banner673
banner595

Bakan Yalçın Topçu : Turizme yönelik olumsuz açıklamalar karamsarlığa yol açıyor

ANKARA, () - KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, yaşanan terör olayları nedeniyle turizmde ciddi bir düşüş yaşandığına yönelik medyaya yansıyan haberlerin ve açıklamaların Türk Turizmini olumsuz etkilediğini belirtti. Bu tür haberlerin...

Bakan Yalçın Topçu : Turizme yönelik olumsuz açıklamalar karamsarlığa yol açıyor

ANKARA, () - KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, yaşanan terör olayları nedeniyle turizmde ciddi bir düşüş yaşandığına yönelik medyaya yansıyan haberlerin ve açıklamaların Türk Turizmini olumsuz etkilediğini belirtti. Bu tür haberlerin...

15 Eylül 2015 Salı 16:30
Bakan Yalçın Topçu : Turizme yönelik olumsuz açıklamalar karamsarlığa yol açıyor
banner556

ANKARA, () - KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, yaşanan terör olayları nedeniyle turizmde ciddi bir düşüş yaşandığına yönelik medyaya yansıyan haberlerin ve açıklamaların Türk Turizmini olumsuz etkilediğini belirtti.

Bu tür haberlerin Türkiye hakkında olumsuz bir algı oluşmasına neden olduğunu aktaran Bakan Topçu'nun açıklaması şu şekilde: "Turizmimizin ülkemiz ve ülkemizin bulunduğu coğrafyada yaşanan olumsuz olaylardan da etkilendiği göz ardı edilemez bir gerçektir fakat medyaya yansıyan kadar olumsuz bir tablo çizmek karamsarlık olur. Gerek Rusya'daki ekonomik kriz gerek medeniyet coğrafyamızdaki olumsuzluklar turizmimizde karamsarlığa yol açacak düşüşlere neden olmamıştır. Elimizdeki ilk sekiz aylık, yani Ocak ve Temmuz aylarını kapsayan, verilere göre ülkemize gelen yabancı ziyaretçi sayısı geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında yüzde 0,38 azalmıştır. Yani bu oran yüzde bir bile değildir. Medyaya yansıyan, turizmimize yönelik olumsuz açıklamalar, sektörümüzü olumsuz etkilemekte ve ülkemize karşı olumsuz bir algı oluşmasına yol açmaktadır. Bu nedenle bu tür açıklamalardan kaçınmalıyız. Bakanlığımız sektörümüzün bu dönemden zarar görmeden çıkması için gerekli çalışmaları yapmaktadır."

"EKONOMİK SIKINTILAR RUS VATANDAŞLARININ YURT DIŞI ZİYARETLERİNİ OLUMSUZ ETKİLEDİ"


"Bilindiği gibi 2014 yılında Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan olumsuzluk Batı ülkelerinin Rusya'ya ekonomik yaptırımlarıyla sonuçlanmış ve bu durum Rusya Federasyonunu ekonomik krize sokmuştur. Rusya Federasyonu turizmde ülkemizin en büyük ikinci pazarıdır ve 2014 yılında 4.5 milyon Rus misafirimizi ülkemizde ağırladık. Rusların tatil için en fazla tercih ettikleri ülke de Türkiye. Ekonomik sıkıntılar Rusya Federasyonu vatandaşlarının yurt dışı ziyaretlerini de bu olumsuz etkiledi. Geçen yıldan itibaren yaşanan bu olumsuzluklar karşısında Bakanlığımız süreci çok yakından takip etmiştir. Bu kapsamda; Bakanlık üst düzey yönetimi ve sektör temsilcileri, Ocak ayından itibaren Rusya'daki muhataplarıyla çeşitli toplantılar gerçekleştirmektedir. Diğer taraftan, Bakanlığımız ile Rusya Federasyonu Turizm Federal Ajansı arasında kurumsal bir iletişim olup bürokratlarımız muhataplarıyla sürekli temas halindedirler."

"OKULLARIN GEÇ AÇILMASININ SEKTÖRÜ ÇOK OLUMLU YÖNDE ETKİLEYECEK"

"Bakanlığımızın girişimleri ile Rusya'nın da dahil olduğu toplam 13 ülkeyi kapsayan sektörü desteklemeye yönelik kararlar çıkarılmıştır. Söz konusu kararlar doğrultusunda Nisan-Mayıs aylarında Rusya'dan Türkiye'ye sefer düzenleyen yaklaşık bin 500 charter uçağına 6 bin ABD doları destek sağlanmıştır. Gerekli çalışmalarda öncülük yapan Bakanlığımız söz konusu desteğin Eylül-Kasım aylarını da kapsamasını sağlamıştır. Ayrıca, turizmin canlandırılması amacıyla turizm sektörü temsilcilerinden ve tatil bölgelerinin belediye başkanlarından gelen yoğun talep üzerine Bakanlığımız girişimleriyle Milli Eğitim Bakanlığınca okulların kurban bayramından sonra açılması kararlaştırılmıştır. Okulların geç açılmasının sektörü çok olumlu yönde etkileyeceğini, dış pazardaki daralmayı iç pazarın telafi edeceğini düşünüyoruz. Okulların geç açılacak olması sadece turizm tesislerinde değil turizme hizmet ve mal veren bütün sektörlerde gelirlerin artmasını sağlayacaktır."

"BAKANLIĞIMIZ TURİZMİN CANLANMASI İÇİN CANLA BAŞLA ÇALIŞMAKTA"

"Bakanlığımız tüm birimleriyle Türkiye'nin tanıtımı ve turizmin canlanması için canla başla çalışmakta. Bütün dünyada reklam, sektörle birlikte faaliyetler, özel tanıtım projeleri yapılmakta. Uluslararası fuarlarda ülkemiz en iyi biçimde stantlarımızla ve katılımcılarımızla temsil edilmekte, basın mensupları, sektör temsilcileri, TV programcıları, kanaat önderleri ülkemizin çeşitli destinasyonlarında ağırlanmakta ve sonucunda basında, en çok izlenen TV programlarında, internet sitelerinde ve diğer mecralarda ülkemizle ilgili tanıtım yapılmakta, özel Türkiye ekleri çıkarılmaktadır. Bakanlığımızın dijital ve sosyal medyada ülkemiz hakkında yabancıları doğru bilgilendirmesi ve bu yönde içerik oluşturma faaliyetleri artarak devam etmektedir. 2016 yılında başta ana pazarlarımız olmak üzere Batı Avrupa, Amerika ve Uzakdoğu'da pazar payımızı korumak ve ülkemize yönelik seyahatlerin arttırılması amacıyla tur operatörleri, seyahat acenteleri ve sektör temsilcileriyle görüşmeler de tam hızıyla sürüyor birlikte yürütmeyi planladığımız tanıtma faaliyetleri için güzel örnekler ortaya çıkarıyoruz."

Loading...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner650

banner682