banner1365

banner1345

Bm Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres:

banner1357

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres, “Suriye ve Irak için maalesef kısa vadede çözüm görünmüyor ama orta vade ve gerekli olan her türlü destek için kurum adına hazır olduğumuzu belirttim” dedi.Birleşmiş Milletler Mülteciler...

SİYASET 07.01.2015, 19:35
Bm Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres:
banner1353
BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres, “Suriye ve Irak için maalesef kısa vadede çözüm görünmüyor ama orta vade ve gerekli olan her türlü destek için kurum adına hazır olduğumuzu belirttim” dedi.
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres’ın Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun davetine icabetle etmek üzere geldiği 2 günlük Türkiye ziyareti sona erdi. BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres, Esenboğa Havalimanı’nda yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve diğer yetkililer ile görüşmelerde bulunduğunu söyledi.
1 milyon 700 bin Suriyeli ve 100 bine yakın Iraklı mültecinin Türkiye’de koruma altında olduğunu ifade eden Guterres, “ Suriyeliler ve Iraklı mülteciler sadece koruma değil destek ve yardımdan da faydalanıyor. Bu ülkeler çok zor durumdan geçiyor” ifadesini kullandı.
Türkiye’nin zor bir dönemde çok sayıda mülteci kabul ettiğini belirten Guterres, şöyle devam etti:
“Türkiye yasal ve kurumsal yapısını da çok modern bir sığınma sistemini geliştirmiş durumda. Bu takdir edilmesi gereken bir durumdur. Türkiye, Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu uygulamaları kabul edildi ve artık uygulama bölümüne geçilecek. Bu geçici koruma sistemiyle de bu sistemin altında olan eğitim, sağlık ve iş gücüne gelişimine sağlanacak. Bunlar mültecilerin hayatları için çok büyük gelişmeler. Bunun yanında aynı zamanda gördüğümüz yetkililerin orta dönem etkileri yaşanan krizlerin kısa vadede tamamen sonuçlanamayacağı aşikar. Orta dönem etkilerini hem kamp içinde hem de kamp dışında yaşayan Suriyeliler için gerçekleştirmeye çalışıyor.”
BM Mülteci Yüksek Komiserliği olarak yardım mekanizmalarını genişletmek için hazır olduklarını söyleyen Guterres, “Türk devletinin orta dönem için planlamaları ve yaklaşımı için biz Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiserliği olarak süreç başından beri var olan işbirliğimizi yardım mekanizmalarımızı genişletmek için hazır olduğumuzu tüm yetkililere ilettim. Suriye ve Irak için maalesef kısa vadede çözüm görünmüyor ama orta vade ve gerekli olan her türlü destek için kurum adına hazır olduğumuzu belirttim. Sadece bu durum komşu ülkelerin yapması gereken bir sorumluluk değil ama maalesef uluslararası camiadan az bir destek alındı. Bizim yapabildiğimizde okyanusta damla niteliğinde ve bununda farkındayız. Türkiye insanı donör sıralamasında dünyada çok yükseklerde” diye konuştu.
Guterres, mülteciler için sadece komşu ülkelerin değil diğer ülkelerinde sınırlarını açık tutması gerektiğini ifade etti.
Yorumlar (0)
banner1363
19°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 22 Ekim 2019
İmsak 05:22
Güneş 06:48
Öğle 12:24
İkindi 15:21
Akşam 17:51
Yatsı 19:11