banner1589

banner1567

banner1526

banner1588

banner1525

banner1324

banner1581

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan çok kritik açıklama!

ABD askerlerinin Türkiye sınırında YPG’lilerle nöbet tutmasını “Ne yazık ki ABD bizi ciddi mânâda üzmüştür” diye değerlendiren Erdoğan, “O zaman biz göbeğimizi kendimiz keseceğiz. Karaçok’ta, Sincar’da ne olduysa bunlara devam edeceğiz” dedi

Siyaset 01.05.2017, 08:40
334
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan çok kritik açıklama!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, YPG’ye karşı yeni operasyonların sinyallerini verdi. Erdoğan, “Terör örgütlerine tarih verecek, haber vererek gidecek değiliz ama bilecekler ki TSK her an buralara gelebilir. Endişeyle yaşamaktansa onlar korkuyla yaşasınlar” dedi.

Hindistan’a hareketinden önce Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi’nde basın toplantısı düzenleyen Erdoğangazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin TSK’nın Karaçok’a düzenlediği hava operasyonunda öldürülen bazı teröristlerin cenazesine ABD askerlerinin katıldığını gösteren fotoğrafları yayınlandı. Ayrıca yine YPG’liler ile ABD askerlerinin Türkiye sınırında birlikte nöbet tutup devriye yaptığına dair fotoğraflar var. Nasıl değerlendirirsiniz?” sorusu üzerine Erdoğan, şunları söyledi:

“Siz zaten şu anda değerlendirmeyi yaptınız. Ne yazık ki bu konvoylarda her iki ülke bayraklarının, ülke de demeyeceğim YPG gibi bir terör örgütünün paçavralarının olduğu konvoy içinde Amerika’nın bayraklarının olması, dalgalanması bizleri ciddi mânâda üzmüştür. Bunları da tabii 16’sında yapacağımız ziyarette Sayın Başkan’a, ‘buyurun’ diyeceğiz, göstereceğiz. Madem ki biz, uluslararası teröre ortak olarak karşıyız, bu durum nedir diye, kendilerine bunları göstereceğiz. Sayın Obama döneminden başlayan bir süreç şu anda devam ediyor. Bunun artık noktalanması lazım... Bizler de NATO’nun iki  ortak ülkesi, stratejik müttefikler olarak bundan ciddi manada rahatsız olacağız. Her zaman söylediğim gibi o zaman biz göbeğimizi kendimiz keseceğiz. Bu ifademi tekraren kullanıyorum. Karaçok’ta ne olduysa, Sincar’da ne olduysa artık bunlara devam etmek durumunda kalacağız. Dün de söylediğim gibi, ‘Bir gece ansızın gelebiliriz.’ derken bunu kastediyorum. Bütün oralardaki terör örgütlerine tarih vererek, haber vererek gidecek değiliz ama bilecekler ki Türk Silahlı Kuvvetleri her an buralara gelebilir. Biz endişeyle yaşamaktansa, onlar korkuyla yaşasınlar.”

‘Yetki Başbakan’ın’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabinede revizyon olup olmayacağına yönelik soruya şu karşılığı verdi:

“Kabine değişikliği teklifi Cumhurbaşkanı’nın değil hükümetindir. Dolayısıyla hükümetin tasarruf alanına ben tabii ki Cumhurbaşkanı olarak giremem. Şu anda gündemde böyle bir şey söz konusu değil ama ileride ne olur, ne biter onu da şu anda söylemek yanlış olur. Sağlıklı bir şekilde yürüyen şu anda bir hükümet yapısı var. Ekonomide şu anda sürekli bir yükseliş trendi içerisindeyiz. Bunun daha da iyi bir konuma geleceğini ama her alanda da tabii ki hükümetimizin başarısı... Bu başarıyı değerlendirme, bu noktada sayın Başbakan’ın kendi tasarrufları her an olabilir. Bu tasarrufları tabii ki Cumhurbaşkanı olarak paylaşma imkânımız da olacaktır. Yani ne bir kapama ne de böyle bir karar yetkisi açıklama gibi bir anlayışım söz konusu değildir. Buradaki yetki Başbakan ve hükümete aittir. Bütün bizim temennimiz ülkemizin geleceği için en hayırlı olan neyse odur.”

İlişkiler iyi seviyeye çıkacak

“Türkiye gibi Hindistan da farklı terör yapılarıyla mücadele ediyor. 24 Nisan günü düzenlenen hain  saldırıda, 25 Hint görevlisi hayatını kaybetti. Dünyanın en cani örgütleriyle  mücadele eden bir ülke olarak, Hindistan’ın acısını çok iyi anlıyoruz. FETÖ terör örgütü başta olmak üzere masumları katleden, iki ülke ilişkilerini dinamitlemeye çalışan şer odaklarını da bu ziyaret sırasında etraflıca ele alacağız. Hindistan’la ilişkilerimiz son dönemde önemli mesafeler kaydetmiştir. Hindistan  ile ilişkilerimizin daha da ileri seviyelere gelmesi, özellikle  elektrik-elektronik, yani yazılım sektöründe Hindistan’ın yeri, konumu dünyada  bellidir. Bunu iyi değerlendirme arzusu içerisindeyiz” dedi.

Yorumlar (0)