ahmet Davutoğlu, MYK sonrası açıklama yaptı. Koalisyon görüşmelerine değinen Başbakan Davutoğlu, "Bazı partiler sorumluluktan kaçarken, bazı liderler sadece...

20 Ağustos 2015 Perşembe 21:08
Davutoğlu: Sıkıyönetim açıklaması ile milletimizin demokrasiye olan güvenini sarsmak siyasi sorumsuzluktur (2)

KOALİSYON KONUSUNDA KİMSE BİZE TEKLİF GELMEDİ DİYEMEZ
Başbakan Ahmet Davutoğlu, MYK sonrası açıklama yaptı. Koalisyon görüşmelerine değinen Başbakan Davutoğlu, "Bazı partiler sorumluluktan kaçarken, bazı liderler sadece polemik yaparak, gelecek seçimlere dönük polemik yığınağı yaparken biz hükümet kurma sorumluluğunu, görüşmelerini yürüttük gece gündüz çalıştık. Hiçbir boşluk oluşmaması adına. CHP ile çok derinlikli, kapsamlı görüşmeler gerçekleştirdik. Şimdi koalisyon konusunda bize teklif gelmedi diye hiç kimse ileri süremez. Birlikte o zemini yokladık. Yol almaya gayret ettik. Bir koalisyon arayışıydı. Derin görüş ayrılıklarının olduğu bir ortamda süreli seçime dönük bir reform hükümeti konusunda da çok spesifik somut bir teklifte bulunduk" dedi.
TÜRKİYE'DE SIKIYÖNETİM, OLAĞANÜSTÜ HAL GERİDE KALMIŞTIR
Türkiye'de Sıkıyönetim ve Olağanüstü halin geride kaldığını vurgulayan Başbakan Davutoğlu şunları söyledi: "Sıkıyönetim yılları Türkiye'de geride kalmıştır. Olağanüstü hal de geride kalmıştır. Türkiye'nin uluslararası itibarının sarsıldığını isteyebilir, ama biz buna asla izin vermeyeceğiz. Terörle mücadelede büyük fedakarlıklar yapılır, ancak demokrasiden taviz verilmez. ABD'de sokağa çıkma yasağı ilan edildi, ama kimse sıkıyönetim çağırısında bulunmadı. Türkiye'de de gerekli tedbirler alınır. HDP'ye dönük olarak da onun sırtını dayadığı örgütlere dönük olarak da söylüyorum: Türkiye'de demokrasi için her tür önlemi alacağız. Asla demokrasinin askıya alınmasına izin vermeyeceğiz."
MECLİS'TE BULUNMANIN SORUMLULUĞUNU YERİNE GETİRMEYENLER
TBMM dışında bir platformda çözüm arayışına girmeyeceğini söyleyen Başbakan Davutoğlu, "Türkiye'de MGK'ya atıfla bazı sorunların çözülmeyeceğini iddia etmek Meclis'te bulunmanın sorumluluğunu yerine getirmeyenlerin MGK'ya görev atfetmeleri demokrasimiz açısından bir şansızlıktır. Meclis'te bulunma sorumluluğunu yerine getirmeyenler demokrasimiz adına bir şanssızlıktır. Türkiye'de biz bu gayrette bulunurken aynı anda terörle mücadele ettik. Olağanüstü durumlarda olağan tavırlar sergilenir. En doğru cevap olağan süreçleri olağan bir psikolojide yürütmektir. Milletimiz şahittir benim hiçbir ifademde öfke, fevri bir tavır ve telaş söz konusu olmamıştır. Ben ülkeme, demokratik süreçlere, TBMM'deki milletvekilleri ve halka güvenirim ancak TBMM dışında bir platformda çözüm arayışına girmem" ifadelerini kullandı.
2 AY BİRBİRİMİZE TAHAMMÜL EDEMEYECEK MİYİZ? 
"TBMM içinden bir çözüm bulalım" diyen Başbakan Davutoğlu şöyle devam etti: "Artık uzun süreli bir koalisyonun imkansızlığı ortaya çıkmıştır. Birbirimiz suçlamak yerine heybemizde ne varsa ortaya koyalım. Birlikte bir hükümet kuralım. 2 ay birbirimize tahammül edemeyecek miyiz? Cumhurbaşkanımızın karar almasına gerek kalmaksızın bu adımları atalım. Birinci adım budur. Ümit ederim olur. Bu durum ekonomiye de can suyu olacak." 
MECLİS YERİNE MGK, DEMOKRASİ YERİNE SIKIYÖNETİM İSTEYENLERİN SEÇİM MEYDANLARINA ÇIKMA ŞANSI KALMAZ
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin 'Sıkıyönetim kararı' alınması gerektiği yönündeki açıklamalarını eleştiren Başbakan Davutoğlu, " Her teklife hayır dedikten sonra sıkıyönetim demek 28 şubat mantığı. Meclis mekanizmaları yerine MGK, Demokrasi yerine Sıkıyönetim isteyenlerin seçim meydanlarına çıkma şansı kalmaz" dedi.
BÜTÜN MELİS'İ TEMSİL EDEN BİR TABLO İLE HÜKÜMET KURALIM
Seçim hükümetine ilişkin Davutoğlu, "Eğer bu olmaz cumhurbaşkanımızın karar alması halinde anayasaya uygun olarak bütün partilerin bu hükümette yer alması çağrısında bulunuyorum. Hiçbir bahane göstermeden. Bütün Melis'i temsil eden bir tablo ile hükümet kuralım. MHP ve CHP'den aksi yönde açıklamalar gelmesinden üzüntü duydum. Bedeli ne olursa olsun teröre karşı mücadelemizi yürütürüz. Seçimde kaybetsek dahi gereken karardan vazgeçmeyiz. Ülkeyi hükümetsiz bırakmaz sorumluluğumuzun gereğini yaparız. Sonra da milletimize anlatırız" açıklamasını yaptı. HDP EĞER BÖYLE BİR İTHAMDA BULUNMASALARDI BELKİ İSTİŞARE İHTİYACI HİSSEDER SORARDIM
HDP'nin seçim hükümetine ilişkin yaptığı açıklamaları değerlendirmesi istenen Başbakan Davutoğlu, "HDP sözcüsünün son derece çirkin şekilde benimle ilgili söz en büyük siyasi nezaketsizliktir. Cumhurbaşkanımız partimizin kurucusudur. Anacak şu anda Cumhurbaşkanıdır. Ben de Başbakanım. Ben ne yapacağımı bilirim. Anayasa ne derse onu yaparım. Eğer böyle bir ithamda bulunmasalardı belki istişare ihtiyacı hisseder sorardım. Bana hareket etikten sonra çıkıp benden tavır beklemeye hakları yok. Tekliflerimizi yaparız kabul edeneler eder edilmezse bağımsız atanır ama bu ülke hükümetsiz kalamaz. Nezaket görmek isteyen nezaket gösterecek" dedi. 
3'LÜ VEYA 2'Lİ BİR KOALİSYON OLUŞTURURSAK HDP'NİN HÜKÜMETTE GÖREV ALMASINA GEREK KALMAZ
HDP'nin hükümette görev almasına gerek kalmadan üçlü ve ikili koalisyon öneren Başbakan Davutoğlu şunları söyledi: "Olmasını istediğin en son senaryoydu. Arzu etmediğim bir senaryoydu. HDP'nin Meclis'te olması reddedemezsiniz. Bunu sorumlusu çağrılarıma cevap vermeyen CHP ve MHP olur. Böyle bir güvenlik problemi ile karşı karşıya kalmayız. Çağrıyı yapıyorum yarın toplanabilirsek HDP'nin hükümette görev almasına gerek kalmaksızın 3'lü bir koalisyon oluştururuz. İsteniyorsa 2'li de olur. HDP'nin hükümette görev almasına gerek kalmaz. Akıl başka kurnazlık başka. AKP, HDP ile birlikte görülsün oylara talip olayım demek kurnazlıktır. Oynanan oyun bu." 
OKULLARIN AÇILMASINI 28 EYLÜL'E ERTELEDİK
Turizmde yaşanan sıkıntılar ve Kurban Bayramı nedeniyle okulların ertelenmesi teklini değerlendirmesi istenen Başbakan Davutoğlu, "Turizmde yaşanan daralmalara teşvik amacıyla ve Kurban Bayramı nedeniyle 14 Eylül'de değil, 28 Eylül'de okulların açılmasını erteledik" diye konuştu.


Loading...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner650