banner1223

Bakan Kaya: "Türkiye’de son 16 yılda engellilerimizin hayatını kolaylaştırmak için devrim niteliğinde adımlar attık”

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, “Türkiye’de son 16 yılda engellilerimizin hayatını kolaylaştırmak için devrim niteliğinde adımlar attık. Bugün yaklaşık 30 milyonu bulan insanımız Türkiye Cumhuriyeti’nin sosyal devlet yüzüyle tanışmış durumda” dedi.

Bakan Kaya: "Türkiye’de son 16 yılda engellilerimizin hayatını kolaylaştırmak için devrim niteliğinde adımlar attık”

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, “Türkiye’de son 16 yılda engellilerimizin hayatını kolaylaştırmak için devrim niteliğinde adımlar attık. Bugün yaklaşık 30 milyonu bulan insanımız Türkiye Cumhuriyeti’nin sosyal devlet yüzüyle tanışmış durumda” dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, ’10- 16 Mayıs Engelliler Haftası’ programına katıldı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından düzenlen programda katılımcılara hitap eden Bakan Kaya, “İnsanın doğuştan ya da sonradan fiziksel engele sahip olması Allah’tan. Asıl engelin kötülükle beslenmiş vicdanlarda olduğunu çok iyi biliyoruz. Biz 15 yıl önce iktidara geldiğimizde zihinlerdeki engelleri bir bir kaldıracağız dedik. İşte 15 yıl önce zihinlerdeki tüm engelleri kaldırmak için çıktığımız yolda bugün engellisine sahip çıkan sosyal devlet anlayışıyla tüm engelli bireylerimize ve ailelerine ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

“İnsan odaklı politikalarla engelli vatandaşlarımızın önündeki tüm engelleri kaldırmanın gayreti içindeyiz”

İnsan odaklı politikalarla engelli vatandaşların önündeki tüm zorlukları kaldırma gayreti içinde olduklarını belirten Bakan Kaya, “Engellilerimizi toplum hayatının içinde her anlamda aktif bir şekilde yer almaları için bir çok politika ürettik. Öncelikle engellilerimizi en iyi şekilde eğitim hayatının içinde yer alarak eğitimlerini almaları daha sonra istihdamın içinde yer almaları gibi hizmetlerle sosyal politikalarımızı bunlara göre belirledik. Sağlık konusunda engellilerimize özel hizmetler sunduk. Biz toplumun tüm kesimlerini kucaklayan insan odaklı politikalarla engelli vatandaşlarımızın önündeki tüm hukuki sosyal fiziki engelleri kaldırmanın gayreti içindeyiz. İnsanı önce toplumun sonra devlet anlayışımızın merkezine koyduk. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın diyerek yola koyulduk. Engellilerimizin üreten bağımsız bireyler olarak sosyal hayatın tüm alanlarında etkin bir şekilde yer almalarını istiyoruz. Biz istiyoruz ki engelli bireyler eğitim hayatının içinde yer alsın, eğitim aldıktan sonra istihdamın içinde yer alsın ve ailelerin de yüzü gülsün. Biz engelli vatandaşlarımızın ailelerinin yüzünü güldürmek için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

"Türkiye’de son 16 yılda engellilerimizin hayatını kolaylaştırmak için devrim niteliğinde adımlar attık”

Engelli vatandaşların hayatını kolaylaştırmak için 16 yılda devrim niteliğinde adımlar atıldığını söyleyen Bakan Kaya, "Hükümet olarak bizim amacımız, eğitim, istihdam, erişilebilirlik, sosyal hizmetler ve toplumsal yaşama katılım alanındaki engellilerimizin sorunlarını bir bir tespit edip bu sorunlara yönelik çözüm üretmek ve çözümleri de aynı zamanda hayata geçirmek. Türkiye’de son 16 yılda engellilerimizin hayatını kolaylaştırmak için devrim niteliğinde adımlar attık. Hukuki olarak alt yapıyı güçlendirdik. Türkiye’de ilk defa engelliler hukukunu oluşturdu. Birleşmiş Milletler’in engellilerin haklarına ilişkin sözleşmesini ilk imzalayan ülkelerden biri olduk. Biz her türlü ayrımcılığa karşı olma ilkesi ile 2010 yılında anayasa ile güvence altına aldık. Bu alanda da aslında zihniyet ve hukuk devrimini gerçekleştirdik. Cumhurbaşkanımız tarafından önce insan diyerek hak eksenli bir şekilde geliştirdiğimiz politikalarla engellilerimizin sosyal yaşama katılımını her zaman destekledik. Bugün yaklaşık 30 milyonu bulan insanımız Türkiye Cumhuriyeti’nin sosyal devlet yüzüyle tanışmış durumda. Bakanlık olarak bizler evrensel kriterler doğrultusunda engelli vatandaşlarımızın da aynen diğer vatandaşlarımız gibi insan onuruna yakışır bir şekilde hayat sürmeleri için çalışıyoruz" şeklinde konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1226

banner1127

banner1148