banner1365

banner1496

banner1345

banner1334

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Paris’teki Saldırıyı Kınadı

banner1357

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Paris’teki saldırının açık bir terörist saldırısı olduğunu belirterek, “Bu terör saldırılarının bazı karanlık çevreler tarafından doğrudan doğruya Fransa’da ve Avrupa’da yaşayan Müslümanlara...

SİYASET 07.01.2015, 18:43
47
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Paris’teki Saldırıyı Kınadı
banner1353
banner1375
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Paris’teki saldırının açık bir terörist saldırısı olduğunu belirterek, “Bu terör saldırılarının bazı karanlık çevreler tarafından doğrudan doğruya Fransa’da ve Avrupa’da yaşayan Müslümanlara karşı bir karşı atağa döndürülmesi muhtemeldir. Bu anlamda İslam karşıtlığını körükleyecek yeni bir akımın doğmasına da imkan sağlayabilir” dedi.
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres ile görüştü. Kabulde gazetecilerin sorularını cevaplayan Kurtulmuş, Paris’te Charlie Hebdo dergisine gerçekleştirilen saldırı sonucu 12 kişinin hayatını kaybetmesiyle ilgili sorulan soruya, “Öncelikle şunu ifade etmek isterim, bu saldırı hiçbir şart altında kabul edilemez. İnsanlık dışıdır, vicdan dışıdır, ahlak dışıdır ve açık bir terörist saldırıdır. Sadece orada hayatını kaldıran kişilere karşı yapılmış bir saldırı değil, bütün insanlığa yapılmış bir saldırıdır. Şiddetle, nefretle kınıyoruz. Ayrıca bizde haberlerden izlediğimiz kadarıyla saldırıyı yapanların son derece profesyonel bir hal ve tavır içerisinde olduğunu ve maalesef orada masum sivil insanları acımasızca katlettiğini hatta yolda yaralı yatan kişiye tekrar silahla ateş ettiklerini gördük. Bu insanlığın kanını donduran son derece adice, kahpece yapılan bir saldırıdır. Bunu kınadığımızı açıkça ifade etmek isterim. Ayrıca prensip itibariyle kim ne adına yapıyor olursa olsun kime karşı yapıyor olursa olsun terörist saldırıların hiçbirisini tasvip etmek mümkün değildir. Bu anlamda özellikle yıllarca terörden çok sayıda set çekmiş olan Türkiye’nin içinde ve dışında çok çekmiş olan bir ülkenin insanları olarak diyoruz ki, bütün dünya terörist saldırılara karşı uyanık olmakta ve işbirliği içerisinde bulunmalıdır” karşılığını verdi.
“Biz Türkiye hükümeti olarak Fransa’daki bu saldırının aydınlatılması eğer herhangi bir yardım, destek istenirse hükümet olarak bu desteği sonuna kadar vermeye hazır olduğumuzu bir kere daha ifade etmek isterim” diyen Kurtulmuş, şunları kaydetti:
“Bu vesileyle sadece işin bu görünür yüzü değil, su perdenin arkasındaki hakikatleri de bütün dünya olarak görmek zorundayız. Özellikle son yıllarda ve özellikle son günlerde Avrupa kıtasında artan İslam karşıtlığı, artan yabancı düşmanlığı ve göçmen düşmanlığının ne kadar büyük bir tehlike arz ettiği ortadadır. Bu terör saldırılarının bazı karanlık çevreler tarafından doğrudan doğruya Fransa’da ve Avrupa’da yaşayan Müslümanlara karşı bir karşı atağa döndürülmesi muhtemeldir. Bu anlamda İslam karşıtlığını körükleyecek yeni bir akımın doğmasına da imkan sağlayabilir. Bunun için başta Fransa kamuoyu olmak üzere bütün Avrupa kamuoyunu Avrupa’daki bütün politika yapıcıları teenniyle hareket etmeye davet ediyoruz. Bu haince saldırının arkasından yeni bir İslam düşmanı dalganın gelişmemesi için herkesin elindeki suyla bu ateşi söndürmeye gayret etmesini temenni ve tavsiye ediyoruz. Bu olayda hayatını kaybedenlerin ailelerine Fransız kamuoyuna ve bütün insanlığa taziyelerimizi en kalpten, en samimi taziyelerimizi ifade ediyorum.”
Yorumlar (0)
banner1474
30°
az bulutlu
Namaz Vakti 07 Temmuz 2020
İmsak 03:03
Güneş 05:02
Öğle 12:45
İkindi 16:44
Akşam 20:17
Yatsı 22:07