banner1365

banner1469

banner1345

banner1480

Çavuşoğlu: 'İç savaşa sürüklenebilir'

banner1357

Katıldığı AB Gayriresmi Dışişleri Bakanları Toplantısı'ndan önce açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Venezuela ile ilgili ülkeleri uyararak "Allah korusun, içerde bir iç savaşa bile ülke sürüklenebilir." ifadesinde bulundu.

Politika 01.02.2019, 15:06 01.02.2019, 15:10
Çavuşoğlu: 'İç savaşa sürüklenebilir'
banner1353
banner1375

Avrupa Birliği (AB) Gayriresmi Dışişleri Bakanları (Gymnich) Toplantısı'na katılmak için Romanya'ya giden Çavuşoğlu, toplantı öncesi güncel konularla alakalı sorularu cevapladı.

ÇÖZÜM GETİRMEZ

AP'nin, Venezuela'da kendini "geçici devlet başkanı" ilan eden muhalif lider Guaido'yu tanımasıyla alakalı yöneltilen soruya Çavuşoğlu, "Bu şekilde dışardan müdahale sağlıklı değildir, doğru değildir, çözüm getirmez. Sorunu daha da derinleştirir. Allah korusun içerde bir iç savaşa bile ülke sürüklenebilir." cevabını verdi. 

Çavuşoğlu, bu ülkelerin taraf tutmayı bırakıp Venezuela içinde diyaloğu ve Venezuela ile diyaloğu ön plana çıkarması gerektiğine vugu yaparak, Türkiye'nin bu tür kararları doğru bulmadığını ifade etti.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Maduro seçimle geldi. Dolayısıyla Venezuela halkının bu iradesine de saygısızlık etmesin kimse." ifadesinde bulunu. 

Diğer yandan Venezuela'da gerçekte bir sorun olduğunu aktaran Çavuşoğlu, bu sorunun diyalog ve iş birliği ile çözülebileceğine vurgu yaptı.

Çavuşoğlu, "Kamplaşma yerine sorunu nasıl çözeceğimize odaklanırsak Venezuela'ya ve Venezuela halkına daha çok yardımcı oluruz ve o bölgedeki birçok sorunu ortadan kaldırmış oluruz." şeklinde konuştu.

İRAN'A YAPTIRIM KARARLARI

Almanya, Fransa ve İngiltere'nin, İran'a yönelik ABD yaptırımlarını bertaraf etmeyi öngören özel amaçlı ticari mekanizma yaratmasıyla alakalı Çavuşoğlu, "Daha fazla diyalog ve iş birliği ile bu sorunların çözülebileceğine inanıyoruz. Ticaretlerle ilgili bu yaptırımlar sadece İran değil, Avrupa ülkelerini ve Japonya dahil dünyadaki birçok ülkeyi etkiliyor. Dolayısıyla ABD'nin bu tavrına karşı AB'nin attığı bu adımları olumlu buluyoruz." ifadesini kullandı. 
"ABD'nin bu kararlarından vazgeçmesi gerekiyor." diyen Çavuşoğlu, hangi ülkeye olursa olsun başından beri bu tür yaptırımlara karşı olduklarını ifade etti.

Çavuşoğlu, İran'a karşı ABD'nin tek taraflı yaptırımlarıyla bir sonuç alamayacağını daha öncesinde ifade ettiğini aktararak bugüne dek AB ile ve AB'deki ülkelerle özellikle bu konuda görüşler ve politikalarının örtüştüğünü ifade etti. 

Bakan Çavuşoğlu, bu adımların kendilerini mutlu ettiğini fakat kesin bir çözüm olmadığını ifadelerine ekledi.

AB İLİŞKİLERİ 

Romanya'nın partiler üstü bir politika seyrederek Türkiye'nin AB üyeliğini her zaman kesintisiz şekilde desteklediğini hatırlatan Çavuşoğlu, "Bu dönemde de AB ile ilişkilerimizin daha da normalleşeceğine inanıyoruz. Temaslar devam edecek." dedi. 

Çavuşoğlu, Bulgaristan gibi Romanya'nın da bir zirve düzenlemeyi gündeme getirdiğini ifade ederek, 15 Mart'ta Türkiye-AB Ortaklık Konseyi Toplantısı'nın Brüksel'de yapılacağını aktardı. 

Bakan Çavuşoğlu, Romanya'nın bu tutumu ve desteği için teşekkürlerini dile getirdi.

Gymnich toplantısında "Suriye, Çin, AB genişleme politikası" gibi konuların ele alınacağını kaydeden Çavuşoğlu, "AB'nin diğer alanlarda olduğu gibi genişlemeyle ilgili net bir politikası yok." ifadelerine yer verdi.

Çavuşoğlu, Rusya ile ABD arasındaki Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'nın (INF) iptal edilmesi konusunda kendisine yöneltilen soru üzerine, NATO müttefiği olarak NATO'nun politikalarını desteklediklerini  aktardı.

Bu konuda eş zamanlı olarak caydırma ve diyalog politikası güttüklerini ifade eden Çavuşoğlu, "Bugünlerde bu tarz problemlerin üstesinden gelmek için daha çok diyaloğa ihtiyacımız var." ifadesini kullandı.

Yorumlar (0)
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 25 Şubat 2020
İmsak 05:43
Güneş 07:08
Öğle 12:53
İkindi 15:55
Akşam 18:27
Yatsı 19:47