banner595

Davutoğlu: HDP CHP ve MHP'ye tavsiyem başlarını iki ellerinin arasına alıp nerede hata yaptık diye düşünsünler (2)

"YÜZLERCE GÖZLEMCİ GELDİ SEÇİMİN ADİL OLMADIĞI YÖNÜNDE BİR RAPOR YOK" Davutoğlu, "Yüzlerce gözlemci geldi. Seçimin adil olmadığı yönünde bir rapor yok. Ankara saldırı sonrasında birkaç gün hepimiz yas tuttuk. Sonra...

Davutoğlu: HDP CHP ve MHP'ye tavsiyem başlarını iki ellerinin arasına alıp nerede hata yaptık diye düşünsünler (2)

"YÜZLERCE GÖZLEMCİ GELDİ SEÇİMİN ADİL OLMADIĞI YÖNÜNDE BİR RAPOR YOK" Davutoğlu, "Yüzlerce gözlemci geldi. Seçimin adil olmadığı yönünde bir rapor yok. Ankara saldırı sonrasında birkaç gün hepimiz yas tuttuk. Sonra...

10 Kasım 2015 Salı 15:09
Davutoğlu: HDP CHP ve MHP'ye tavsiyem başlarını iki ellerinin arasına alıp nerede hata yaptık diye düşünsünler (2)

"YÜZLERCE GÖZLEMCİ GELDİ SEÇİMİN ADİL OLMADIĞI YÖNÜNDE BİR RAPOR YOK"

Davutoğlu, "Yüzlerce gözlemci geldi. Seçimin adil olmadığı yönünde bir rapor yok. Ankara saldırı sonrasında birkaç gün hepimiz yas tuttuk. Sonra meydanlara çıktım. Baskıyı yapan kim? kampanyayı yürüten o paralel lobi şeylerinin adamlarından bir tanesi o malum Twett hesabı şunu yazdı; Davutoğlu'nun Kayseri, Şanlıurfa, Konya mitinglerinden saldırı yapılacak. Ben şöyle düşünebilirdim. Herkes kenara çekildi. Ben de çıkmayayım seçim meydanlarına televizyon konuşmaları daha da etkili olabilir diye düşünebilirdim. Tehdit edilen biziz. Tehdit edilen Ak Partili seçmen. Bugün saldırı olacakmış diye söylenti yayanlar. Bu Fuat Avni denilen hesabı açsınlar baksınlar. Kimmiş baskı yapan halka. Aynı dönemde, biz meydanlara çıktık. Diğer parti liderleri oturmayı tercih ettiler. Üzerlerinde bir baskı mı vardı? Miting yapmak istediler de biz mi engel olduk" diye konuştu.

"HER SÖZ ÖNÜMÜZDEKİ 3 AY İÇİNDE YERİNE GELECEKTİR"

Davutoğlu, "Benim ağzımdan çıkan her söz teminat olarak söylüyorum. Önümüzdeki 3 ay içinde yerine gelecektir. Meclis takvimi olduğu için 3 ay içinde kanuni düzenleme gerektirmeyen bütün vaatler yerine gelecek" dedi.

"ASGARİ ÜCRET İLE İLGİLİ, YARIN AKŞAM İŞVEREN VE İŞÇİ KESİMLERİ İLE AKŞAM YEMEĞİ SOHBETİ YAPACAĞIM"

Davutoğlu, "Asgari Ücret ile ilgili, yarın akşam hem iş dünyamızı, işveren ve işçi kesimlerini bir araya getiren bir akşam yemeği sohbeti yapacağım. Hepsini dinleyeceğim taleplerini alacağım" dedi.

"ÜLKEYİ TERK ETMEYİ DÜŞÜNÜYORUM DİYENLERLE KONUŞMAYI ARZU EDERİM"

Davutoğlu, "Ülkeyi terk etmeyi düşünüyorum diyenlerin olduğunu söylediniz. Kimse onlar, onlarla konuşmayı arzu ederim. Türkiye bırakın herhangi birinin terk etmeyi düşündüğü milyonlarca kişini sığınak olarak gördüğü bir yer. En çok mülteciyi biz barındırıyoruz. Kimse kendi geleceği ile kaygı duymamalı. Her kesim ile konuşmaya hazırız. Hiçbir kırmızı çiğimiz, önyargımız yok" diye konuştu.

"12 EYLÜL ANAYASASINA HAYIR OYU VERDİM"

Davutoğlu, "Yeni Anayasayı hep birlikte yapacağız. Önyargılarla Anayasa yapılamaz. Ana nasıl birdir ve paylaşılamaz Anayasa da yasaların anası olarak herkese hitap etmek durumunda. 12 Eylül Anayasası oylamaya sunulduğunda ben de gitmeyebilirdim. İlk defa oy kullandım hayır oyu verdim. Hayır dediğim anaysa hala yürürlükte. İçime sindiremiyorum. CHP, MHP, HDP genel başkanları da 12 Eylül Anayasası'nı içlerine sindirmiş değiller" diye konuştu.

"HÜKÜMETİ KURDUKTAN SONRA MUHALEFET LİDERLERİ İLE BİR ARAYA GELMEYİ PLANLIYORUM"

Yeni anayasa konusunda muhalefet liderleri ile görüşeceğini belirten Davutoğlu, "Hükümeti kurduktan sonra eğer olumlu cevap alırsam yeni anayasa da dahil olmak üzere bütün konuları rahatlıkla konuşabileceğimiz bir şekilde muhalefet liderleri ile bir araya gelmeyi planlıyorum. Oturalım konuşalım. Gelin bu temsil kabiliyeti ile yeni bir ufuk açalım. Şahsi hesaplarımızı bir kenara bırakalım. Yargı bana dokunmuyorsa iyidir. Bana dokunduğu zaman tarafsızlığını kaybediyor demek olmaz. Mutabakat ile yargı kurumunun bütün siyasi tartışmaların dışına çıkması tuzun kokması denilen olayın yaşanmaması. Bütün reform anlayışının, yeni bir anayasanın ele alınması lazım" açıklamasında bulundu.

"ÖZGÜRLÜKÇÜ, VESAYETE KARŞI, EVRENSEL DEĞERLERLE UYUMLU, GÜÇLER AYRILIĞINA DAYALI BİR ANAYASA YAPMALIYIZ"

Yeni anayasanın başkanlık sistemi için yapılmak istendiğine ilişkin bir soru üzerine Davutoğlu, "Özgürlükçü, vesayete karşı, evrensel değerlerle uyumlu, güçler ayrılığına dayalı bir anayasa yapmalıyız" diyerek, "Salt anayasayı başkanlık meselesi gibi göstermek başkanlık sistemini savunmak açısından da ona karşı çıkmak açısından da sakıncalıdır. Mesele sayın Cumhurbaşkanımızın yetkisinin arttırılması eksilmesi gibi tartışılmamalı. Sayın Sezer ile sayın Bülent Ecevit arasındaki bir tartışma parlamenter sitemde olabilir miydi? Cumhurbaşkanı ile Başbakanlık makamı arasında her an problem çıkarmaya ayarlı bir yapı var. 12 Eylül'ün mantığı hesabı Başbakan verecek. Yukarıda kontrol durumunda olan cumhurbaşkanı hesap vermeyecek. Sorumsuz cumhurbaşkanı. Sorumsuzsa tümüyle tarafsız olmalı. Sorumlu ise yetkisinin daha net tanımlanmış olması gerekir" ifadelerini kullandı.

"CUMHURBAŞKANIMIZ İLE BENİM İLİŞKİM DOĞASI DOLAYISIYLA SİSTEM YÜRÜYOR"

Davutoğlu, "Sayın Cumhurbaşkanımız ile benim ilişkim doğası dolayısıyla sistem yürüyor. Olumlu anlamda söylüyorum. Sayın Sezer ile Ecevit arasındaki bir krizin neye yol açtığını ülke ekonomisi biliyor. Birinci madde bu değil. Önce gerilimin düşmesi ve her şeyin konuşulabilmesi. Mesele cumhurbaşkanlığı makamının gücünü artırmak olarak görülmemeli. Devletin ve demokrasinin restore edilmeye ihtiyacı var. Sükunetle tartışılmalı. Devletin restore edilmeye ihtiyacı var. Yeni anayasa bizim ufkumuzu açar. Devlet yerine insan diyen anayasayı nasıl ön plana çıkaracağız bunları konuşalım" diye konuştu.

"KİMSEYE ŞU VEYA BU MODELİ DAYATMAK İÇİN GÜNDEME GETİRECEK DEĞİLİZ"

Davutoğlu, "Biz kimseye şu veya bu modeli dayatmak için gündeme getirecek değiliz. 7 Haziran'dan sonra pazarlık iddiaları ortaya atıldı. O gün bu tür pazarlıkların içerisine girmeyeceğimizi söylemiştim. Halkımızı aldatmayız" dedi.

"317 MİLLETVEKİLİMİZ VAR REFERANDUM İÇİN SAYIMIZ, GÜCÜMÜZ YETMİYOR O ZAMAN MUTLAKA UZLAŞMAYLA OLACAK"

Davutoğlu, "Şimdi 317 milletvekilimiz var. Referandum için sayımız, gücümüz yetmiyor. O zaman bu mutlaka uzlaşmayla olacak. Şöyle bir algı yaratmak işitiyorlar. Ak Parti kendi istediği sistemi dayatmak için bu tartışmayı başlatıyor. Şahsi hesaplarımızı bir kenara koyalım. 50 sene sonra da yaşayabilecek, 100 sene sonra da torunlarımızın gurur duyacağı anayasayı birlikte yazalım" dedi.

"NE SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZIN NE DE BENİM ŞAHSİ BİR HESABIMIZ YOK"

Davutoğlu, "Kendi halkına güvenen bir anayasa. Başkanlık sistemi bu açıdan tartışılmalı. Ne sayın Cumhurbaşkanımızın ne de benim şahsi bir hesabımız yok. Bizim kanaatimiz iyi tanımlanmış, güçler ayrılığı prensibine dayalı bir başkanlık sistemidir" dedi.

 

 


Loading...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner650

banner801