banner595

Bülent Arınç’ın Bakanlar Kurulu Toplantısı Açıklaması (1)

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “Çözüm sürecini en çok savunanlardan birisiyim. Çözüm sürecinin Türkiye için olmazsa olmaz, bir netice hasıl etmesini beklerim. Çünkü terörün sona ermesi akan kanların durması bizim hedefimizdir....

Bülent Arınç’ın Bakanlar Kurulu Toplantısı Açıklaması (1)

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “Çözüm sürecini en çok savunanlardan birisiyim. Çözüm sürecinin Türkiye için olmazsa olmaz, bir netice hasıl etmesini beklerim. Çünkü terörün sona ermesi akan kanların durması bizim hedefimizdir....

02 Mart 2015 Pazartesi 19:38
Bülent Arınç’ın Bakanlar Kurulu Toplantısı Açıklaması (1)
banner730
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “Çözüm sürecini en çok savunanlardan birisiyim. Çözüm sürecinin Türkiye için olmazsa olmaz, bir netice hasıl etmesini beklerim. Çünkü terörün sona ermesi akan kanların durması bizim hedefimizdir. Ama birilerin ümit ettiği gibi çözüm süreci çözülme süreci değildir” dedi.
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası ele alınan konular ve gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Arınç, "Yaşar Kemal edebi yolculuğuna uğurlandı. Birkaç günden beri bu vefat sebebiyle Türkiye’de bir üzüntü olduğunu biliyorum. Ben de merhum Yaşar Kemal’e Allah’tan rahmet diliyorum. Gerçekten çok üzgünüz Anadolu’un bir evladıydı. Sadece onun için övüneceğimiz şey Nobel Edebiyat Ödülü’ne aday gösterilmesi değil, o kitaplardaki öykülerden, roman kahramanlarının pek çoğunun zihinlerimizde yaşayacak olmasıdır. Yaşar Kemal inşallah bu ülkede gerçek bir barışı, halkımızın birbiriyle olan kaynaşmasını özleyen ve bekleyen insandı. Siyaset yaptığı zamanlarda da böyleydi. Büyük bir kayıptır, yeri herhalde dolmayacaktır. Ona hizmetleri ve eserlerinden dolayı şükranlarımı sunuyorum. Allah’tan rahmet diliyorum. Yine, 27 Şubat’ta hayatını kaybeden, geçmiş dönemlerde Başbakanlık yapan muhterem Erbakan Hocamızın da vefatının yıl dönümüydü. Muhterem Başbakanımızı rahmetle anıyorum, minnetle hatırlıyorum. Ondan şahsen çok şeyler öğrendiğimizi, ülkemizi, milletimizi sevmenin ne demek olduğunu, iyinin, güzelin hakimiyetini nasıl kurmamız gerektiğini ve milletçe ona şükran borçlu olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Allah Necmettin Erbakan hocamıza da rahmet etsin" ifadelerini kullandı.
Başbakan Davutoğlu’nun bu hafta içinde dış ve iç gelişmelerle ilgili bilgi sunduğunu belirten Arınç, "Cuma günü İstanbul’da bazı önemli projelerin açıklandığını, cumartesi günü çözüm süreciyle ilgili önemli kararların alındığını, bu günde birkaç gün sürecek dış geziye gideceğini biliyoruz. Bunlarla ilgili düşüncelerini Sayın Başbakanımız aktardı. TBMM çalışmaları konusunda Sayın Yalçın Akdoğan yurtdışında olduğu için ona vekalet eden arkadaşımız bilgiler verdi. AB Bakanımız Volkan Bozkır AB konusundaki gelişmeleri Başbakanımız ve Bakanlarımıza aktardı. Avusturya’da çıkarılan İslam Yasası hakkında Bakanlar Kurulumuzu bilgilendirdi. Söz konusu yasa çerçevesinde getirilenler konusunda bazı olumsuz noktaların ve hükümlerin olduğunu biliyoruz. AB içindeki konumunu da çok iyi biliyoruz. Ne var ki bir yasa bazı milletvekilleri tarafından hazırlanmış, uzun süre tartışmaların ardından sadece oy çokluğuyla kabul edilmiştir. Tasarıya muhalefet partileri destek vermemiş. Ayrıntıları mevcuttur. Bununla ilgili bazı diplomatik, bazı itirazlarımızın, eleştirilerimizin olduğunu biliyoruz. Bir hukuki süreç de başlatılacaktır. Müslümanların Avusturya’da kazandığı müktesep haklarının zarar görmemesi ve bu elde edilen haklarının diğer başka ülkelerde de elden alınmasına yol açabilecek siyasi gelişmeleri önlemek adına Türkiye Cumhuriyeti diplomatik çalışmalarla değil, hukuki çalışmalarla da bu yasanın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne götürülmesi dahil önemli bir çalışmayı başlatmış olacaktır" diye konuştu.
Arınç, bugün Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın önümüzdeki dönem için yargı reformu stratejik taslağı konusunda sunumun uzun zamanlarını aldığını ama bunun bütün yönleriyle tartışıldığını ifade etti. Arınç, "6 Mart akşamı Sayın Bakanımızın görevinden ayrılmış olacaktır. Müteakiben getirilen bakan arkadaşımız takip edecektir. Bununla ilgili çalışma taslak üzerende halkımız bilgilendirilecektir" ifadelerini kullandı.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’ın da önemli bir sunum yaptığını anlatan Arınç, "Türkiye Uzay Ajansı kurulmak üzere, ismini TUA olarak belirledik. İkinci sunumu da ulaşan ve erişen Türkiye başlıklı yüksek hızlı trenler, otoyollar, tüneller, raylı hatlar, boğaz geçişi, demiryolu entegrasyonu, devam eden ve önümüzdeki dönem başlayacak yatırımı hepimizi sevindirecek biçimde ortaya koydu. Türkiye bu konudaki yatırımlarına devam edecektir" dedi.
Çözüm süreciyle ilgili olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve bakanların görüşlerini ifade ettiğini hatırlatan Arınç, Davutoğlu’nun grup toplantısında çözüm süreci ve üzerinde mutabık kalınan hususların ne anlama geldiğini tekrar ifade ettiğini söyledi.
Açıklaması sonrası gazetecilerin sorularını cevaplayan Arınç, bir gazetecinin, "HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın ’10 madde tartışılmalı’ açıklamalarını sorması üzerine, "Geçtiğimiz Cumartesi günü İstanbul’da HDP milletvekillerine bir tarafta da bakanların bulunduğu açıklamanın özeti şudur; bahar aylarında bu aşamada bir tarafın görevi buyken bir tarafta da anayasal bazı değişikliklerin yapılması, bazı hususların da tartışılmaya açılması istenmektedir. Bunların açıkladığı 2013 yılının Nevruz ayında da buna benzer Öcalan’ın mesajı milletvekilleri tarafından okunmuştu. Tabii 2013’teki bu noktadan bu noktaya gelinmiş bulunuyor. İki yıllık bir gecikme var. Silahları ellerinden bırakmadılar. Dışarıya çıkmanın ötesinde buna itiraz ettiler. Çok büyük terör olayları yaşanmadı, mayınlar patlamadı bunları olumlu olarak gördük. Bunun yanında kamu güvenliğini bozan olaylar yaşandı. 6-7 ay önce Kobani olaylarını bahane ederek, insanları öldürmek, insanların evlerine tecavüz etmek kadınların çocukların zarar gördüğü toplumsal olay dediğimiz doğrudan terör olayları az da olsa kendini göstermeye başladı. Terör eylemleri, toplumsal olayları şiddet mutlaka bitecektir. Çözüm süreci ancak bundan sonra konuşulmaya başlanacaktır. Yakılan iş makinelerinin, çözüm süreciyle gelin oturalım bakalım konuşalım demesini kimse beklemesin. Hükümetimiz bu konuda kararlıdır, ben de hükümetimizin bu konudaki kararını temsil ediyorum. Kimseyle alıp veremeyeceğimiz hiçbir şey yok. HDP legal bir partidir. Çözüm sürecinde bizim partnerimizdir. Partnerimizle iyi ilişkiler kurmak onlarla çözüm süreci konusunda müşterek çalışmayı arzu ederiz. Parlamento dışında olanlar da iyi arkadaşlıklarımızın olduğunu herkes bilmelidir" cevabını verdi.
‘2009 yılından bu yana hükümetteyim’ diyen Arınç, “Çözüm sürecini en çok savunanlardan birisiyim. Çözüm sürecinin Türkiye için olmazsa olmaz, bir netice hasıl etmesini beklerim. Çünkü terörün sona ermesi akan kanların durması bizim hedefimizdir. Ama birilerin ümit ettiği gibi çözüm süreci çözülme süreci değildir. Biz bu ülkenin birliği ve dirliğini isteriz. İnsanımızı anlamaya çalışırız. Bunu bir lütuf olarak değil insan hakkı olarak da düşünürüz. Bana bağlı kurumlarda yapılanları herkes biliyor ve takdir ediyor. Bugüne kadar HDP’li milletvekillerinin hiçbirisi beni çözüm sürecini engellemeye çalışmakla itham etmedi. Bu yüzden müsaade ederseniz. Hükümet sözcülüğü ve başbakan yardımcılığı görevim dışında onlara iki şey söylemek isterim. O açıklamada 3 HDP’li milletvekilleri var. Onlara teşekkür ediyorum. Bu kişiler aynı zamanda İmralı adasına giden görüşme heyeti içerinde de iki yıldan beri yer alıyorlar. Bu süreci yakından takip eden, görevi icabı, istihbaratın verdiği bilgiler yanında özel bilgilere sahip insandım ben. Bugün üç tane arkadaşımız da içlerinde Pervin Buldan’da var. Demirtaş, çözüm süreci konusunda iyi niyetli çaba gösteren ve bunun nihayete ulaşmasını arzu eden insan değildir. O şimdi önümüzdeki seçimler için iyi bir proje olarak gözüküyor. Bu proje için Türkiye’de çalışanlar var. Bu proje sadece Demirtaş’ın şahsında değil. İçinde kızıl yıldızı da barındıran Vatan Partisi için de bir noktadır. Bir başka parti için de bir noktadır. AK Parti’nin kuruculuğunu yapan, imam hatip mezunu olmasıyla bu çizgiden sapmamış bir insan şimdi Doğu Perinçek’le Suriye’ye ziyarete gidebiliyor. AK Parti’de ikinci adamlıktan bugün HDP’de adaylık bir başkasından da bahsedebiliriz. Bir proje var, bu proje içinde birileri küçültülmeye birileri büyütülmeye çalışılır. Ama sonunda milletin dediği olur. Ben kendisinin başarılı bir siyasetçi olacağını düşünüyorum, Sadece en büyük engelin egosu olduğunu söylemiştim. Çözüm sürecine bugüne kadar ne kadar engel çıkarılmışsa bunlardan sorumlu olanların en başında Selahattin Demirtaş’tır. Sayın Demirtaş’ın yüz ifadesine bakın çatma kaşlar, sıkıntı, öfke ve nefret. Bunları çözebilecek noktadasınız ama olan olmuştur. Çözüm sürecinde iyi niyetli anlayış gösteren insanlar anlayışla, akılla bu karar karar vermişlerdir" şeklinde konuştu.

Loading...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner650