banner733
banner595

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Ferguson'da kimse hendek kazmamıştı

 Bahar DEMİREL / ANKARA, () - Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda, düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Kalın, Cizre'de yaşanan gelişmelere değinerek "Burada...

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Ferguson'da kimse hendek kazmamıştı

 Bahar DEMİREL / ANKARA, () - Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda, düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Kalın, Cizre'de yaşanan gelişmelere değinerek "Burada...

15 Eylül 2015 Salı 15:31
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Ferguson'da kimse hendek kazmamıştı
banner556

 Bahar DEMİREL / ANKARA, () - Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda, düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Kalın, Cizre'de yaşanan gelişmelere değinerek "Burada bir mukayese yapmak gerekirse geçen yıl Amerika'da Ferguson şehrinde kimse hendek kazmamıştı, sokaklarda eli silahlı teröristler yoktu. Ama orada kamu düzenini sağlamak için ne tür tedbirler alındığını, sokağa çıkma yasağı dahil olmak üzere her tür adımın atıldığını gördük. Türkiye de vatandaşlarının can ve mal güvenliğini sağlamak ve toplumun barış ve huzurunu temin etmek için bu konuda üzerine düşen görevi yerine getirmiştir" dedi. Kalın ayrıca Mescid-i Aksa'da yaşananlar hakkında İsrail yönetimini eleştirerek "Mescid-i Aksa'daki her ihlal ve işgal hareketi, ateşle oynamaktır. İsrail şu anda ateşle oynuyor. Mescid-i Aksa, bizim ilk kıblemizdir. Bu işgal ve ihlal politikalarını bir kez daha şiddetle kınıyor, buradan da İsrail yönetimine açık çağrı yapıyoruz. Bu provokasyonları derhal durdursunlar" ifadelerini kullandı.

"HACI VE HACI ADAYLARINA ALLAH'TAN RAHMET DİLİYORUM"

Kabe'de meydana gelen vinç kazası hakkında konuşan Kalın, "Hacı ve hacı adaylarına Allah'tan rahmet diliyorum. Bununla ilgili gerek Diyanet İşleri Başkanlığımız gerek diğer ilgili kurumlarımız temaslarını yoğun şekilde sürdürüyorlar" diye konuştu.

"YÜZLERCE TERÖRİST ÜLKE İÇİNDE VE DIŞINDA ETKİSİZ HALE GETİRİLMİŞTİR"

Terörle mücadele kapsamında yürütülen çalışmalara değinen Kalın, "Terörle mücadele konusunda Türkiye'nin kazanımlarını ortadan kaldırmak, toplumsal barışını, birlik ve beraberliğini bozmak için tekarr ortaya çıkan terör belasıyla devletimiz ilgili bütün kurumlarıyla yoğun bir şekilde mücadele vermektedir. Kamu düzeni ülkenin neresinde olursa olsun bütün vatandaşların can ve mal güvenliği sağlanana kadar terörle mücadele de kararlı şekilde sürdürülecektir. Bu süreç içerisinde de yüzlerce terörist ülke içinde ve dışında etkisiz hale getirilmiştir" ifadelerini kullandı.

"TOPLUMSAL HUSUMET YARATMAK TERÖR ÖRGÜTÜNÜ SEVİNDİRİR"

Terörle mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceğini kaydeden Kalın, "Kanun dışı yollarla sokak çatışmalarına yeltenmek, toplumsal husumet yaratmak ancak ve ancak terör örgütünü sevindirir. Bu konuda toplumumuzun büyük sağduyu içinde hareket etmesini temenni ediyoruz. Bu yöndeki çağrılarımızı tekrar yineliyoruz. Bu konu büyük önem arz ediyor. Burada asla teröristleri sevindirecek hiçbir eylemin içinde olmamak büyük önem arz ediyor. Bizim bu zor imtihan döneminde, husumeti, savaşı, kalleşliği, ihaneti değil; barışı, huzuru, güveni, sevgiyi yaşatmamız ve çoğaltmamız gerekiyor. Türk, Kürt, Sünni, Alevi, Diyarbakırlı, İstanbullu, Bursalı, Batmanlı, Trabzonlu, Hakkarili fark etmez. Bu ülke coğrafyasındaki her vatandaşımızın özgür, güvende ve müreffeh bir hayat yaşaması için el birliğiyle mücadele ediyoruz. Bu mücadele kararlı şekilde bundan sonra da devam edecektir" şeklinde konuştu.

"TERÖR ÖRGÜTÜNÜN CİZRE GİBİ YERLERDE YAPTIĞI GİRİŞİMLERE HİÇBİR DEMOKRATİK ÜLKEDE MÜSAMAHA GÖSTERİLEMEZ"

Cizre'de yaşanan gelişmelere değinen Kalın, "Terör örgütünün özellikle geçtiğimiz günlerde Cizre gibi yerlerde yaptığı girişimlere hiçbir demokratik ülkede müsamaha gösterilemez. Nitekim ilgili güvenlik kurumlarımız, devlet birimlerimiz de bu konuyla ilgili kararlı bir mücadele vermiştir. Burada zaman zaman ulusal ve uluslararası basında özellikle buralarda yaşanan hadiselerle ilgili çok abartılı haberlerin yapıldığını, yalan yanlış haberlerin yayıldığını görüyoruz. Böyle bir güvenlik zaafiyetinin ortaya çıkmama için güvenlik birimlerimiz üzerine düşeni kanunlar çerçevesinde yapmıştır. Bundan sonra da yapmaya devam edecektir" açıklamasında bulundu.

"FERGUSON'DA KİMSE HENDEK KAZMAMIŞTI, SOKAKLARDA ELİ SİLAHLI TERÖRİSTLER YOKTU"

Cizre'de yaşanan gelişmelere yönelik devletin aldığı tedbirleri, Amerika'nın Ferguson şehrinde yaşanan olaylar ve orada alınan tedbirlerle açıklayan Kalın, "Burada bir mukayese yapmak gerekirse geçen yıl Amerika'da Ferguson şehrinde yaşananlar aslında çok ibret verici bir tablo ortaya çıkartmıştı. Ferguson'da kimse hendek kazmamıştı, sokaklarda eli silahlı teröristler yoktu. Canlı kalkanlar yoktu. Evlere, sokak aralarına, okullara, hastanelere, camilere ya da ibadet yerlerine gizlenmiş teröristler yoktu. Ama orada kamu düzenini sağlamak için ne tür tedbirler alındığını, sokağa çıkma yasağı dahil olmak üzere her tür adımın atıldığını gördük. Türkiye de vatandaşlarının can ve mal güvenliğini sağlamak ve toplumun barış ve huzurunu temin etmek için bu konuda üzerine düşen görevi yerine getirmiştir. Bundan sonra da yerine getirmeye devam edecektir" dedi.

"ANKARA'DA YAPILACAK TERÖRE KARŞI YÜRÜYÜŞ SEVİNDİRİCİ"

STK'ların perşembe günü Ankara'daki Sıhhiye Meydanı'nda terörü kınamak için düzenleyeceği yürüyüşü desteklediklerini belirten Kalın, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Terörle mücadele sürecinde hep yaşadığımız bir konudur. Toplumsal duygular çok daha hassas hale gelir. Ama vatandaşlarımızın, STK'ların, iş çevrelerinin Türkiye'nin her tarafında sağduyu ile hareket etmesi büyük önem arz ediyor. Bu çerçevede de perşembe günü Ankara'da yapılacak olan işçi, işveren ve diğer meslek kuruluşlarının teröre karşı yürüyüşü sevindirici bir gelişmedir. Bildiğim kadarıyla önümüzdeki pazar günü de STK'lar İstanbul'da büyük bir miting hazırlığı içerisindeler. Buradan da barış, kardeşlik ve dostluk mesajları verilecek. Teröre çok açık, net, kesin bir dille hayır denilecektir"

"TERÖRİZM NASIL SUÇSA TERÖRİZMİ ÖVMEK DE AYNI ŞEKİLDE SUÇTUR"

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, açıklamasında şunları kaydetti: "Bu mücadeleyi yürütürken zaman zaman karşılaştığımız konulardan biri de terör propagandasına alet olan çeşitli mecralar, aktörler ve bunlarla ilgili yürütülen tartışmalardır. Terörizm nasıl bir suçsa terörizmi övmek, desteklemek, şirin göstermek, romantize etmek de aynı şekilde bir suçtur. Her terör saldırılarının başladığı dönemde olduğu gibi ülkemizde de uluslararası basında da basın ve ifade özgürlüğünün kısıtlandığına dair çeşitli haberler, iddialar ortaya atılıyor. Bu konuyu aydınlığa kavuşturmamız gerekiyor. İspanya, İngiltere, Fransa gibi birçok AB ülkesinde terörün yüceltilmesini önlemek amacıyla çıkartılmış yasalar var. Bunlar terör propagandası yapan kişilerle ilgili yasal düzenlemelerdir. İngiltere'de terörün yüceltilmesini önleme yasası çerçevesinde, yaklaşık 300 kişi geçtiğimiz yıl içerisinde tutuklanmış, gözaltına alınmıştır. Fransa'da Charlie Hebdo saldırısından sonra terörü övmek amacıyla sosyal medya ve basın üzerinden yayın yapan kişilerle ilgili hukuki süreçler başlatılmış ve yaklaşık 70 kişi gözaltına alınmış, bunların önemli kısmı tutuklanmıştır. Terörle mücadele ederken aynı zamanda terör propagandasına alet olmamak, toplumsal husumeti besleyen, yetkilileri hedef gösteren yayınlardan da kaçınmak gerekir. Bununla ilgili hukuk çerçevesinde devletin alacağı tedbirler de ortadadır"

"BATI BASINININ PKK TERÖRÜNÜ ŞİRİN GÖSTERMEYE ÇALIŞMASI ASLA KABUL EDİLEMEZ"

Batı medyasının terörle mücadele kapsamındaki tutumunu eleştiren Kalın, "Batı basınının güya DEAŞ terör örgütüyle mücadele ediyor, bahanesiyle PKK terörünü, teröristleri şirin göstermeye çalışması; onları adeta romantize etmesi asla kabul edilemez. Bu tür yayınlar PKK terör örgütü için değil de DAİŞ gibi El Kaide gibi İRA gibi terör örgütleri için yapılsaydı bunların yaptığı terör eylemlerini yücelten yayınlar yapılsaydı acaba Batı kamuoyunun tepkisi ne olurdu? Herhalde herkes infial gösterir, bunların kabul edilemez bir şey olduğunu açıkça ifade ederdi. Türkiye de terörün propagandasına karşı gerekli tedbirleri almak durumundadır" diye konuştu.

"AYLAN KÜRDİ'NİN YÜREK BURKAN FOTOĞRAFI DÜNYAYI AYAĞA KALDIRDI"

Mülteci krizine değinen Kalın, Aylan Kürdi'nin sahile vuran cansız bedeninin yer aldığı fotoğrafın dünyada yankı uyandırdığını belirterek "Mülteci krizi maalesef Aylan Kürdi'nin yürek burkan fotoğrafından sonra oluşan infiale rağmen tekrar bir krize doğru gidiyor. Aylan'ın cansız bedeni bütün dünyayı ayağa kaldırdı ve biz de umutlandık. Belki bu sefer dünyanın ileri ülkeleri bu mülteci krizini çözmek için adım atar, diye ümitlendik. Hala bu ümidimizi muhafaza ediyoruz. Avrupa'da bazı siyasi liderlerin hatta Papa'nın bu mültecilere kapılarınızı açın, çağrıları son derece memnuniyet vericidir. Takdirle değerlendiriyoruz. Ege ve Akdeniz'de insanlar ölmeye devam ediyor. Yeni Aylan Kürdi'ler maalesef yaşanmaya devam ediyor. Bu insanlık adına utanç verici bir durumdur. Bu yükü taşımak bizim için şereftir. Biz Avrupalı liderlerin de bu mülteci krizinin sonlanması için ve gariban insanların en azından bir nebze nefes alabilmesini sağlayacak adımları atmasını bekliyoruz. Bütün Suriyelilerin gitmek istediği bir tek yer var, o da kendi ülkeleri. Ama barış içinde huzur içinde savaşın, ölümün olmadığı bir Suriye'ye gitmek istiyorlar" ifadelerini kullandı."İSRAİL ASKERLERİNİN KİRLİ POSTALLARIYLA MESCİD-İ AKSA'YA AYAK BASMALARINI ŞİDDETLE KINIYORUZ"

Mescid-i Aksa'da yaşanan gelişmeleri kınadıklarını söyleyen Kalın, "Mescid-i Aksa Külliyesi içerisindeki bölüme Müslümanların girişini engelleyen İsrail askerleri maalesef onlarca kişinin de yaralanmasına neden oldu. Bunun amacının ne olduğunu biliyoruz. İsrail yönetimi böylece oraya aşırılıkçı Yahudi yerleşimcilerin girmesini meşrulaştırmaya çalışmaktadır. Bunlar yapılırken İsrail askerlerinin koruması altında kirli postallarıyla Mescid-i Aksa'nın pak topraklarına, halılarına, camilerine ayak basmalarını şiddetle kınıyoruz. Özellikle Roş Aşana'ya girdiğimiz şu günde böyle bir provokasyona gidilmesi, İsrail'in yerleşim ve işgal politikalarına devam etmesi, mevcut İsrail yönetiminin barış konusundaki gerçek niyetini de açıkça ortaya koymaktadır" şeklinde konuştu.

"MESCİD-İ AKSA'DAKİ HER İHLAL VE İŞGAL HAREKETİ, ATEŞLE OYNAMAKTIR"

Sözcü Kalın, İsrail yönetimini eleştirerek "Mescid-i Aksa'daki her ihlal ve işgal hareketi, ateşle oynamaktır. İsrail şu anda ateşle oynuyor. Mescid-i Aksa, bizim ilk kıblemizdir. Bütün Müslümanların kutsal mekanıdır. Bu işgal ve ihlal politikalarını bir kez daha şiddetle kınıyor, buradan da İsrail yönetimine açık çağrı yapıyoruz. Bu provokasyonları derhal durdursunlar. Mescid-i Aksa, Müslümanlara ait kutsal bir mekandır. Onun kutsiyetini korumak herkesin görevidir. Bu çerçevede Cumhurbaşkanımız çok yoğun telefon diplomasisi yürütmektedir. Konuyla ilgili olarak Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ile dün Halit Meşal ile BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun ile görüşmeler yaptı. Bugün ve yarın da Ürdün, Suudi Arabistan, Fas Kralları ile görüşmeleri devam edecek. İslam İş Birliği Teşkilatı'na üye ülkelerle bu konuyu en yakın şekilde takip etmeye devam edeceğiz" dedi.

"HAVA OPERASYONU SINIR BOYUNDA ALINAN DİĞER TEDBİRLERLE BERABER DEVAM EDECEKTİR"

IŞİD ile mücadele kapsamında yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler veren Kalın, "DEAŞ’la mücadele kararlı şekilde devam ediyor. Suriye’de hava harekatlarını yürütmekteyiz. Hava operasyonu sınır boyunda alınan diğer tedbirlerle beraber devam edecektir. Özellikle Suriye-Türkiye sınırında terörden arındırılmış bölgelerin inşa edilmesi noktasında çalışmalarımız uluslararası paydaşlarımızla devam etmektedir. DEAŞ’la mücadele kapsamında şu ana kadar yaklaşık 20 bin kişinin ülkeye girişine yasak getirilmiştir. Yaklaşık 2 bini aşkın kişi sınır dışı edilmiştir. Türkiye içerisinde yapılan operasyonlarda yaklaşık 500 kişi gözaltına alınmış, bunların 165'i tutuklanmış ve hukuki süreçler devam etmektedir. DEAŞ’la mücadele sadece Türkiye’nin meselesi değildir. Herkesin üzerine görev düşmektedir. Eğer bu yabancı savaşçıların DEAŞ’a katılımını engellemek istiyorsak bunların ilk çıkış noktalarında durdurulması gerekir. Bir şekilde bu insanlar gitmişse de mutlaka Türk güvenlik birimlerinin bilgilendirilmesi gerekir" değerlendirmesinde bulundu.

"İDDİALAR HAKKINDA SPEKÜLATİF ŞEYLER SÖYLEMEM DOĞRU OLMAZ"

Açıklamalarının ardından basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Kalın, AK Parti kongresinden önce Binali Yıldırım’ın adaylığı konusunda imza toplandığı yönündeki iddiaların sorulması üzerine "Bahsettiğiniz gibi AK Parti'nin kongre süreci ve diğer konular birer iddia. Benim iddialar hakkında spekülatif şeyler söylemem doğru olmaz. Her şeyden önce AK Parti'ye kongresi, MKYK'sı hayırlı olsun. Önümüzde bir seçim süreci var. Ondan sonra belki tablo biraz daha netleşecek. Bunlar iddialar. Benim spekülatif şeyler söylemem doğru olmaz" diye yanıt verdi.

"CUMHURBAŞKANIMIZIN HALKA BULUŞMASININ SİYASİ BİR FAALİYETİN İÇERİSİNDE GİBİ YANSITILMASINI KASITLI OLARAK DEĞERLENDİRİYORUZ"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim döneminde meydanlara ineceği yönündeki iddialar ile Erdoğan'ın yurtdışı ziyaretlerinin olup olmayacağı soruları için Kalın, şöyle yanıt verdi: "Bu meydanlara inme ifadesi kodlu bir ifade haline geldi. Halkın oylarıyla seçilmiş bir Cumhurbaşkanımız var şu anda. Bunun en önemli ayaklarından birisi tabi ki milletimizin her kesimiyle kucaklaşmasıdır. Bazen muhtarlarla buluşma olur, bazen vatandaşlarımıza hitap şeklinde olur. Cumhurbaşkanımızın halka buluşmasını, her temasını siyasi bir faaliyetin içerisinde gibi yansıtılmasını biz çok yanlı ve kasıtlı olarak değerlendiriyoruz. Cumhurbaşkanımız halkın içinden gelmiştir. Halkın içinde olmaya da devam etmektedir. Siz onu taksicilerle çay içerken görürsünüz bazen vatandaşlara hitap ederken de görürsünüz. Böyle bir liderin bu tür eleştiriler ve değerlendirmeler var diye milletle olan temasını herhalde kesmesini bekleyemeyiz. Halkın oylarıyla seçilmiş ilk cumhurbaşkanı olması hasebiyle zaten milletimizin her kesimiyle sıcak temasta olan bir cumhurbaşkanımız var. Bu süreç içerisinde de Cumhurbaşkanımız vatandaşlarımızla buluşmaya devam edecektir. Bunlar yurt içinde veya yurt dışında olabilir"

"TABLOYU NET GÖRDÜKTEN SONRA DEĞERLENDİRMEK YAPMAK İSABETLİ OLUR"Medyaya yönelik yürütülen soruşturmalar kapsamında sorulan bir soru için Kalın, "Doğan Medya'ya başlatılan hukuki süreçle ilgili benim yorum yapmam doğru olmaz. Bu hukuki bir süreçtir. Gerekçelerini görelim. Ne tür iddialarla adli makamlar bu soruşturmayı başlattılar. Tabloyu net gördükten sonra değerlendirmek yapmak, daha isabetli olur diye düşünüyorum" dedi.

"G20 ZİRVESİ'NDE OBAMA İLE HER HALÜKARDA BİR ARAYA GELECEKLER"Erdoğan'ın ABD ziyaretine ilişkin sorulan bir soru için Kalın, ziyaret tarihinin kesinleşmediğini belirterek "G20 öncesi Cumhurbaşkanımızın bütün G20 ülkelerini ziyaret ederek ya da liderleriyle görüşerek G20 gündemini beraber inşa etmek gibi bir hedefi vardı. Ülkemizde yaşanan bu hadiseler üzerine ziyaretlerin bir kısmını iptal durumunda kaldık. ABD ziyareti her an gündemde olabilir. Kesin bir şey söyleyemiyorum. Tarihler üzerinde çalışılıyor. G20 öncesi veya sonrasında olabilir. Zaten G20 Zirvesi'nde Sayın Obama ile her halükarda bir araya gelecekler. ABD bizim için önemli bir müttefik ülkedir. Kendileriyle yürüttüğümüz birçok konu var. Ziyaretle ilgili şu anda kesin bir tarih henüz söz konusu değil" ifadelerini kullandı.

"CUMHURBAŞKANLIĞI MAKAMINA HAKARETİ, İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ KAPSAMINDA DEĞERLENDİRMEK MÜMKÜN DEĞİLDİR"

Toplatılmasıyla gündeme gelen Nokta Dergisi hakkında sorulan soruyu Kalın, şöyle yanıtladı: "Cumhurbaşkanlığı makamına hakareti, ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirmek hiçbir zaman mümkün değildir. Terör örgütünün doğrudan ya da dolaylı yoldan propagandasını yapmak da asla ifade özgürlüğü ile basın özgürlüğüyle ilişkilendirilecek bir şey değildir. Türkiye, şu anda terörle mücadele sürecinden geçiyor. Burada herkesin üzerine düşen hassasiyeti ortaya koyması gerekir. Küçük siyasi puanlar elde etmek için Cumhurbaşkanlığı makamına saldırmak, siyaset değildir. Cumhurbaşkanlığına, şahsına veya ailesine saldırarak, medyada ilgi odağı olmaya çalışmak da gazetecilik değildir. Bu başka bir şeydir, militarizmdir"

"TÜRKİYE'DE HER TÜRLÜ GÖRÜŞ RAHATLIKLA İFADE EDİLEBİLMEKTEDİR"

Sözcü Kalın, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Her gün Cumhurbaşkanlığı makamına saldırarak bunları kimse basın özgürlüğü olarak aklamaya çalışmasın. Eleştiri konusunda sorunumuz yok. Kişilik cinayetine, kimlik suikastine yönelmeden bunları yapabilirsiniz. Türkiye'de bu konuda her türlü görüş rahatlıkla ifade edilebilmektedir. Ama bazen öyle tabloyla karşı karşıya kalıyoruz ki adeta terörle mücadele ettiği için devletin töhmet altında bırakıldığı tablolarla karşı karşıya kalıyoruz. Bunların hiçbirisi terörle mücadelede zaaf unsuru olarak tolere edilebilecek şeyler değildir"

 

 

 

 

Loading...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner650

banner682