doğa hrsagency cemre
 
Samsun Sürücü Kursu çarsan bilgi

Pitbullar Neden Saldırganlaşıyor? Uzmanı Açıkladı: Enerji İçeceği…

featured

Pitbullar Neden Saldırganlaşıyor? Uzmanı Açıkladı: Enerji İçeceği… Geçtiğimiz hafta Türkiye gündemine oturan iki pitbull cinsi köpeğin Asiye Ateş’e saldırması ve küçük kızın ölümle burun buruna gelmesi pitbul ve yasaklı ırk köpeklerin bakımı ve yetiştirilmesini tartışmaya açmıştı. Uzman isim sebebini açıkladı.

Türkiye Asiye Ateş’e ağladı. Yürekleri yakan olay geçtiğimiz hafta Gaziantep’te yaşandı. İki pitbull, minik yavruya saldırdı. Ateş’e doku nakli yapıldı. Uzmanlar ise ‘Köpekler neden saldırgan?’ sorusunu şöyle yanıtladı. Türkiye, Gaziantep’te yaşanan vahşetle sarsıldı… Asiye Ateş (4), geçtiğimiz hafta 2 pitbull köpeğinin saldırısına uğradı.

0x0 1640759299078 GüncelKan donduran olay, bir kez daha tehlikeli köpek ırklarının neden olduğu vahşeti gündeme taşıdı.

Peki, yurt dışında ‘bebek bakıcısı’ bile denilen bu pitbull köpekler, ülkemizde neden bu kadar saldırgandı?

Takvim Gazetesi’nden Sinem Uysal, herkesi tedirgin eden bu sorunu uzmanlara danıştı. Şu yanıtları aldı:

‘İLK 7 AY ÇOK KRİTİK’

Veteriner Hekim Serdar Polater: Pitbull, tamamen sahibinin karakterini alıyor. Sahibi agresif yetiştirirse köpek de agresif olur. Eğer ilk 7 ayda köpek yeterli ilgiyi görür ve sosyalleşirse saldırganlık belirtisi göstermez.

Saldırganlık yalnızca pitbullara özgü bir durum değil. Diğer cinslerde de görülür. Bu alan korumasıdır. Köpek, benimsediği yeri korumak için saldırganlaşır. Köpek sahiplerinin belli bir eğitim seviyesine sahip olması gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca psikolojilerine de bakılmalı…

0x0 1640759298706 Güncel

ABD’DEKİ ARAŞTIRMAYA GÖRE…

Veteriner Hekim Gürbüz Ertürk: Hiçbir ırk tek başına saldırgan değildir. Saldırganlığı oluşturan köpeğin yetişme tarzıdır. ABD’deki araştırmaya göre ısırılma oranlarında her 5 köpekten 1’i pitbull.

Geriye kalanı başka köpekler. Pitbullun bu kadar öne çıkmasının sebebi yüksek hasar bırakması. Bu ırk köpeklere sahip olanlar eğitimden geçirilmeli.

Yanlış kişilerce yetiştirilen köpekler, annesinden ayrılır ayrılmaz günlerce ışıksız yerde kalıyor. Hiç gün ışığı almayan köpeğe yalnızca sahibi yemek veriyor.

Sosyalleşmeyen köpek zamanla hırçınlaşıyor. Çiğ et ve kemikle beslendiği için bu yiyeceklere ilgisi artıyor.

Enerji içecekleri verilerek daha da saldırgan hale getiriliyor. Bu ortamda yetişen pitbull, dışarıya çıktığında karşısına çıkan her şeye saldırmaya başlıyor…

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Uygulamayı Yükle

Samsun'a Dair Tüm Haberleri Yakından Takip Etmek İçin Uygulamamızı İndirin.