banner733
banner595

Davutoğlu: Hükümet ortaklığı zemini oluşmadı erken seçim güçlü bir ihtimal (2)

"KILIÇDAROĞLU VE EKİBİNE, ÜSLUP KURALLARINA RİAYETLERİ DOLAYISIYLA TEŞEKKÜR EDİYORUM" Davutoğlu, "Sayın Kılıçdaroğlu ve ekibine, üslup kurallarına riayetleri dolayısıyla teşekkür ediyorum. bu medeni bir ilişkidir. Bunu...

Davutoğlu: Hükümet ortaklığı zemini oluşmadı erken seçim güçlü bir ihtimal (2)

"KILIÇDAROĞLU VE EKİBİNE, ÜSLUP KURALLARINA RİAYETLERİ DOLAYISIYLA TEŞEKKÜR EDİYORUM" Davutoğlu, "Sayın Kılıçdaroğlu ve ekibine, üslup kurallarına riayetleri dolayısıyla teşekkür ediyorum. bu medeni bir ilişkidir. Bunu...

13 Ağustos 2015 Perşembe 18:13
Davutoğlu: Hükümet ortaklığı zemini oluşmadı erken seçim güçlü bir ihtimal (2)
banner730

"KILIÇDAROĞLU VE EKİBİNE, ÜSLUP KURALLARINA RİAYETLERİ DOLAYISIYLA TEŞEKKÜR EDİYORUM"

Davutoğlu, "Sayın Kılıçdaroğlu ve ekibine, üslup kurallarına riayetleri dolayısıyla teşekkür ediyorum. bu medeni bir ilişkidir. Bunu şunun için zikrediyorum. Görüşmeler açık ilkeli ve şeffaf yürümüştür. Şeffaflık taraflar açısından. Derin tartışmalar yaşanmıştır, ama hep karşı taraflar birbirlerinin görüşlerini not etmişlerdir. Tabi iki farklı akımdan gelmek, farklı siyasi kanatlardan gelen siyasi partiler olarak, derin görüş ayrılıklarımızın olduğu da bir vakadır. Üzerinde ittifak edilen hususlar olduğu da aşikardır" diye konuştu.

"DIŞ POLİTİKA VE EĞİTİM OLMAK ÜZERE, BAZI ALANLARDA DA GÖRÜŞ AYRILIKLARI VARDI"

İki parti arasında dış politika ve eğitim olmak üzere, bazı alanlarda görüş ayrılıkları olduğunu belirten Davutoğlu, "Ben metinleri okuduğumda, mutabık kalınan ancak başta dış politika ve eğitim olmak üzere, bazı alanlarda da görüş ayrılıkları vardı. Reform ve restorasyon hükümetleri arasındaki farktan da kaynaklanan, ortaklık kurmak bakımından anlayış farklılıklarının olduğu aşikar. Geçtiğimiz pazartesi bir akşam yemeğinde, 4,5 saate yakın tek tek gözden geçirdik. Derin görüş ayrılıkları dolayısıyla, uzun dönemli koalisyonda doğabilecek sıkıntılar da göz önüne alınarak, başka seçenekleri de değerlendirmek üzere CHP tarafına, üzerinde mutabık kaldığımız hususlarda, süreli bir reform hükümeti kurularak, seçimleri de göz önünde bulunduran bir yaklaşımla birlikte bir çalışma yapmayı, bunun sonunda karşılıklı anlayış içinde Türkiye'yi hükümetsiz bırakmama, Türk siyasi zeminini istikrara kavuşturma yönünde teklifte bulundum. Bu teklifler masada olan seçeneklerdi" açıklamasında bulundu.

"HÜKÜMET ORTAKLIĞININ GERÇEKLEŞTİRİLECEĞİ ZEMİN OLMADIĞI YÖNÜNDE BİR KANAAT OLUŞMUŞTUR"

CHP ile hükümet ortaklığının söz konusu olmadığını belirten Davutoğlu, "Bu diyalogların karşılıklı anlayış içinde sürdürülmesi, hükümet ortaklığının gerçekleştirileceği zemin olmadığı yönünde bir kanaat oluşmuştur. İki parti iki genel başkan olarak karşılıklı anlayış olarak bir tutum ortaya koyduk. Anlaşmak veya anlaşmamak doğal iki sonuçtur. Önemli olan, hangi sonuca ulaştığınız kadar, bu sürece ulaşana kadar gösterdiğiniz tavırdır. Geldiğimiz noktada kitlelerimizin de farklı talepleri göz önüne alınarak, MYK'da da değerlendirdiğimiz kamuoyu anketi yaptık. Kitlelerimizin beklentilerindeki farklılık göz önünde bulundurarak, koalisyon ortaklığı yapmanın zemininin oluşmadığı kanaatine vardık. Bu Türkiye'nin yönetim boşluğuna düşeceği anlamına gelmez. Yeni bir hükümet yapısı çıkana kadar bunu yapacağımızdan milletimizin emin olmasını beklerim. Ayrıca bu çabalarımız devam edecek. Ben daha ilk aşamada zikrettiğim gibi, Sayın Bahçeli'yle de Kılıçdaroğlu ile temasları sürdüreceğimi ifade ettim. Ülkemizin hükümetsiz kalmaması çerçevesinde çabalarımızı sürdüreceğiz" ifadelerini kullandı.

"BAHÇELİ'NİN ERKEN SEÇİM YÖNÜNDEKİ AÇIKLAMALARI GÖZ ÖNÜNE ALINDIĞINDA ERKEN SEÇİM GÜÇLÜ BİR İHTİMAL"

Bahçeli'nin erken seçim yönündeki açıklamaları göz önüne alındığında erken seçimin güçlü bir ihtimal olduğunu belirten Davutoğlu, "İkinci bir sonuç da görünen o ki, bütün bu değerlendirmeler, Bahçeli'nin erken seçim yönündeki açıklamaları göz önüne alındığında, ülkemizin bu yöntemler denendikten sonra, tekrar milli iradeye başvurma ihtimali yükselmiştir, hatta tek ihtimal haline gelmiştir de diyebiliriz. Erken seçim güçlü bir ihtimaldir. Hatta tek ihtimal de diyebiliriz. Bu yönde çalışmalarımız, yine gerektiğinde hukuk devleti kuralları içinde atılması gereken adımlar neyse, o adımlar atılarak gerektiğinde Türkiye'yi suhuletle ve huzur ortamı içinde Türkiye'yi erken seçime götürme sorumluluğu da üzerimizdedir. Gerekirse Meclis'in harekete geçmesi, erken seçim için en doğru yöntemlerle Meclis'in harekete geçmesi yönünde güçlü iradeye sahip olduğumuzu belirtmek isterim. Bir kez daha şunu ifade etmek isterim. Üç ödevin de bilincindeyiz. Ve önümüzdeki günlerde haftalarda da bu yöndeki çabalarımıza kararlılıkla devam edeceğiz" diye konuştu.

 

 

Loading...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner650

banner682