banner595

Başbakan Davutoğlu: Silahlar magmaya gömülünceye kadar mücadelemizi devam ettireceğiz

Osman BEKLEYEN- Gülay KUYUCU- Murat ÇAĞLAR- Orhan AŞAN/VAN, () - BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu, partisinin Van mitinginde yaptığı konuşmada, Ak Parti'nin 1 Kasım'da tek başına iktidar olacağını söyledi. "Ak Parti iktidardan inerse...

Başbakan Davutoğlu: Silahlar magmaya gömülünceye kadar mücadelemizi devam ettireceğiz

Osman BEKLEYEN- Gülay KUYUCU- Murat ÇAĞLAR- Orhan AŞAN/VAN, () - BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu, partisinin Van mitinginde yaptığı konuşmada, Ak Parti'nin 1 Kasım'da tek başına iktidar olacağını söyledi. "Ak Parti iktidardan inerse...

20 Ekim 2015 Salı 17:47
Başbakan Davutoğlu: Silahlar magmaya gömülünceye kadar mücadelemizi devam ettireceğiz

Osman BEKLEYEN- Gülay KUYUCU- Murat ÇAĞLAR- Orhan AŞAN/VAN, () - BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu, partisinin Van mitinginde yaptığı konuşmada, Ak Parti'nin 1 Kasım'da tek başına iktidar olacağını söyledi. "Ak Parti iktidardan inerse buralarda terör çeteleri ya da eskiden olduğu gibi beyaz Toroslar dolaşacak. Bir daha ülkeyi ne faili meçhullere, ne de terör çetelerine bırakmayacağız" diyen Başbakan Davutoğlu, "Kimse bu milletin kardeşliğini bozamayacak, al bayrağı indiremeycek. Türkiye'nin önünü kesemeyecekler, silahlar magmaya gömülünceye kadar mücadelemizi devam ettireceğiz" dedi.
Beşyol Meydanı'nda yapılan mitinge girenler tek aranarak alındı. Başbakan Davutoğlu mitinglerini Türkiye'nin diğer şehirlerinde de sürdüreceğini belirterek, kimsenin kendilerini halkla buluşmaktan alıkoyamayacağını söyledi.
BİZİ KİMSE AYIRAMAZ
Türkiye'nin adım adım geleceğe yürüdüğünü belirten Davutoğlu, "Başınızı hiç önünüze eğmeyin, başınız dik olsun, vakur olsun. Buranın kuzeyi, güneyi, doğusu, batısı kardeştir. Onun için ben meydanlardayım, onun için meydanlardan çekilmedim, kimse bizi halkımızla buluşmaktan alıkoyamaz, engelleyemez. Askerimizi, polisimizi şehit eden bütün teröristler kahrolsun, kahrolacaklar. Van sofrasında Türküyle, Kürdüyle, Arabıyla, Zazasıyla, Lazıyla, Çerkeziyle hep birlikte lezzet sofrasıyız. Bizi ayırmak mümkün mü? Bu yürekleri parçalamak mümkün mü? Bizi kimse ayıramaz. Bizim kültürümüzde kimseyi kimliğinden, inancından fikriyatından dolayı kınamak, aşağılamak, hakir görmek yoktur. İnsanı eşrefi mahlukat olarak görürüz. Yaradılmışların en şereflisi olarak görür hepsini kardeş, dost biliriz. Siyaset yapmamızın yegane amacı da budur. Biz bölmek parçalamak şiddeti körüklemek için değil, kardeşliği birliği barışı getirmek için bir aradayız. Yokluğu, yoksulluğu, yasakları bu topraklardan silip atmak için siyaset yapıyoruz. Biz, Yörüklerden Ahmet, Batman Kürtlerinden Mehmet, Diyarbakır Kürtlerinden Mehdi, Bingöl Zazası Cevdet, şimdi Vanlı Beşir, o masada oturuyor Türkiye'nin geleceği için birlikte çalışıyoruz" dedi.
BİZ KALKINDIRIYORUZ, BUNLAR YAKIP YIKIYOR
Hükümet olarak Van'ı Bitlis'i Hakkari'yi kalkındırmak için çalıştıklarını belirten Başbakan Davutoğlu, "Biz kalkındıracak yatırımlar yapıyoruz, bunlar yakıp yıkıyorlar. Son olarak bin bir zorlukla bitirdiğimiz Yüksekova'daki Selahattin Eyyubi Havaalanı'na da saldırdılar. Aslında saldırı havaalanına değil bizzat Eyyubi'nin temsil ettiği kardeşliğeydi. Ama bilsinler ki biz başladığımız işi yarım bırakmayız. Allah'ın izniyle Yüksekova'da havaalanı kıyamete kadar bölge insanının hizmetinde olacak. Biz esnafa destek veriyoruz, bunlar sokakta hendek kazıp kepenk kapattırıyor. Fabrika açıyoruz, onlar herkes işsiz kalsın dağlarda ölsünler diye gençlere fabrika yapmamıza izin vermiyorlar. Bunların Türkiye diye bir derdi yok. Bunların tek derdi baskı, zulüm yapmak ve dışarıdaki bir takım fitne odaklarının planına uygun olarakTürkiye'de kardeşi kardeşe kıydırmak. Doğu'da da Batıda'da aynı ses yükseliyor. Türk Kürt kardeştir ayrım yapan kalleştir" dedi.
HUZUR VE GÜVEN OPERASYONU YAPIYORUZ
Terörle kararlı bir şekilde mücadele ettiklerini belirten Başbakan Davutoğlu, "Vanlı kardeşimiz kepengini kapatmasın, eşkıyalar hendek kazmasın diye huzur ve güven operesyonu yapıyıoruz. Diyarbakır'da bayram namazından sonra vatandaşlar 'ne olur bizi bu eşkıyalardan kurtarın. Yaptığınız işi yarım bırakmayın' dediler. Ben söz veriyorum, bu kardeşlerimin hayatına kasteden, rızkına göz diken kimse, onunla sonuna kadar mücadele edeceğiz. Başladığımız işi yarım bırakmayacığız. Ne çözüm süreci ne de terörle mücadele süreci yarım kalmayacak. Sizleri sokak çapulcularına kesinlikle teslim etmeyeceğiz. Canınıza malınıza namusunuza kastedenlere karşı sizi yalnız bırakmayacağız. Bırakın makamımıza, koltuğumuza, canımıza dahi mal olsa bu kutlu yoldan dönmek söz konusu değil. Zaten şer odakları da bu kararlılığımızdan çekiniyor. Biliyorlar ki Ak Parti zayıfladığında terör odakları güçlenecek, çözüm süreci de bitecek. Ak Parti iktidardan inerse buralarda terör çeteleri ya da eskiden olduğu gibi beyaz Toroslar dolaşacak. Bir daha ülkeyi ne faili meçhullere, ne de terör çetelerine bırakmayacağız. Çözüm için dim dik ayakta olacağız. Tek bir vatandaşımızın hakkına hukukuna halel getirilmesine izin vermeyecğiz" dedi.

ÇÖZÜM SÜRECİNDE KÖSTEK OLDULAR
PKK'nın kimseyi ayırt etmeden öldürdüğünü belirten Başbakan Davutoğlu,"DEAŞ ve PKK bize saldırdığında verdiğim talimat açıktır. Bu terör çeteleriyle mücadele edeceksiniz. Ama tek bir vatandaşımızın canına, malına, izzetine, onuruna zeval vermeyeceksiniz. Biz ayırıyoruz. Ama onlar ayırmıyor, sivili de polisi de, askeri de, korucuyu da herkesi şehit ediyorlar. Biz çözüm sürecini başarılı bir sonuca bağlamaya çalışırken, bunlar bize destek değil sadece köstek oldular. Hiçbir iktidarın ağzına alamadığı yanlışları bu meydanlardan haykırdık. Haksızlıklara, kısıtlamalara, yasaklara biz meydan okuduk. Biz meydanlarda Türkçe de Kürtçe de konuştuk. Kimse bu halka ayrımcılık yapamaz. Ötekileştiremez dedik. Devlet adına geçmişte kim yanlış yapmışsa adalete teslim edeceğiz dedik. Ama rahatsız oldular. Barışı hazmedemeyenler oldu. Bunlar geleceğimize çocuklarımıza düşmanlar. Gelin sorunları oturup birlikte çözelim dedik. Onlar şiddet, terör, hendek dediler. Acımasızca saldırdılar. Demokrasi iradelerini dağa teslim edip oradan emir alırlar. Bunların Kürt kardeşlerimizin derdiyle ilgisi yok. Sadece siyasetini yapıyorlar bunun. Bunun ekmeğini yemeye çalışıyorlar. Barışı sadece Ak Parti getirir. Bizi korkutamazlar, sindiremezler. Biz Rabbimize ve milletimize teslim olmuşuz" diye konuştu.
AK PARTİ TEK BAŞINA İKTİDARA
Haksızlıklara karşı dimdik ayakta duracaklarını belirten Başbakan Davutoğlu, Ak Parti'nin 1 Kasım'da tek başına iktidar olacağını söyledi. Davutoğlu şöyle konuştu:
"Önce sandık başına, sonra Ak Parti tek başına iş başına inşallah. Ak Parti millet ötekiler zillet içindeler. Eski Türkiye'de yolsuzluk, yoksulluk, adaletsizlik, yasaklar vardı. O Türkiye'de ana sütü gibi o helal dillere yasaklar vardı. Türküler, şarkılar, kitaplar, şiirler yasaktı. OHAL vardı. Boşaltılmış köyler yasaklı mezralar vardı. Üniversitelerde başörtü yasağı, katsayı zulmü vardı. Eski Türkiye'de yasak olmayan tek şey terör yapmaktı, ölmek öldürmekti. Faili meçhullerdi. Bütün bu karanlık tabloyu değiştirmek için cesaretle kararlılıkla yola çıktık. 12 yıl boyunca milletimizle el ele gönül gönüle eski Türkiye'nin izlerini silmenin mücadelesini verdik. Anlamsız ne kadar yasak varsa kaldırdık. Biz daima adaletin, demokrasinin, özgürlüklerin yanında olduk. Her türlü vesayetle mücadele ettik. Bundan sonra da ederiz. Biz Ergenekon'un vesayetiyle mücadele ettik. Ama HDP Kandil'in vesayetiyle bile mücadele edemiyor. Diller kadar dille barış mesajı vermek de önemlidir. Ak Parti iktidar, Türkiye muktedir olacak inşallah. Çözümün yasal zemini yok dendi. Yasal zemini de hazırlayıp mecliste geçen dönem kabul ettik. Bunların hepsini biz yaptık. Sadece millet için yaptık. Bu noktaya nereden geldiğimizi iyi biliyoruz. Ret, inkar, asimilyasyon günlerinden sonra geldik."
KATİL DEMİRTAŞ, KAHROLSUN PKK SLOGANLARI
Başbakan Davutoğlu Ankara'da 102 kişinin hayatını kaybettiği patlamayla ilgili de konuştu. Davutoğlu'nun konuşması zaman zaman katil Demirtaş ve kahrolsun PKK sloganlarıyla kesildi. Davutoğlu,"Ankara bombalamasında HDP'li Ak Partili vatandaşlarımızda vardı. Onların biz yaralılarını tedavi ettirmek için koştururken, vefat edenleri ailerine teslim ederken, onlar bizi suçladılar, katil devlet deme cüretini gösterdiler. Biz her türlü hesabı veririz. Eğer bu ülkenin başbakanı olarak tek bir kardeşimin tek bir damla kanı üzerinde hesap yapılmasına izin verirsem, tek damla kanın dökülmesini mazur gösterirsem, bu aldığımız nefes bize haram olsun. Her türlü katliama, zulmü karşı ayağa kalktık. Şehmuz'un, Yasin Börü'nün, Fırat'ın katilleri, gerçek katillerdir. O katilleri bulmak için bize dönmek yerine, aynaya bakmalıdırlar. Biz bunlara karşı namusumuza ve sabrımıza sarılarak sonuna kadar mücadele edeceğiz. Kimse bu milletin kardeşliğini bozamayacak, al bayrağı indiremeycek. Türkiye'nin önünü kesemeyecekler, silahlar magmaya gömülünceye kadar mücadelemizi devam ettireceğiz. Haraç alınan günlere bir daha dönülmeyecek. Seçimlerde kimseye baskı yapılmayacak. Kim yaparsa adaletin önüne çıkarılacak. Milletimizin hissiyatını anlamayan Demirtaş, Kılıçdaroğlu ve Bahçeli kesinlikle kaybedecek" dedi.
Miting sonrası Başbakan Davutoğlu Van'lı Judocu Nur Tatarı sahneye çağırıp tebrik etti. Daha sonra yaşlı bir vatandaşla da yine sahnede bir süre konuştu.
Bu arada miting sonrası bir grup protestocuya polis müdahele etti. Olaylar kısa sürede yatıştırıldı.

FOTOĞRAFLI


Loading...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner650

banner801